(ВИДЕО) Мицкоски од Ташмаруништа: Илинденците и сето она за што се бореа е нашата света кауза поради која и постои ВМРО

Ура! За “Афтономна Македонија”!- беа зборовите од Крушевскиот манифест кој е своевидното евангелие на македонското револуционерно дело. Тоа е носечкиот код врз кој почива оваа македонска држава и од тогаш до денес, секоја година на Свети Илија се празнува овој подвиг. И мене ми е особена чест што и оваа година сум во струшко Ташмаруништа […]

Повеќе

ВМРО-ДПМНЕ Охрид: Да ни е вечен и честит Илинден! Да ни е вечна и вековита Македонија!

ВМРО-ДПМНЕ ОК Охрид на сите граѓани им го честита 2 Август – Илинден, најсветлиот празник во историјата на Македонија. Во честитката се вели: Денеска го чествуваме Денот на Републиката, најсветлата нишка која обединува, денот кога ги славиме победата и непокорот. Илинден е денот на големото Илинденско востание во 1903 година, но и на Првото заседание […]

Повеќе

Мицкоски: Илинден е носечкиот код врз кој почива македонската држава, борбата за слобода е константа и таа продолжува

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски испрати честитка до македонските граѓани по повод државниот празник 2-ри Август -Илинден. -Илинден е носечкиот код врз кој почива оваа Македонска држава и од тогаш до денес, секоја година на Св. Илија се празнува овој подвиг. 117 години од Илинденското востание татни комитското УРА за слободна, независна и автономна Македонија […]

Повеќе

(ФОТО) Свежо цвеќе и поклон пред спомен обележјето на Илинденците во Велгошти

Традиционално во предвечерието на најголемиот и најсветлиот македонски празник Илинден свежо цвеќе пред споменикот на Илинденците во Велгошти положија делегациите на Општинскиот Комитет, Месен Комитет Велгошти и Месна Заедница Велгошти. Свежо цвеќе положи и идниот пратеник во Собранието на Република Македонија, Д-р Кирил Пецаков, како дел од делегацијата на општина Охрид. ОХРИД 24 Please follow and […]

Повеќе

Мицкоски за Илинден во Ташмаруништа

По повод државниот и национален празник 2 Август, Илинден, празник кој претставува симбол на Македонската борба за самостојна и независна држава, во Ташмаруништа, ќе присуствува и ќе се обрати претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Проф. д-р Христијан Мицкоски. – Ве покануваме сите, да оддадеме почит на нашите илинденци, онака како што им доликува, да ја збогатиме манифестацијата […]

Повеќе

(ФОТО+ВИДЕО) Рашела Мизрахи ја предводи коњаницата која оди кон Мечкин Камен

Пратеничката во Собранието од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Рашела Мизрахи, годинава ја предводи коњаницата којашто традиционално секоја година заминува кон Мечкин Камен за да учествува во прославата на празникот Илинден. „Во чест на Илинден заедно со коњаницата „Бигорски Манастир – Патот на црешовото топче“ тргнавме од Зубовце до славното Крушево. Ги пренесуваме спомените за славните Илинденци […]

Повеќе

(ФОТО) И Костадин бил војвода

Пратеникот и портпарол на СДСМ, Костадин Костадинов, објави фотографија на својот Инстаграм профил дека пристигнал во Крушево, а во описот на истата се нарече себе си војвода. -Ние војводите стигнавме во Крушево 🙂 Сите сме деца на Илинден, напиша Костадинов. ОХРИД 24 Please follow and like us:

Повеќе

Честитка од ВМРО-ДПМНЕ ОК Охрид по повод Илинден

ВМРО-ДПМНЕ ОК Охрид по повод големиот државен празник 2 Август – Илинден, Ден на Републиката упатува искрени честитки до сите граѓани. Во честитката се вели: „Илинден е симбол на непокорот и борбата за слободна и независна Татковина, Република Македонија. Аманетот од Илинденците и Асномците, а наша цел е да ги чуваме и негуваме придобивките од […]

Повеќе

Власта во Охрид врши огромни притисоци врз вработените во општината, јавните претпријатија и државните институции за присуство на Мечкин камен

Деновиве се вршат огромни притисоци врз вработените во општината, јавните претпријатија и државните институции. На граѓаните од нивните партиски шефови со наредба преку списоци им е наложено да се потпишат за присуство на Мечкин Камен на 2 Август, а доколку не присуствуваат да ја наведат причината зошто нема да одат во Крушево. Сето тоа се […]

Повеќе

Делегација предводена од Мицкоски утре на одбележување на Илинден во Ташмаруништа, Струга

Делегација предводена од претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски утре ќе присуствува на одбележување на празникот 2-ри Август, Илинден во село Ташмаруништа, Струга. Во 10:40 часот ќе биде пристигнувањето во село Ташмаруништа, при што ќе положи свежо цвеќе на спомен обележјето на двата Илиндена. Притоа ќе ја посети и црквата Св. Архангел Михаил. Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, […]

Повеќе