(ФОТО) Во Струга се одржа традиционалната Литија со моштите на Свети Георгиј Победоносец

Во Струга попладнево се одржа познатата струшка Литија (Еордија) со моштите на Свети Георгиј Победоносец, чудотворната икона на светецот и иконата на Богородица Крнинска. На Литијата присуствуваа и градоначалникот на Охрид, Кирил Пецаков, и претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. Молитвената поворка од храмот на светителот, според традицијата, се движеше низ централните градски улици, покрај кејот […]

Повеќе

Во сабота ќе се одржи најголемата, најторжествената Струшка Еордија

На 7-ми мај, сабота, со почеток во 17 часот, Струга, Стружани и многубројните гости од земјава и од странство, ќе бидат сведоци на најголемата, најторжествената и една од најпознатите во целиот православен свет, Струшка Еордија (Литија). “Го покануваме целиот народ да земе учество во најсвеченото чествување на Свети Георгиј на овие простори, чии што свети мошти и […]

Повеќе

Традиционално на 7 мај ќе се одржи струшката Еордија со светите мошти на Св. Георгиј

На 7 мај (сабота) во храмот на Светиот Великомаченик Георгиј во Струга, со почеток во 16 часот, ќе биде отслужена празнична вечерна богослужба, на која ќе чиноначалствува Неговото Високопреосвештенство митрополит Дебарско-кичевски г. Тимотеј. После завршувањето на вечерната и панихидата следи свечената Еордија (литија) со светите мошти на Великомаченикот и неговата чудотворна икона. Чесните мошти ќе […]

Повеќе