Велгоштанец истепал охриѓанец во угостителски објект

На 17.11.2020 година, 18-годишен охриѓанец, во полициска станица пријави дека, на 16.11.2020 година околу 21 часот, во угостителски објект лоциран на улицата „Кленоец“ во Охрид, бил физички нападнат од жител од охридското село Велгошти, соопшти Стефан Димоски, портпарол на СВР Охрид. – По целосно документирање на случајот, СВР Охрид против напаѓачот ќе поднесе соодветна пријава, […]

Повеќе

Тепачка во Велгошти

На 25.10.2020 година околу 15 часот, на улицата „Воденичарска“ во охридското село Велгошти, нарушен е јавниот ред и мир со физичка пресметка помеѓу З.Р.(54) и И.Р.(48), од една, и Т..Р.(48) и П.Р.(30), од друга страна, информира портпаролот на СВР Охрид, Стефан Димоски. – Против нив, СВР Охрид ќе поднесе соодветна пријава, истакна Димоски. Please follow […]

Повеќе

Утре е голем празник: Света преподобна маченица Параскева – Света Петка Летна

Во православниот каландар постојат три личности со исто име света Параскева – Петка, поради што кај народот најчесто се мешаат и се мисли дека се работи за иста личност. Првата е света Петка – Римјанка, втората света Петка од Иконија и третата света Петка Епиватска, позната и како Трновска. Најпозната меѓу нив е третата на […]

Повеќе

(ФОТО) Свежо цвеќе и поклон пред спомен обележјето на Илинденците во Велгошти

Традиционално во предвечерието на најголемиот и најсветлиот македонски празник Илинден свежо цвеќе пред споменикот на Илинденците во Велгошти положија делегациите на Општинскиот Комитет, Месен Комитет Велгошти и Месна Заедница Велгошти. Свежо цвеќе положи и идниот пратеник во Собранието на Република Македонија, Д-р Кирил Пецаков, како дел од делегацијата на општина Охрид. ОХРИД 24 Please follow and […]

Повеќе

(ФОТО) Велгошти накитено со шеснаесеткракото жолто сонце

Знамиња со сонцето од Кутлеш, поставија жителите од Велгошти на бандерите низ улиците во селото, за да покажат колку си ја сакаат татковината и колку ја негуваат историјата, пренесувана од колено на колено, преку генерациската меморија на нивните дедовци и предедовци. ОХРИД 24 Please follow and like us:

Повеќе

(ФОТО) Во Велгошти одбележани 119 години од формирањето на првата востаничка чета во Охридско

Со почитување на мерките за заштита од Ковид-19, вечерва во манастирот Света Петка во Велгошти беа одбележани 119 години од формирањето на првата востаничка чета во Охридско. Почетокот започна со едноминутно молчење во чест на починатиот Димче Милески, поранешен претседател на МК Велгошти и еден од иницијаторите на воозобнувањето на традицијата на прославата на денот […]

Повеќе

(ФОТО) Сонцето од Кутлеш повторно блеска во Велгошти

Сонцето од Кутлеш во Велгошти повторно блеска, благодарение на УМС на ВМРО-ДПМНЕ ОК Охрид. Овј македонски симбол пред неколку дена беше исшкртан, но денеска вредните раце на младите од ВМРО-ДПМНЕ повторно го светнаа и сега блеска повеќе од претходно. ОХРИД 24 Please follow and like us:

Повеќе

(ФОТО) Кому му сметаше Сонцето од Кутлеш во Велгошти?

Сонцето од Кутлеш кое го красеше центарот на игралиштето во охридското село Велгошти некој го исшкртал и нацртал недолични содржини. Неофицијално, според жителите од Велгошти, овој вандалски чин го направила младината на СДСМ од селото. На овој недоличен чин реагираше Кирил Пецаков, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за пратеник. „Агендата вака така си […]

Повеќе

(ФОТО) Во Велгошти се одржа традиционалниот маскенбал Емшири по повод Прочка

Во организација на месната заедница на село Велгошти, а по повод верскиот празник Прочка – Велики Поклади денеска се одржа традиционалниот маскенбал Емшири. Како и претходните години, така и оваа година, на маскенбалот можеа да се видат голем број креативно изработени маски.  Од страна на организаторот беа обезбедени награди за поголемите и симболични пакетчиња за малите […]

Повеќе

За Прочка во Велгошти ќе се одржи традиционалниот маскенбал „Емшири 2020“

По повод големиот верски празник Велики Поклади (Прочка), традиционално и оваа година во с. Велгошти на ден 01.03.2020 (недела) ќе се одржи маскенбал “Емшири 2020”. Маскенбалот кој ќе се одржи на спортското игралиште во Велгошти, е закажан да започне во 11:00 часот. За оваа пригода М.З Велгошти обезбеди награди за поголемите и симболични пакетчиња за […]

Повеќе