Со вечерна богослужба почнува одбележувањето на 1.000 години Бигорски манастир

Свештената Бигорска Обител викендов го одбележува големиот јубилеј, 1.000 години од основањето на манастирот. Денеска со почеток во 18:00 часот ќе биде отслужена архиерејска Вечерна богослужба, на којашто молитвено ќе претстои надлежен архиереј, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Дебарско-кичевски г. Тимотеј. Во недела, на 18 октомври, со почеток во 9:00 часот ќе биде отслужена Божествена архиерејска Литургија, […]

Повеќе

Во недела, на 18 октомври, ќе се одржи главната и централна прослава на великиот јубилеј: 1000 години од основањето на Бигорскиот Манастир

Во недела, на 18 октомври, ќе се одржи главната и централна прослава на великиот јубилеј: 1000 години од основањето на Бигорскиот Манастир. Најнапред, во сабота, на 17 октомври, со почеток во 18:00 ч. ќе биде отслужена архијерејска Вечерна богослужба, на којашто молитвено ќе претстои, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Дебарско-кичевски г. Тимотеј. Во недела, на 18 октомври, со почеток во 9:00 ч. ќе биде […]

Повеќе

Утре е голем празник: Отсекување на главата на Св. Јован Крстител и слава на Бигорскиот манастир

Православните христијани утре го слават празникот посветен на погубувањето на св. Јован Крстител, што секоја година се празнува на 11 септември, а кај народот е познат под различни имиња: Св. Јован Сечиглав, Св. Јован Отсечен, Св. Јован Опсечен и други. Свети Јован Крстител ужива голем култ кај верниците во христијанскиот свет и оставил значајни траги […]

Повеќе

На 18 октомври одбележување на 1.000 години Бигорски манастир

Во функција на подготовките за прославата на големиот јубилеј, 1.000 години од основањето на Бигорскиот Манастир, игуменот на ова древно светилиште, Архимандрит Партениј, со дел од братството и сестринството, имале средба со Митрополитот Дебарско-кичевски г. Тимотеј. – Во топла и срдечна атмосфера во митрополитското седиште во Охрид, нашиот Старец го запозна Митрополитот и побара благослов за […]

Повеќе