Загриженост кај родителите и пациентите со други болести поради пренаменувањето на одделенија во охридската болница во ковид центри

Епидемиолошката состојба во Охрид е сложена и загрижувачка. Капацитетите се преоптеретени, а за да се обезбедат легла дел од одделенијата се пренаменуват во Ковид центри. Според последните информаци во Општата болница во Охрид се хоспитализирани 110 пациенти. Тие се сместени на инфективното, интерното одделение во делот на хируршките амбуланти, на геријатрија, а од неодамна и […]

Повеќе

Бројот на заразени со Ковид-19 во Охрид и натаму е висок

Во интерес на информирање на населението кое живее на подрачјето на општините Охрид, Дебрца, Струга, Вевчани, Дебар и Центар Жупа, Центар за јавно здравје Охрид објавува податоци, информации и препораки поврзани со епидемијата од вирусот COVID-19, за период од последната седмица на територијата на горенаведените општини, на кои делува Центар за јавно здравје Охрид. За […]

Повеќе

Денес се празнува Собор на св. Архангел Михаил

Меѓу поголемите есенски празници што нашиот народ ги празнува со домашни служби е и празникот Собор на свети Архангел Михаил, меѓу народот попознат како Аранѓел, Оранѓел или Аранѓеловден. Црквата го определила овој ден за празник во чест на сите ангели, а најмногу на свети архангел Михаил кого го смета за водач на сите небесни сили. […]

Повеќе

Охрид како Амстердам: Заев ќе ја легализира марихуаната, за да им се „најде“ на туристите

Премиерот Зоран Заев најави нов економски пакет, кој вклучува и декриминализација и легализација на марихуаната и туристичките места, во интервју за македонската редакција на „Дојче Веле“. Заев смета дека декриминализацијата и легализацијата на марихуаната може многу да им помогне на туризмот и угостителството. – Идејата е да се даде можност во туристичките места, вклучително и Скопје, […]

Повеќе

Донев: Грижата за Охридското Езеро и алармантното ниво на водата е едно од најексплицитните лажни ветувања на СДС

Во изминатиот период сведоци сме на сите лажни ветувања со кои оваа гарнитура на СДС дојде на власт, критикувајќи ги тогашните состојби воедно ветувајќи промени. Еден од најексплицитните примери за тоа е грижата за Охридското Езеро и алармантното ниво на водата, рече на денешната прес-конференција претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Охрид, Сашо Донев. – Тогаш критикуваа и […]

Повеќе

Какво време не очекува за викендот?

За денеска синоптичарите најавуваат сончево и ведро време со мала до умерена локална облачност. Веќе од попладне ќе почне да дува умерен, а вдолж Повардарието и засилен северен ветер по што во текот на ноќта облачноста од север ќе се зголемува. Под влијание на продор на студена воздушна маса во сабота ќе дува силен северен ветер, […]

Повеќе

Нови 1406 заразени со Ковид-19, во Охрид рекордни 57

Во последните 24 часа се направени 3398 тестирања, а регистрирани се 1406 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-627, Куманово-73, Дебар-1, Штип-37, Прилеп-98, Тетово-72, Струга-17, Велес-55, Битола-51, Охрид-57, Кавадарци-40, Гостивар-84, Гевгелија-11, Струмица-30, Крива Паланка-10, Радовиш-9, Крушево-8, Кочани-34, Пробиштип-4, Демир Хисар-2, Македонски Брод-2, Пехчево-1, Берово-2, Валандово-8, Виница-20, Делчево-6, Кратово-2, Свети Николе-11, Кичево-10, Ресен-13, Неготино-11, соопшти Министерството за […]

Повеќе

Изворите секнаа, охриѓани пијат езерска вода

Пресушуваат изворите од кои Охрид се снабдува со вода за пиење. Бидејќи издашноста на Летничките извори е мала, а Билјанините секнаа, градот се’ повеќе потребите од водоснабдување ги задоволува со испумпување на вода од Охридското Езеро. Ако во септември издашноста на Летничите извори била 26 литри во секунда, сега е 18 литри во секунда. Водостојот […]

Повеќе

ТРАГЕДИЈА ВО ОХРИД: Најверојатно од Ковид-19, почина 35-годишна охриѓанка која дотогаш немала никакви симптоми

Тага и неверување во семејство во Охрид. Почина 35 годишната Ивана која дотогаш немала никакви симптоми пишува интернет порталот Магазин. Според пишувањата на порталот, се се случило само во два дена, без предходни симптоми. Ивана пред два дена добива покачена температура, температурата и се смирува со помош на таблети. Но, после кратко време температурата повторно и се покачува […]

Повеќе

Велгоштанец истепал охриѓанец во угостителски објект

На 17.11.2020 година, 18-годишен охриѓанец, во полициска станица пријави дека, на 16.11.2020 година околу 21 часот, во угостителски објект лоциран на улицата „Кленоец“ во Охрид, бил физички нападнат од жител од охридското село Велгошти, соопшти Стефан Димоски, портпарол на СВР Охрид. – По целосно документирање на случајот, СВР Охрид против напаѓачот ќе поднесе соодветна пријава, […]

Повеќе