Скопјанецот кој беше заразен со коронавирус и шеташе низ Охрид ќе плати 2.000 евра казна

Основното јавно обвинителство Охрид поднесе Предлог за издавање казнен налог против 43-годишен жител на Скопје со престојувалиште во Охрид заради продолжено кривично дело – Непостапување според здравствените прописи за време на епидемија од член 206 став 1 во врска со член 45 од Кривичниот законик. Обвинетиот на 13 март на граничниот премин Табановце допатувал од […]

Повеќе

Мицкоски од опозиција донесе две големи донации, СДСМ како власт ниту една

Лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски за само 4 дена обезбеди две големи донации за заштита на здравствените работници од две земји членки на Европската Унија, додека СДСМ во време на власт ниту една. Првата донација која што ја обезбеди Мицкоски доаѓа од Република Словенија и премиерот  Јанез Јанша кој е претседател на СДС, сестринска […]

Повеќе

Во Струга 3 нови случаи на заразени од Ковид-19, а почина и 65-годишна жена од Лабуништа

На Клиниката за инфективни и фебрилни состојби во Скопје починаа 4 пациенти заболени од коронавирус: пациент од Куманово (52г), пациентка од Лабуништа-Струга (65г), пациентка од Челопек – Тетово (62г) и една пациентка од Штип (81г). Во Куманово дома почина уште еден пациент потврден на вирусот на возраст од 53 години. Во изминатите 24 часа, регистрирани […]

Повеќе

Владините мерки недоволни за угостителството, отпуштени околу 15.000 лица

Туристичко угостителската комора на Македонија денеска објави дека илјадници угостителски објекти кои тие ги застапуваат нема да ги користат мерките на Владата бидејќи, како што посочија оттаму, се недоволни и селективни и ќе придонесат за нивно дополнително задолжување. – Ние овде од сектор угостителство од сите градови сакаме да дадеме до знаење дека сме свесни […]

Повеќе

Во охридската болница има шест пациенти со симптоми на Ковид-19

Состојбата со коронавирусот будно се следи, изјави денеска новиот директор на ЈЗУ Општа болница Охрид, д-р Горан Балески. Тој посочи дека здравствената установа има доволно капацитети, знаење за справување со предизвиците што ги носи епидемијата. Формиран е кризен штаб составен од избрани лекари од сите одделенија. „Со заеднички насоки формиран е тријажен центар за прием […]

Повеќе

Државата е пред колапс, а десетици човечки животи згаснуваат затоа што системот не успева да им пружи заштита на граѓаните

Државата е пред колапс, а десетици човечки животи згаснуваат затоа што системот не успева да им пружи заштита на граѓаните, ова денеска преку соопштение до јавноста го истакнуваат од ВМРО-ДПМНЕ. -Здравствените работници секој ден се жртвуваат, ризикувајќи ги и сопствените животи без соодветна опрема, а приоритет на владата на Зоран Заев е да печати нови […]

Повеќе

ДИЛЕМИ КАЈ НАУЧНИЦИТЕ: Зошто Ковид 19 може да биде смртоносен и за луѓе на помлада возраст?

Од статистичките податоци добиени ширум светот и исто така од Словенија, јасно е дека новиот коронавирус предизвикува најголем број смртни случаи кај постарите генерации. За жал, во списокот на смртни случаи влегуваат и луѓе кои во поголемиот дел од својот живот имале и мошне добро здравје и кои се на млада возраст, пишува словенечки Дневник. Иако […]

Повеќе

Додека македонските граѓани секојдневно водат битка со коронавирусот, некому му е до танцување и манипулирање

Можеме со сигурност да кажеме дека одамна знаеме за познавањето на странски јазици на екс премиерот Заев и неговите говорни способности, но овој пат научивме и дека чекан на англиски јазик се вели “чекич”. Неисе, тоа не е најважното. Важно е тоа што во државата имаме 550 заболени од коронавирусот, а Зоран Заев вели дека […]

Повеќе

Аџиоски: Апелирам на помасовно тестирање во Струга, а доколку се процени и градот нека биде ставен под карантин, бидејќи важен е секој човечки живот

Во екот на пандемијата прогласена од СЗО, поради рапидното ширење на коронавирусот COVID 19, Струга е на пат да стане ново жариште во Република Македонија. Жално но вистинито, вели претседателот на ВМРО-ДПМНЕ ОК Струга, Мирче Аџиоски, кој во овие тешки времиња, апелира за што помасовно тестирање во Струга и во селата каде што до сега […]

Повеќе

Струга станува ново жариште на коронавирусот: Дали Охрид треба да стравува и дали Струга треба да биде ставена под карантин?

Бројот на заболени од коронавирусот во Струга е во пораст. Имајќи ја во предвид близината со Охрид и одлуката охридската општа болница да биде регионален центар каде ќе се примаат и лекуваат пациенти заразени со коронавирус, се поставува прашањето дали Охрид треба да стравува? Имено според одлуката, Општата болница во Охрид станува приемен центар за […]

Повеќе