Во Струга 3 нови случаи на заразени од Ковид-19, а почина и 65-годишна жена од Лабуништа

На Клиниката за инфективни и фебрилни состојби во Скопје починаа 4 пациенти заболени од коронавирус: пациент од Куманово (52г), пациентка од Лабуништа-Струга (65г), пациентка од Челопек – Тетово (62г) и една пациентка од Штип (81г). Во Куманово дома почина уште еден пациент потврден на вирусот на возраст од 53 години. Во изминатите 24 часа, регистрирани […]

Повеќе

ДИЛЕМИ КАЈ НАУЧНИЦИТЕ: Зошто Ковид 19 може да биде смртоносен и за луѓе на помлада возраст?

Од статистичките податоци добиени ширум светот и исто така од Словенија, јасно е дека новиот коронавирус предизвикува најголем број смртни случаи кај постарите генерации. За жал, во списокот на смртни случаи влегуваат и луѓе кои во поголемиот дел од својот живот имале и мошне добро здравје и кои се на млада возраст, пишува словенечки Дневник. Иако […]

Повеќе

Струга станува ново жариште на коронавирусот: Дали Охрид треба да стравува и дали Струга треба да биде ставена под карантин?

Бројот на заболени од коронавирусот во Струга е во пораст. Имајќи ја во предвид близината со Охрид и одлуката охридската општа болница да биде регионален центар каде ќе се примаат и лекуваат пациенти заразени со коронавирус, се поставува прашањето дали Охрид треба да стравува? Имено според одлуката, Општата болница во Охрид станува приемен центар за […]

Повеќе

Eден од најпознатите српски епидемиолози: До крајот на мај ќе успееме да се избориме со коронавирусот, а од јуни ќе почнеме да се враќаме во нормала

Eден од најпознатите српски епидемиолози, проф. др Бранислав Тиодоровиќ вели дека до крајот на мај ќе успееме да се избориме со новиот коронавирус, а од јуни ќе почнеме да се враќаме на нормалните животни текови. Сепак тој појаснува дека можеби со почетокот на есента, новиот коронавирус повторно да нападне, но нема да биде волку многу […]

Повеќе

Состојба со Ковид-19 во Македонија: 2 починати, 3 оздравени и 46 нови случаи

Министерството за здравство информира дека на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби починаа двајца пациенти. Едниот пациент на возраст од 70 години од Куманово кој од коморбидитети имал хипертензија и срцева слабост, неговиот резултат на Ковид-19 се уште не е готов. Другиот е пациент на возраст од 68 години, од село во околината на […]

Повеќе

Состојба со Ковид-19 во светот до 10 часот: Присутен во 204 земји и над 1 милион заразени

Според најновите податоци, во светот досега се регистрирани 1.018.082 лицa заразени со новиот коронавирус. Од нив починати се 53.251, а оздравеле 213.218 луѓе. Ковид-19 има во 204 земји и територии во светот. Постојат 749.924 активни случаи, од кои 95% или 712.270 имаат умерена клиничка слика и 5 отсто или 37.654 се во сериозна состојба. Најголем […]

Повеќе

НАЈНОВИ ПОДАТОЦИ: Состојба со Ковид-19 во светот до 17 часот

Според најновите податоци, во светот досега се регистрирани 964.639 лицa заразени со новиот коронавирус. Од нив починати се 49.242, а оздравеле 203.274 луѓе. – Од половина од човештвото е побарано да остане дома поради пандемијата на новиот коронавирус. – Бројот на смртни случаи во Холандија се зголеми за 166 на 1.339, соопштија здравствените власти. Бројот […]

Повеќе

КСС и МЗЗПР со предлог: Деновите од 4 до 20 април да бидат неработни

Конфедерацијата на слободни синдикати и Македонското здружение за заштита при работа денеска испратиле предлог до Владата деновите од 4 до 20 април да бидат неработни. Причината за ваквиот предлог, како што наведуваат во денешното соопштение, се предвидувањата дека пикот на пандемијата ќе биде кон средината на април, а во тој период има големи верски празници […]

Повеќе

Скопјанец позитивен на КОВИД-19 наместо во самоизолација дошол во Охрид

Поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „непостапување според здравствените прописи за време на епидемија“, СВР Охрид поднесе кривична пријава против Д.А.(44) од Скопје. – Тој, на 13.03.2020 година, кога од Австрија пристигнал во Р.С.Македонија, потпишал изјава за самоизолација, која ја прекршил на 20.03.2020 година, кога во Скопје се упатил во болничка установа […]

Повеќе

Плусинфо: Расте бројот на позитивни и во тестирањата на „Аџибадем Систина“ – денеска 327 тестирани, 54 позитивни!

Денеска (1 април) во Клиничката болница „Аџибадем Систина“, со т.н. брзи серумски тестови од холандско производство, се тестирани 327 луѓе, од кои дури 54 се позитивни. Денешниот извештај покажува значително зголемување на процентот на позитивни резултати. Позитивните пациенти се проследуваат во Институтот за јавно здравје да побараат дополнителна проверка со молекуларни тестови, доколку сакаат, пишува […]

Повеќе