Во Лакочереј реконструкција на училиштето, санација на Домот, детски игралишта, асфалтирање улици, канализационен систем – проекти за сите

Охрид и Лакочереј заслужуваат подобра иднина и проекти во интерес на сите. За таа цел гарантираме: Изградба и доизградба на канализационен систем во Долно и Горно Лакочереј. Асфалтирање на главни и споредни улици и проширување на дел од нив. Одржувањето на улиците во Долно и Горно Лакочереј има да биде наша континуирана задача и обврска. […]

Повеќе

ВМРО-ДПМНЕ Охрид: 11 Октомври – ден кога слободата победи и македонскиот народ се вброи меѓу предводниците на Антифашистичката борба

ВМРО-ДПМНЕ ОК Охрид упатува искрени честитки по повод големиот празник 11 Октомври – Ден на народното востание на македонскиот народ. Во честитката се вели: “11 Октомври – ден кога слободата победи и македонскиот народ се вброи меѓу предводниците на Антифашистичката борба. Охрид и Македонија имаат колективна заслуга во борбата против фашизмот. Да го сочуваме тоа […]

Повеќе

Пецаков: 11 Октомври е поука и аманет за сите Македонци за нашето постоење низ времето

Кандидатот за градоначалник на Охрид од ВМРО-ДПМНЕ, Кирил Пецаков, упатува честитка по повод 11 Октомври – Ден на народното востание на македонскиот народ. Во честитката се вели: “11 Октомври – Ден на народното востание на македонскиот народ е поука и аманет за сите Македонци за нашето постоење низ времето. Оруженото востание против фашистичкиот окупатор го […]

Повеќе

Мицкоски за власта: Ако повеќе работеа, а помалку беа насочени на куферчиња и криминал, автопатот Кичево- Охрид ќе беше изграден

Што може да се очекува од човек кој што главна водилка во неговата политичка кариера се тендерите, провизиите и куферчињата, вели Христијан Мицкоски, претседател на ВМРО-ДПМНЕ, одговарајќи на новинарско прашање за обвинувањата на премиерот Зоран Заев, дека ВМРО-ДПМНЕ ја блокира изградбата на автопатот Кичево – Охрид. Претседателот Мицкоски истакна дека доколку Зоран Заев и СДСМ […]

Повеќе

Мицкоски: Охрид мора да излезе од сивилото на власта, Охриѓани заслужуваат развојни проекти, Охрид нема да биде потценет

Охрид е дел од денешната наша програма, заедно сме тука со идниот градоначалник овде во Охрид со Кирил Пецаков, заедно и со Сашо Донев, носителот на советничката листа на коалицијата „За Обнова на Македонија“ и претседател на општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ овде во Охрид, изјави Мицкоски. -Се мобилизираме колку што е можно повеќе, бидејќи остануват […]

Повеќе

Мицкоски: Очекувам сигурна победа на Пецаков, народот што помасовно да излезе и да гласа за промени

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, денеска одговарајќи на новинарско прашање, рече дека ВМРО-ДПМНЕ и граѓаните се обединети и мобилизирани на терен, потенцирајќи дека е сигурен во победата на локалните избори. -Кажав јас дека очекуваме победа, сигурни сме во победата. Инаку од власта го очекувам сето она кое што го гледав изминатите четири години, многу поткуп, […]

Повеќе

Изградба на спортска сала, реконструкција на подрачното училиште и бројни проекти за подобра иднина на жителите на Лескоец и Косел

За потребите  на жителите на Лескоец и Косел, за спортските клубови и за здравиот развој на младите гарантираме изградба на спортска сала во рамките на ОУ „Ванчо Николески” и реконструкција на подрачното училиште во Косел. Изградбата на атмосферска канализација е од витално значење, бидејќи овозможува собирање и одведување на атмосферските води, заштита на јавното здравје […]

Повеќе

Сообраќајка на патот Охрид – Кичево, повредени три лица

На 09.10.2021 во 10.20 часот на магистралниот пат Охрид-Кичево, на спојката со локалниот пат за селото Годивје, општина Дебрца, случена е сообраќајна несреќа помеѓу патничко возило „форд ескорд“, со кичевски регистарски ознаки, управувано од Г.К.(48) од Кичево и патничко возило „опел мерива“, со скопски регистарски ознаки, управувано од Б.С.(62) од Скопје, соопшти Стефан Димоски, портпарол […]

Повеќе

Уредување на коритото на Сушица, промена на азбестните водоводни цевки, асфалтирање улици и изградба на детски игралишта во Радојца Новичиќ-Црногорци

Проекти за кои гарантираме реализација во населба Радојца Новичиќ: Партерно уредување на коритото на река Сушица. Идејно и целосно уредување на просторот кај Касарната. Промена на азбестни водоводни цевки со нови на улиците „6 Бригада“ и „130“. Асфалтирање на краци на улиците „Радојца Новичиќ“, „28 Април“, „130“ и „Петрино“. Изградба и доизградба на тротоарите на […]

Повеќе

Од црквата „Света Недела“ во Долно Лакочереј со јавен апел до ЕВН за дислокација на бандери на патот пред црквата

Од црквата „Света Недела“ во Долно Лакочереј упатуваат јавен апел до ЕВН за дислокација на бандери на патот пред црквата. “На средина од патот, пред црквата Света Недела во Долно Лакочереј се наоѓаат две бандери кои го попречуваат нормалното движење на возилата, а неретко и се случуваат оштетување на возила кои излегуваат од паркингот. Иако […]

Повеќе