АНКЕТА НА АКСИОС: Мицкоски со најголема доверба од политичарите, а ВМРО-ДПМНЕ доколку утре би имало избори би била апсолутен победник!

Институтот „АКСИОС“ во периодот од 10.11 до  14.11.2021 година спроведе теренско истражување на територија на цела Република Македонија. Истражувањето е спроведено на нарачка на „Институтот за Социолошки истражувања, иницијатива ЛОГОС“. Истражувањето е спроведено на примерок од 1123 испитаници на територија на цела Република Македонија. Статистичката грешка на истражувањето е околу 2%. Имено испитаниците на прашањето […]

Повеќе

Анкета на ИПИС: Победа на ВМРО-ДПМНЕ доколку следната недела има парламентарни избори

ВМРО-ДПМНЕ ќе биде победник доколку следната недела се одржат парламентарни избори, покажуваат резултатите од анкетата која ја споведе Институтот ИПИС. Од анкетираните граѓани, 23 проценти одговориле дека ќе гласаат за ВМРО-ДПМНЕ, додека 17,6 за СДСМ. Анкетата, информира ИПИС, е спроведена телефонски во периодот помеѓу 19 и 22 октомври 2021 на 1102 полнолетни испитаници на ниво […]

Повеќе

Плусинфо: ВМРО-ДПМНЕ ЌЕ ГО ПОБЕДИ СДСМ ВО БИТКАТА ЗА СОВЕТНИЧКИТЕ ЛИСТИ? Христијан Мицкоски убедливо пред Зоран Заев во анкетата на Прорисрч

Во пресрет на локалните избори, порталот Прорисрч, во соработка со редакцијата на Плусинфо, спроведе телефонска анкета од 2 до 9 октомври 2021 година, на репрезентативен примерок од 1.006 граѓани. Граѓаните беа прашани за нивниот избор на локалните избори, како и за довербата во политичарите. Во битката за советничките листи, води ВМРО-ДПМНЕ пред СДСМ со 26% […]

Повеќе

АНКЕТА: Победа на ВМРО-ДПМНЕ во Охрид

Институтот „АКСИОС“ го објави третиот дел од спроведената анкета во врска со локалните избори. Резултатите покажуваат победа на кандидатите за градоначалници на ВМРО-ДПМНЕ и во Охрид, Неготино и Демир Капија. Својот глас за Кирил Пецаков, кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ за Охрид ќе го дадат 26,4 проценти од испитаниците, додека за кандидатот на СДСМ, Константин Георгиески би гласале […]

Повеќе

Анкета на американскиот НДИ: Убедливо водство на ВМРО-ДПМНЕ

Анкетата спроведена од американскиот „Националниот демократски институт“ (НДИ) покажува убедливо водство на ВМРО-ДПМНЕ. На прашањето „Доколку партии, а не коалиции се претстават на избори, за која партија би гласале?“, 14 проценти одговориле дека својот глас би го дале за ВМРО-ДПМНЕ. Податоците покажуваат разлика од четири проценти кај најголемите македонски партии, само 10 отсто од анкетираните […]

Повеќе

(ФОТО) Анкета на “МКД.мк” и “Маркет вижн”: Водство на ВМРО-ДПМНЕ од 1,7 отсто пред СДСМ

На наредните избори 15,2 отсто од испитаниците рекле дека би гласале за ВМРО-ДПМНЕ, a 13,5 отсто за СДСМ. Од политичките партии на Албанците во Македонија, ДУИ и натаму е во водство – 6,8 %, Алијанса за Албанците 3,4%, а за Беса би гласале 1,9 отсто од испитаниците, покажала анкетата на МКД.мк и Маркет вижн спроведена од 18 […]

Повеќе

Анкета: ВМРО-ДПМНЕ со поддршка од 21,7, СДСМ со 14,9 проценти

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, ги објави резултатите од последната теренска анкета. Анкетата е спроведена на 1013 испитаници и според добиените резултати, најголем дел од граѓаните се изјасниле дека својот глас би го дале за ВМРО-ДПМНЕ. ВМРО-ДПМНЕ води со 21,7 проценти, СДСМ има 14,9, Левица е трета сила со 8,6, ДУИ 8,2, АА 5,6. 65% од […]

Повеќе

(ФОТО) ВМРО-ДПМНЕ води пред СДСМ на анкетата на МЦМС

Водство на ВМРО-ДПМНЕ пред СДСМ покажува најновата анкета на Македонски центар за меѓународна соработка (МЦМС) и ова е пресврт кога станува збор за јавното мислење на граѓаните кое го испитува оваа агенција. ВМРО-ДПМНЕ за прв пат има изразена предност од речиси 1 процент откако на претходната анкета која беше спроведена во декември од МЦМС, две […]

Повеќе

Анкета на МЦМС: Константин Георгиески “закован” на дното со рејтинг од 1,7%

Популарноста на градоначалникот Константин Георгиески изнесува 1,7 проценти, покажува анкетата на МЦМС. Со тоа Георгиески е “закован” на дното и е меѓу најлошите градоначалници во државата. Главни причини за ваквиот катастрофален рејтинг на првиот човек на Општина Охрид се непостапувањето по препораките на УНЕСКО, селективноста во рушењето на дивоградбите, недопирливоста на неговиот коалиционен партнер Нефи […]

Повеќе

Анкета: ВМРО-ДПМНЕ со водство пред СДСМ од 4,1 отсто

Tеренската анкета чиј нарачател е партијата на Христијан Мицкоски, а која е спроведена во периодот од 17 до 30 март на 1.009 испитаници, покажува дека доколку сега се одржат предвремени парламентарни избори ќе победи ВМРО-ДПМНЕ. Анкетата покажала дека рејтингот на ВМРО-ДПМНЕ е 15 отсто. По неа следи СДСМ со рејтинг од 10,9 отсто. Изненадувачки е рејтингот […]

Повеќе