Хуманиот третман на бездомните животни остана само чиста лага на власта на СДСМ, градоначалникот Константин Георгиески и директорот на ЈП „Охридски Комуналец“, Љупчо Грданоски

Хуманиот третман на бездомните животни остана само чиста лага на власта на СДСМ, градоначалникот Константин Георгиески и директорот на ЈП „Охридски Комуналец“, Љупчо Грданоски. За тоа сведочат потресните фотографии и видеа кои ги објавуваат граѓаните. Искасани граѓани, отруени, болни, тепани и убивани животни на улиците во општина Охрид. Наместо градење стационар, имаме револтирани и беспомошни […]

Повеќе

Актуелните состојби во НУ Центар за култура „Григор Прличев“ говорат за неуспешноста на СДСМ и ЛДП во раководењето со институцијата

Актуелните состојби во Националната установа Центар за култура „Григор Прличев“ говорат за неуспешноста и неумешноста на СДСМ и нивниот коалиционен партнер ЛДП во раководењето со институцијата. Ова го истакна советничката и претседателка на УЖ ВМРО-ДПМНЕ Охрид, Лидија Петкоска, при што напомена дека иако власта на СДСМ промени тројца директори резултатите се катастрофални, за разлика од […]

Повеќе

Додека Алексијоски недомаќински ги троши парите на граѓаните, поскапувањето на водата никако да престане

Откако СДСМ е на власт во Охрид, ниту животот дојде, ниту Охрид тргна напред. Скандалите на функционерите од СДСМ никако да запрат кога е во прашање трошењето народни пари, истакна претседателката на УЖ и советник во Советот на Општина Охрид, Лидија Петкоска. Според Петкоска, Владимир Алексијоски, директорот на МЈП „Проаква“ – Р.Е. „Водовод“ треба да […]

Повеќе

Петкоска:СДСМ и Георгиески се фалат со мерките и идеите препишани од владата на ВМРО-ДПМНЕ

До кога СДСМ и Георгиески ќе си поигруваат со интелигенцијата на граѓаните и до кога ќе сметаат дека народот има помнење на златна рипка, запраша денеска претседателката на УЖ ВМРО-ДПМНЕ Охрид, Лидија Петкоска. –Ако нивниот лидер Зоран Заев се раководи од неговото основно начело ветувам-негирам-заборавам, а Георгиески го следи истотот начело, тогаш ние сме тука […]

Повеќе