Oва е протоколот по кој ќе се гласа на 15 јули

Комисијата за заразни болести го донесе новиот протокол и опиша како треба да изгледа избирачкиот ден и што сè им е потребно на избирачките одбори на 15 јули. На гласачките места ќе има постери и прирачник како треба да се однесуваат гласачите. Пред да отпочне гласањето се препорачува темелно чистење и дезинфекција со средство кое […]

Повеќе

Нови 9 случаи на Ковид-19 во Охрид, бројката на активни случаи надмина 100

Во последните 24 часа се направени 1363 тестирања, а регистрирани се 118 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 55-Куманово 9-Дебар 1-Штип 1-Прилеп 4-Тетово 20-Струга 2-Велес 2-Битола 1-Охрид 9-Гостивар 4-Гевгелија 1-Струмица 2-Свети Николе 1-Кичево 1-Ресен 5 Во ГОБ „8 септември“ починати се четири лица од Скопје – пациент (58г) примен на 9 јуни, пациент (73г) хоспитализиран […]

Повеќе

ВМРО-ДПМНЕ: Охрид и туризмот не добиваат никаква помош ниту од централната, ниту од локалната власт

Охрид и туризмот не добиваат никаква помош ниту од централната, ниту од локалната власт, за да излезат од лавиринтот на коронавирусот. Сезоната пропадна без да почне, приходи нема, а трошоците не само што стојат, туку секојдневно растат, рече на денешната прес-конференција Перчо Божиновски, портпарол на ВМРО-ДПМНЕ ОК Охрид. – Факт е дека власта немаше слух […]

Повеќе

Од 90 нови случаи на Ковид-19, во Охрид регистрирани 13: Почина и еден пациент од Охрид

Во последните 24 часа се направени 665 тестирања, а регистрирани се 90 нови случаи на ковид-19. Скопје 36 Куманово 2 Штип 8 Тетово 4 Струга 10 Велес 2 Битола 2 Охрид 13 Гостивар 1 Крушево 1 Кочани 2 Пробиштип 1 Свети Николе 2 Ресен 6 Починати се 9 лица, пет од Скопје, двајца пациенти од […]

Повеќе

11 лица починаа од ковид-19, 185 се новозаразени: Во Охрид 7 нови случаи

Во последните 24 часа се направени 1364 тестирања, а регистрирани се 185 нови случаи на ковид-19. – Скопје 96– Куманово 2– Дебар 18– Штип 4– Прилеп 1– Тетово 14– Струга 20– Велес 2– Битола 2– Охрид 7– Кавадарци 2– Гостивар 2– Крива Паланка 1– Пробиштип 1– Свети Николе 2– Кичево 3– Ресен 8 Починати се […]

Повеќе

Нови 182 заболени со ковид-19, во Охрид 6

Во последните 24 часа се направени 1348 тестирање, а регистрирани се 182 нови случаи на ковид-19. – Скопје 107– Куманово 14– Штип 4– Тетово 23– Струга 5– Битола 2– Охрид 6– Гостивар 4– Струмица 1– Кочани 1– Берово 1– Ресен 13– Неготино 1 Починати се 6 лица, двајца пациенти од Скопје, двајца од Куманово и […]

Повеќе

Кластерите мекици, слава, свадба, ифтарски вечери и погреби на кои имало и по 200 луѓе го кренаа бројот на заразени

Кластерите мекици, слава, свадба, ифтарски вечери и погреби на кои имало и по 200 луѓе нагло го зголеми бројот на заразени со коронавирус. На ниво на државата има околу 40 кластери и на 15 до 20 кластери во Скопје, рече директорката на Државниот здравствен и санитарен инспекторат Иринка Сотирова-Бухова. – На пример, кај кластерот свадба […]

Повеќе

Во понеделник отвораат хотелите: Ова се правилата што треба да ги почитуваат

Од понеделник, 22 јуни, се враќаат во работа хотелите и другите угостителски објекти за сместување. При повторното отворање, овие објекти ќе треба да го спроведат Протоколот што ги уредува процедурите за хотелско-сместувачкиот дел на објектите, потоа препораките и мерките за прием и сместување на гостите, ресторанските процедури, употребата на тоалетите, како и препораките за гостите и за […]

Повеќе

1 починат и 11 нови случаи на Ковид-19 во Охрид

Во последните 24 часа се направени 1391 тестирање, а регистрирани се 193 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 140-Куманово 2-Дебар 1-Штип 6-Тетово 19-Струга 5-Велес 2-Охрид 11-Гостивар 4-Свети Николе 1-Ресен 2 На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби починаа три лица од Скопје на возраст од 78 и 47 години хоспитализирани на 4 односно 7 […]

Повеќе

Граничните премини се отвораат од денеска, хотелите од понеделник

Од денеска, согласно одлука на Владата, се отвораат сите гранични премини во земјата, освен аеродромите, но на сила и натаму остануваат мерките како приложување валиден негативен ПЦР тест при влез во земјава и задолжителна самоизолација од 14 дена. Новина е што странците, наместо како досега да можат да транизитираат низ земјава само преку граничните премини […]

Повеќе