ВМРО-ДПМНЕ Охрид: Нека ни е среќен, бериќетен и благословен Велигден!

ВМРО-ДПМНЕ ОК Охрид на сите православни христијани им го честита најсветлиот празник Воскресение Христово – Велигден. “Велигден ги спојува верата и традицијата, празник кој значи живот и надеж. Христовото Воскресение со својата божествена моќ е пред сѐ и над сѐ смисла на постоењето и животна цел. Да бидеме храбри и искрени! Да се одбраниме од […]

Повеќе

Велигденска честитка на градоначалникот Кирил Пецаков

По повод големиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден, Градоначалникот Кирил Пецаков упати честитка до сите граѓани од православна веросиповед.  – На овој прекрасен ден, нека Бог Ве благослови со здравје, мир и огромна среќа. Светлината на Христовото Воскресение, нека Ви ги покаже највозвишените човекови чувства и нека Ве научи повеќе да се радувате, да […]

Повеќе

Традиционален фудбалски натпревар помеѓу “Стари” и “Млади” во Велгошти

По повод големиот христијански празник Велигден, во организација на MK Велгошти ВМРО-ДПМНЕ ќе се одржи традиционалниот фудбалски натпревар помеѓу “Стари” и “Млади”. Натпреварот ќе се одигра на фудбалското игралиште во с. Велгошти во понеделник (25.4.2022год) со почеток во 10 часот. Се покануваат сите жители на с. Велгошти да учествуваат во овој натпревар! Please follow and […]

Повеќе

Бесплатен паркинг во Охрид по повод Велигден

ЈП “Билјанини Извори” по повод големиот христијански празник “Велигден” донесе одлука на ден 24. 04. 2022 година (недела ) користењето на услугите на јавниот градски простор со кој стопанисува да биде бесплатно за сите нејзини корисници. ЈП “Билјанини Извори” им посакува на сите граѓани на Охрид, Македонија и на сите наши иселеници од православна вероисповед […]

Повеќе

Традиционален Велигденски фолклорен концерт утре во Велгошти

Утре, на Велигден, во црквата ,,Св. Петка” со почеток во 11 часот, КУД „Илинден“, Организација на жени од село Велгошти заедно со Месната Заедница ќе го организират традиционалниот Велигденски фолклорен концерт. Покана до сите да уживаат во богатата културно уметничка програма и изведбата на македонските традиционални ора и песни, збогатено со коктел организирам од жените […]

Повеќе

Денеска е Велика Сабота, денот меѓу смртта и воскресението: Последни подготовки пред најголемиот празник Велигден

Велика Сабота е ден на покојот, ден на Покојникот, ден на Најголемиот покој и на Најголемиот Покојник. Велика Сабота е денот меѓу смртта и воскресението, меѓу Петок и Велигден, денот што ги спојува распнувањето и радоста. Велика Сабота е ден од Страдалната Седмица. Велика сабота е посветена на споменот на пребивањето на Исус Христос во […]

Повеќе

Денес е Велики Петок, најтешкиот ден во годината

Велики Петок уште се вика и Распет Петок зашто на овој ден е распнат Исус Христос. Поради тоа овој ден се смета за најтежок празник во годината. На Велики Петок нема литургија. Наместо камбани, во црквите се до недела се слуша звукот на клепалото. Православниот канон за Велики Петок предвидува строг пост со вода, а многу […]

Повеќе

Празнични пакети за лица од социјален ризик

По повод велигденските празници, градоначалникот на Охрид, Кирил Пецаков, и секретарот, Александар Китески, доделија пакети со прехранбени производи и средства за хигиена на лица од социјален  ризик. Дел од пакетите беа доставени во студентскиот дом „Никола Карев“, каде оваа категорија луѓе користат услуги, а дел во црквата Св. Богодродица – Каменско за  верниците. Please follow […]

Повеќе

Денеска е Велики Четврток, oва се обичаите и верувањата

Денешниот празник е еден од базичните настани за Црквата. Сега се наоѓаме во средината на Страдалната седмица, која е полна со важни настани за спасението на човекот. Во четвртокот од таа последна недела на Христовиот живот на земјата беше востановена животоносната тајна на Црквата тајната на Евхаристијата. Таа тајна е востановена во горната соба од […]

Повеќе

Концерт во пресрет на големиот христијански празник Велигден

Во пресрет на големиот христијански празник Велигден, во сабота, на 23-ти април 2022 година, со почеток во 19 часот на малата отворена сцена во близина на ТЦ „Амам“ ќе се одржи Велигденски концерт. На празничниот настан ќе настапат членовите на КУД „Гердан од бисери“, хорот „Весели Бисерчиња“ и ансамбл „Билјана“. Концертот е под покровителство на […]

Повеќе