Пецаков до Заев: Граѓаните не се наивни, прекинете со предизборниот поткуп и корупцијата

Пратеникот Кирил Пецаков од ВМРО-ДПМНЕ, денеска на собраниската седница за пратенички прашања постави три прашања, првото зошто се лажат заболените од цистична фиброза и не им се набавува терапија, второ, зошто и како е можно корупцијата да биде кај третиот и четвртиот ешалон и дали со тоа се праќа порака дека првиот и вториот ешалон […]

Повеќе

ВМРО-ДПМНЕ: 4 години никнуваат дивоградби во Охрид, Заев со прст не мрдна да ги спречи, луѓе од неговата коалиција дивеат во градот

4 години никнуваат дивоградби во Охрид, Заев со прст не мрдна да ги спречи, луѓе од неговата коалиција дивеат во градот и се дел од урбаната мафија, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ на денешната посета на Заев на Охрид. “Заев и Константин Георгиески ризикуваат Охрид да го загуби статусот на заштита од УНЕСКО. Заев е директно виновен […]

Повеќе

Заев за Охрид го предлага Георгиески, за кого и министерката за култура кажа дека нема волја да го заштити културното наследство на градот

Заев за Охрид го предлага Константин Георгиески, за кого и министерката за култура кажа дека нема волја да го заштити културното наследство на градот, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ. – Константин Георгиески повеќе од година и половина не направи ништо за уривање на дивоградбите и решавање на урбаниот хаос. Со Георгиески Охрид ризикува да го изгуби статусот […]

Повеќе

Заев: Бајден, Меркел и Макрон го слушаат моето мислење и си запишуваат

Сакам да го споделам чувството што значи сите 30 лидери на членките на НАТО да дискутираат и да го слушаат мислењето на Зоран Заев од Македонија, зашто Бајден, Меркел и Макрон имаат по еден глас во Алијансата колку и Заев. Ова синоќа го истакна премиерот Зоран Заев на партиската трибина на СДСМ во Валандово. – Помала земја […]

Повеќе

ВМРО-ДПМНЕ Охрид: Георгиески не изгради ниту еден капитален проект остана само селективното рушење

ВМРО-ДПМНЕ ОК Охрид преку соопштение до јавноста реагира на вчерашниот увид на премиерот Зоран Заев и градоначалникот Константин Георгиески на дел од охридските плажи кои изминатиов период се уриваа. Интегрален текст од соопштението: “Без ни малку срам Зоран Заев и Константин Георгиески прошетаа по плажите низ Охрид иако селективно постапуваат по препораките на УНЕСКО. Власта […]

Повеќе

(ФОТО) Охрид спремен за посетата на Заев: Се откажа минирањето на автопатот Кичево-Охрид, се носеше нов песок, багери рамнеа

Минирањето на патниот правец А2 Кичево – Охрид, на делницата Пресека – село Врбјани, кое беше најавено за денеска, е одложено за понеделник, информира АМСМ. Според најавата, сообраќајот на овој патен правец во понеделник ќе биде во прекин помеѓу 12:00 и 15:00 часот во времетраење од 15 до 20 минути. Инаку денеска во посета на […]

Повеќе

Знае ли Заев од кога постојат ВМРО-ДПМНЕ и паролата Македонија на Македонците?

Во својот патетичен излив на патриотизам на последната собраниска седница посветена на пратенички прашања, премиерот Зоран Заев уште еднаш ни покажа и докажа дека нема ни елементарно познавање на историјата, пишува „Пресинг.тв“. Уште повеќе, додаваат, ни ја повтори неговата ментална матртица на класичен необолшевик, па вината за неуспехот на надворешната политика околу одржувањето на меѓувладината конференција […]

Повеќе

ВМРО-ДПМНЕ: Нема свидетелства, регистарски таблички и лични документи на граѓаните, зошто воопшто постои владата на Заев?

ВМРО-ДПМНЕ преку соопштение прашува зошто воопшто постои владата на Заев, кога нема ниту свидетелства, ниту лични документи за граѓаните, ниту пак регистарски таблички. Со владата на Заев Македонија тоне. Поради нивната неспособност граѓаните не може да ги добијат основните услуги од државата. Граѓаните не може да извадат пасош, лична карта, возачка дозвола, основни лични документи […]

Повеќе

Заев: Извештајот на УНЕСКО за Охридското Езеро треба да се прими како силен аларм за состојбата, ќе продолжиме понатаму со уривање и другите активности

Извештајот на УНЕСКО за Охридското Езеро треба да се прими како силен аларм за состојбата. УНЕСКО нема да дојде тука и да ни води грижа за целиот охридски регион, туку тоа е наша обврска, на институциите, на централните, на локалните и на граѓаните. Ќе продолжиме понатаму со сите активности како што се отстранување на бесправно […]

Повеќе

Заев: Плажите во Охрид се срамнети, никој не рушел повеќе дивоградби од СДСМ

Никој не рушел повеќе дивоградби од СДСМ и од моменталниот градоначалник на Охрид, одговори на прашањето премиерот Зоран Заев за тоа како го коментира предлогот на УНЕСКО, градот Охрид да да биде ставен на листата на светско наследство во опасност. Заев потенцира дека плажите во Охрид се срамнети и го поздрави тој потег. – Сите […]

Повеќе