Трет ден од Божиќ: Се празнува Св. првомаченик и архиѓакон Стефан, заштитникот на сиромашните, болните, старите и вдовиците

На третиот ден од празникот Божиќ светата православна црква го празнува споменот на светиот архиѓакон и првомаченик Стефан. Тој е наречен првомаченик затоа што тој прв настрадал за Христовата вера. Рoднина на апoстoлoт Павлe и Eврeин oд oниe Eврeи кoи живeeлe пo eлинскитe oбласти. Стeфан бил прв oд сeдумтe ѓакoни кoи свeтитe апсoтoли ги ракoпoлoжилe […]

Повеќе

ВМРО-ДПМНЕ Струга: Божик е најрадосниот христијански празник

Општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ Струга, упатува честитка до сите православни верници по повод големиот христијански празник, Христовото раѓање – Божик! Во честитката се вели: „Божик е најрадосниот христијански празник во чија основа се принципите на љубов, благодарност и почит кон ближните. Христовото раѓање не подучува да се радуваме на едноставните работи, миговите на благосостојба во […]

Повеќе

ВМРО-ДПМНЕ ОК Охрид: Нека е честит големиот христијански празник Рождество Христово – Божик!

ВМРО-ДПМНЕ ОК Охрид упатува искрени честитки до сите православни верници по повод големиот христијански празник Раѓање Христово – Божиќ. Божиќ е празник на љубовта, простувањето и милосрдието. Тоа е празник на радоста и достоинството. Симбол на Божјата љубов, време за мир во мислите и душата. Христовото учење нека биде ѕвезда водилка преку која ќе нè […]

Повеќе

Христос се роди! За многу години Божик!

Денеска, 7 јануари, е големиот христијански празник Божик, Рождество Христово, односно денот на раѓањето на Исус Христос, а го слават православните христијани кои се водат по јулијанскиот календар. Божик спаѓа меѓу најголемите христијански празници, зашто на тој ден се празнува раѓањето на Спасителот Исус Христос. Колку овој ден е важен за човештвото се гледа и […]

Повеќе

(МЕГА ГАЛЕРИЈА) Бадниковата поворка во Охрид низ фотографии

Денеска во Охрид, по седми пат се одржа Бадниковата поворка. Неколку стотина дечиња пеејќи ја песната „Вечниот бог“, поминаа по охридските улици и го најавија Христовото раѓање. Во продолжение погледнете како изгледаше поворката низ објективот на Ристе Спироски. ФОТО: Ристе Спироски ОХРИД 24 Please follow and like us:

Повеќе

Денеска е Бадник: Ден на очекување на радосната вест за Христовото раѓање

Православните христијански верници денеска го слават Бадник, ден пред големиот празник Рождество Христово – Божик. Македонскиот народ со многу внимание и почит ги одбележува овие празници. Божик е Господски празник и се празнува во спомен на раѓањето на Господ Исус Христос. Овој празник е матица на сите други црковни празници, бидејќи со Христовото раѓање се […]

Повеќе

Традицијата продолжува: Во понеделник на Бадник, стотина дечиња ќе го најават Христовото раѓање

Традиционално и годинава во Охрид, на празникот Бадник, ден пред големиот христијански празник Божик ќе се одржи Бадниковата поворка со која се најавува Христовото раѓање. Во понеделник во 11 часот од црквата „Св. Ѓоргија“ во Горна Влашка Мала над стотина деца ќе ја започнат Бадниковата поворка. Пеејќи ја возобновената старо христијанска песна „Вечниот Бог“ тие ќе […]

Повеќе

ВМРО-ДПМНЕ ОК Охрид упатува честитка до верниците кои денеска го прославуваат Божик

ВМРО-ДПМНЕ ОК Охрид на сите верници кои го прославуваат Божик според Грегоријанскиот календар им го честита големиот празник на Раѓањето Христово. Во честитката се вели: „Божик е празник на љубовта, простувањето и милосрдието, симбол на Божјата љубов, време за мир во мислите и душата. Христовото раѓање е нова надеж за подобро утре за секој човек, […]

Повеќе

Католиците и дел од православните денеска го слават Божик

Католичките верници и дел од православните христијани, кои се водат според Грегоријанскиот календар денеска го одбележуваат Раѓањето Христово – Божик. Со овој празник католиците го слават раѓањето на Синот Божји, неговото доаѓање на земјата и љубовта која го принудила да го земе човековото тело, да ги живее на земјата сите несреќи на човековата судбина и […]

Повеќе

Македонците во Албанија со барање православен Божик да биде државен празник

Македонците и другите малцинства од православна веросповед во Албанија бараат 7 јануари да влезе во календарот на официјални празници. Како што објави весникот Илинден, гласило на Македонците од Тирана, барање за тоа до албанскиот законодавен дом доставил Васил Стерјовски, пратеник од Македонска алијанса за европска интеграција (МАЕИ). – Денеска во албанското Собрание поднесов амандман за […]

Повеќе