Заев ги измете неистомислениците: Во партијата нема место за крилата на Црвенковски и Шекеринска

Само најблиските соработници на Заев кои го “аминуваат“ секој негов збор во партијата можат да останат на функции на Бихаќка. За сите други-метла. Лидерот на СДСМ ги измете само неистомислениците. Ако досега ги оставаше на функции за да создаде лажна слика за “демократски сојуз“, сега ќе си направи структура по своја мерка. Александар Кирацовски заминува […]

Повеќе

Метла од СДСМ за Спасовски, Шилегов, Манчевски, Зекири, Кирацовски

Разрешени се сите потпретседатели, Извршниот одбор на партијата, Форумот на жени, како и генералниот и организацискиот секретар на владеачката СДСМ, неофицијално се дознава од Централниот одбор кој вечерва заседава во партиското седиште. Потпретседатели на СДСМ до овој момен беа Фросина Ременски, Дамјан Манчевски, Оливер Спасовски, Мухамед Зекири, Благој Бочварски, Петре Шилегов. Како што беше претходно […]

Повеќе

Заев расчистува со крилото на Шекеринска: Си одат таа, Манчевски и Дескоска!?

Метлата на Заев сериозно удира во партијата и министрите. По информациите кои излегоа утрово дека најверојатно Сугарески ќе биде сменет со струмичанецот Китанов, веќе се навестуваат и новите смени. Според информации од партијата извесно е дека Заев е тргнат во битка за расчистување со крилото на Шекеринска. Имено премиерот од министри ќе ги разреши Радмила […]

Повеќе

Нема помош за трето дете, Заев и Царовска мислат дека петчлено семејство може да го помине месецот со 12.000 денари?!

Ако мајката или таткото се вработени и земаат минимална плата, за трето дете од државата нема да земат ниту денар. Успешната мерка на минатата Влада чија цел беше зголемување на наталитетот и помош за многудетните семејства, СДСМ ја укинува. Само најсиромашните семејства ќе добијат помош од државата за трето дете. Челниците во Владата на СДСМ […]

Повеќе

Над 500 илјади граѓани живеат под прагот на сиромаштијата, а блескаат само бизнисите на Заеви

Македонија блеска само во очите на Заев кога ја гледа од луксузните германски зимски центри или од скапите грчки апартмани. Македонија му блеска затоа што не остана бизнис кој не го приграбија со неговиот брат и поширокото семејство. Македонија му блеска затоа што нивите со марихуана му изгледаат раззеленето додека покрај нив вози прескапо мотори, […]

Повеќе

Заев го разрешува Сугарески, на негово место струмичанецот Китанов за нови бизниси?

Еден од министрите кои ќе добие метла од премиерот Заев и ќе биде сменет е министерот за транспорт Горан Сугарески, дознава КУРИР. Од неофицијални извори дознаваме дека на негово место ќе биде поставен сегашниот директор на Јавното претпријатие за државни патишта Зоран Китанов. Упатените толкуваат дека Заев ќе побара смена на Сугарески поради инсталирање на […]

Повеќе

(ВИДЕО)Тоа на кое сите ние се гордееме, Заев го уништи само заради бизнис и партиските интереси

Владата на СДСМ, како на локално така и на централно ниво покажува целосна негрижа за културното и природно наследство во Охрид. После триесет години откако Охрид беше ставен на листата на УНЕСКО како заштитено подрачје, ризикува да биде избришан поради бизнис и политичките интереси на власта на Зоран Заев и СДСМ. Ова денеска го истакна […]

Повеќе

Обновената Алипашина Џамија свечено ќе биде ставена во употреба на 6 јуни: Градоначалникот Константин Георгиески не знае дека минарето е пред крај и дека бил поканет на отворањето

Обновената Алипашина Џамија во Охрид свечено ќе биде ставена во употреба на 6 јуни, на годинешниот Рамазан Бајрам, објави Скопје1.мк повикуваќи се на свои извори во ИВЗ. На отворањето ќе бидат присутни високи гости од властите на Република Турција, а поканети ќе бидат и премиерот Зоран Заев, дел од министрите како и градоначалникот Константин Георгиески. […]

Повеќе

Дукоска за минарето во Охрид: Што ќе решаваш, Заев? Кој оџа да ја тресе чаршијата?

Ана Дукоска, глобална координаторка на непартиското движење „Ние сме Македонија“ од Вашингтон, преку Твитер му се обрати на премиерот Зоран Заев за минарето-дивоградба во нејзиниот роден град Охрид. ОХРИД 24 Please follow and like us:

Повеќе

(ВИДЕО)Пред три години Тунтев ветуваше грижа за Охрид, а денес тој и СДСМ ќе бидат запишани во историјата како власт во чие време Охрид ќе биде ставен на листата на загрозено светско културно наследство

СДСМ едно вели кога е опозиција, а друго прави кога е на власт. Така и во случајот со статусот на Охрид во УНЕСКО. Имено пред три години тогашниот пратеник на СДСМ во Собранието на Република Македонија, Томислав Тунтев, ќе ја обвини ВМРО-ДПМНЕ дека бега од надзорна расправа за статусот на Охрид во УНЕСКО. – Тие […]

Повеќе