Бочварски: Во наредните пет години се очекува да биде завршен не само автопатот Скопје – Охрид, туку целиот Коридор 8, од Скопје до Ќафасан

Министерот за транспорт и врски Благој Бочварски за ТВ21 посочи дека во наредните пет години се очекува да биде завршен не само автопатот Скопје – Охрид, туку целиот Коридор 8. „Динамиката е дека во наредните пет години, почнувајќи од 2023 година, доколку влезе компанијата да работи на терен, во наредните пет години целиот Коридор 8 […]

Повеќе

Рустеми: До сега не е покрената кривична пријава за погрешното проектирање на автопатот Кичево-Охрид

Директорот на Јавното претпријатие за државни патишта, Ејуп Рустеми, објасни дека договорот за изградба на автопатот Кичево – Охрид е доделен во 2014 година на кинеската компанија Синохидро. „Во 2017 година е откриено дека проектираната траса е комплетно погрешена затоа мора да започнат одново, со менување на трасата и ново планирање кое доведе до повеќе […]

Повеќе

Рустеми: Интензивно се работи на целата траса од Кичево до Охрид воведена е и втора смена

Завршувањето на изградбата на автопатот Кичево-Охрид според амандманот е до крајот на 2023 година и сега можам да кажам дека се работи интензивно на целата траса од Кичево до Охрид и е воведена и втора смена. Значи, досега не се работеше толку интензивно на оваа делница, рече денеска директорот на ЈП за државни патишта, Ејуп […]

Повеќе

Тие што „погрешно ги дупнаа“ тунелите од автопатот Кичево – Охрид изградија грандиозен мост на Пелешец во Хрватска

Поранешниот претседател на Собранието на Република Македонија, Трајко Вељаноски, на Фејсбук објави фотографија од автопатот Кичево-Охрид и мостот Пелешец во Хрватска. Тој притоа кратко напиша, “Направи разлика”. Како што е познато, и автопатот во Македонија и грандиозниот мост долг 2,4 километри ги градат кинески градежници, Како што пишува Денешен, разликата е во тоа што откако […]

Повеќе

Жител на Требеништа затекнат при кражба на гориво од машина на автопатот во изградба Кичево-Охрид

На 24.06.2022 година во 00.30 часот во СВР Охрид приведен е Н.С. од селото Требеништа, општина Дебрца. Тој, претходно е затекнат при кражба на гориво од работна машина на автопатот во изградба Кичево-Охрид и пронајдени му се две пластични туби со околу 50 литри гориво, соопшти Стефан Димоски, портпарол на СВР Охрид. Против него ќе […]

Повеќе

Веќе 3.000 денови како се гради автопатот Кичево-Охрид

Верувале или НЕ, изминаа над 3.000 денови како „се гради” автопатот од Кичево кон Охрид, ова преку статус на Фејсбук го пишува Синиша Ивановски од ВМРО-ДПМНЕ. 57 км долгиот автопат кога ќе го поделиме со 3000 денови би значело дека онаа машинерија од 600 машини (за која што лажат дека е на терен, нема ни […]

Повеќе

Битиќи: Автопатот Охрид – Кичево мора да биде готов до 2024 година

Вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи во „Клик Плус“ на ТВ21, зборуваше и за авотпатот Кичево – Охрид и неговото завршување. Тој рече дека доколку автопатот не биде готов до 31 декември 2024 година, ќе има сериозни санкции и последици за виновниците. извор: ТВ21 Please follow and like us:

Повеќе

ВМРО-ДПМНЕ: Нека го завршат СДСМ автопатот Кичево – Охрид, па нека кажат и дека е нивен проект, ако тоа им ја намалува фрустрацијата, но народот тешко дека ќе им верува

Нека го завршат СДСМ автопатот Кичево – Охрид, па нека кажат и дека е нивен проект, ако тоа им ја намалува фрустрацијата, но народот тешко дека ќе им верува. Се гледа голема фрустрација во соопштенијата на СДСМ, која е пропратена со страв дека градоначалниците на ВМРО-ДПМНЕ работат со темпо кое владата никако не може да […]

Повеќе

Бочварски: Изградбата на автопатот Кичево – Охрид се одвива со силно темпо, на терен работат повеќе од 700 работници

Автопатската делница од Кичево до Охрид е врвен приоритет и не прифаќам никакво пролонгирање, нема повеќе калкулации и рокот мора да биде испочитуван, истакна министерот Бочварски кој денеска заедно со заменик министерот за транспорт и врски Беким Реџепи и директорот на ЈП за државни патишта Ејуп Рустеми, извршија увид во градежните активности на Поделница 5 […]

Повеќе

Осма година автопатот Кичево – Охрид се уште e незавршен, пробиени се сите рокови, а СДСМ ја зголеми неговата цена за 150 милиони евра

На денешен пред 8 години, во 2014та, кај селото Извор, Кичевско,  започнува изградбата на автопатот Кичево до Охрид. Автопат долг 57км со вредност од 375 милиони евра во тоа време. Рокот на изградба на овие градежни работи беше 4 години и денеска означуваме 8 години од почетокот на изградбата на овој автопат. Повторувам 8 години. […]

Повеќе