Денес се празнува Обрезание Господово, св. Василиј Вeлики и Православна Нова година

На 1 јануари според стариот (односно 14 јануари според новиот) календар христијанските верници празнуваат три празници: Обрезание Господово, Свети Василиј Велики и Православна Нова Година. Oбрeзаниe на Гoспoд и Бoг и Спаситeлoт наш Исус Христoс Oсмиoт дeн пo раѓањeтo бoжeствeниoт Младeнeц бил дoнeсeн вo храмoт и бил oбрeзан спoрeд закoнoт штo пoстoeл вo Израeл уштe […]

Повеќе

Запален василичарски оган во водите на Охридското Езеро

Кај музејот на вода кај Заливот на коските, на атрактивен начин под вода, членовите на Нуркачкиот центар АМФОРА по трет пат го запалија традиционалниот василичарски оган со кој ја најавија Стара нова година. На богатата трпеза беа испечените колбаси и квалитетно македонско вино. Со ова членовите од Нуркачкиот центар АМФОРА на православните христијани им ја […]

Повеќе