Ципрас: Горд сум на Договорот од Преспа, ја немаме Турција и на северната граница, односно и во Македонија

Горд сум што Грција ја надгради својата геополитичка динамика во петте тешки години додека бевме на власт и што зад себе остави еден многу важен договор, Договорот од Преспа, рече лидерот на СИРИЗА Алексис Ципрас во интервју за грчката телевизија „Контра“, објаснувајќи дека благодарение на договорот, Турција не е и на северната грчка граница. Како […]

Повеќе

Од 530 милиони, Македонија ќе добие нула евра од ЕУ за справување со короната

Македонија нема да добие ниту евро од Европската унија за справување со короната. Помош од 530 милиони евра ќе добијат речиси сите земји-членки и кандидати, но не и нашата земја. Знамето на Македонија го нема меѓу земјите што ги наведе првиот човек на ЕК, Урсула фон дер Лајен. „Комисијата предлага 530 милиони евра финансиска поддршка […]

Повеќе

Љубчо нуди решение за спорот: Бугарија да ја признае македонската нација како нација која настанала по 1944 година

Гледам дека македонско-бугарските односи се движат кон нов ќор-сокак, а понатаму и кон нова ескалација на сите нивоа која може да доведе до долгодишна омраза на двата народа, загрижен е Љубчо Георгиевски. Затоа, како што пишува тој во статус на Фејсбук, предлага политичко-дипломатско решение, патна карта или акциски план за излез. 1.Cеверна Македонија да даде гаранција […]

Повеќе

Доцна синоќа: Македонија дозна Владата ѝ е неспособна да ги прими вакцините – Србија прими „новогодишен подарок од Кинезите“

Она што со сигурност се знае е дека не се знае кога ќе пристигнат првите вакцини во Македонија. Настанот кој беше најавен за четврток на граничниот премин Табановце се одложува за друг датум следните денови, стои во кусото соопштение од владата испратено доцна синоќа откако прво информира српската страна. Веста која требаше да биде вест […]

Повеќе

САД распореди сајбер единица во Македонија

САД започнаа да ги распоредуваат своите сајбер единици низ целиот свет, тие веќе се воведени на териториите на Црна Гора, Македонија и Украина. Ова го објави заменик-директорот на Националниот центар за координација за компјутерски инциденти (НКЦКИ) Николај Мурашов, пренесува ИТАР-ТАСС. – Под изговор за заштита наинфраструктурата на сојузниците, американските сајбер единици во моментов се распоредуваат низ целиот […]

Повеќе

Вечерва навиваме! Македонија го игра првиот натпревар на СП 2021

Македонската ракометна репрезентација вечерва од 20:30 часот ќе се сретне со Шведска во 1. коло од Г-групата на Светското првенство во Египет. Избраниците на селекторот Данило Брестовац право за настап на Мундијалот добија по откажувањето на чешката репрезентација и во Каиро пристигнаа на само еден ден пред натпреварот. Сепак, од таборот на нашата репрезентација се […]

Повеќе

И Албанија почна со вакцинација, остана уште Македонија

Во Албанија денеска почнува вакцинацијата против коронавирусот, истакна премиерот Еди Рама. – Добри вести. Почнува вакцинацијата против Ковид-19, напиша Рама на својот фејсбук-профил. Деталите за процесот на вакцинација се уште не се познати. Владата во Тирана обезбеди 500.000 дози од вакцината која ја произведоа компаниите Фајзер и БиоНТек. Please follow and like us:

Повеќе

Во Србија денеска започна вакцинацијата против Ковид-19, а Македонија чека милостина од Бугарија

Започна вакцинацијата против Ковид-19 во Србија. Првата вакцина денеска ја прими премиерката Ана Брнабиќ која изјави дека ова претставува почеток на крајот на коронавирусот. Таа посочи дека договорот со претседателот Александар Вучиќ е во Србија да се примаат разни вакцини. – Очекуваме што побрзо да добиеме вакцини од кинески производител, како и руски вакцини. Сигурна […]

Повеќе

Поповска: Срамно е да му бацуваш рака на тој што те камшикува

Поранешната претседателка на ДОМ, Лилјана Поповска, реагира на посетата на министерот за здравство, Венко Филипче на Бугарија, каде што беше договорено Бугарија да и дава на Македонија од своите вакцини за Ковид-19. „СРАМНО Е ДА МУ БАЦУВАШ РАКА НА ТОЈ ШТО ТЕ КАМШИКУВА На бугарската влада ли најдовте да и се молите, која ни ја […]

Повеќе

Мицкоски: Ако европските бирократи продолжат да стојат на страна и покрај хегемонистичките и големодржавни идеи на Бугарија и не ги почитуваат нашите заложби за ЕУ, тогаш заклучувам дека не споделуваме исти вредности

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на вчерашното интервју на МТВ говорејќи за односите Македонија-Бугарија и нашето пристапување во ЕУ со јасна порака до сите инволвирани. – Ако европските бирократи продолжат да стојат на страна и покрај хегемонистичките и големодржавни идеи на Бугарија и не ги почитуваат нашите заложби за Европската унија, тогаш заклучувам дека не […]

Повеќе