Дали променето име ќе биде доволно: Бугарија го наметна Гоце Делчев како услов за датум за Македонија

Гоце Делчев е новиот услов за добивање на датум за старт на преговори со Европската унија. Условот стигна лично од бугарскиот премиер Бојкo Борисов кој порача дека Македонците имаат уште работи за поправање и да созреат. -Бугарија направи сè и тие летнаа во небо. Сега ќе треба да прават компромис во комисијата и со антибугарската […]

Повеќе

Не се малку, седум се – како гласаше Европа против датумот за преговори

На вчерашниот ЕУ Совет седум членки биле против датум за преговори со Македонија и Албанија: Франција, Холандија, Германија, Данска, Луксембург, Белгија и Шпанија. Дванаесет членки биле за преговори: Полска, Унгарија, Словачка, Чешка, Италија, Словенија, Хрватска, Белгија, Романија Естонија, Латвија, Литванија. Грција и другите воздржани! – напиша поранешниот министер за надворешни работи и пратеник на ВМРО-ДПМНЕ […]

Повеќе

Бугарскиот европратеник Џамбаски: Меѓу Охрид и Црно море живее еден ист народ – бугарски народ

„Нема сомнеж околу тоа што бил по потекло и самосвест Георги Николов Делчев. Не можеш да ја промениш историјата“, вели бугарскиот европратеник Ангел Џамбаски во интервју во емисијата „Тази сутрин“ на бугарската bTV. Неговиот одговор се однесува на „одбивањето на Македонците да признаат дека Гоце Делчев бил Бугарин“ (како што пишуваат бугарските медиуми), односно на изјавата […]

Повеќе

80% од младите сакаат да ја напуштат Македонија

Осум од десет млади сакаат да ја напуштат Македонија. Последната студија на фондацијата „Фридрих Еберт“ покажува загрижувачки податоци за желбата на младите да ја напуштат земјата. Статистиката вели дека половина од нив веќе преземаат конкретни чекори за напуштање на државата, додека другата половина сака да се пресели во западните земји, но тоа кај нив останува […]

Повеќе

По менување на името и идентитетот, Зоран Заев посегна и преку пописот да изврши целосно редефинирање на Република Македонија

Зоран Заев се пазари на штета на Македонија и сите граѓани кои живеат во земјава, ова денеска преку соопштение до јавноста го истакнуваат од ВМРО-ДПМНЕ. -По менување на името, идентитетот Зоран Заев посегна и преку пописот да изврши целосно редефинирање на Република Македонија. Аболицираниот Заев без консултации со опозицијата турка попис со матични броеви, спротивно […]

Повеќе

Можна федерализација на Македонија ако продолжи кон ЕУ без Албанија

Абит Хоџа, докторант на Институтот за комуникациски науки и медиумски истражувања на Универзитетот „Лудвиг Максимилијан“ во Минхен и предавач на универзитетот во Агдер, Норвешка, по потекло од Косово, предупредува за можните последици од раздвојувањето на Македонија од Албанија на патот кон Европска унија. -Ако кандидатурите за ЕУ на Албанија и на Македонија се раздвојат, Балканот […]

Повеќе

(ВИДЕО) Заев доби шамар од Захариева: Гоце Делчев е Бугарин, и нема да правиме компромис

Бугарската страна е особено погодена од предлогот на експертите од Македонија, Делчев заеднички да се чествува на 7 октомври, ден кога во 1946, Бугарија ги предала моштите на Македонија. По тој повод, Захариева министерката за надворешни работи на Бугарија, изјави дека Гоце Делчев е Бугарин, и нема да прават компромис. –Дали Бугарија е подготвена да […]

Повеќе

Cкандал: “Децата родени како МАКЕДОНЦИ со декрет од МОН во сведителствата ќе бидат со нов идентитет??”

По известување од Министерството за образование до директорите на училиштата во државата, свидетелствата за учениците треба да се изработат согласно промените на Уставот. Во мејлот испратен од Сафет Незири стои: “Почитувани директори,  Ве известуваме дека при пополнување на сведетелствата во вашите училишта ќе треба да постапувате согласно измените на Уставот, во делот на државјанство да […]

Повеќе

Македонија прифати дека Самоил е бугарски цар, а Наум и Климент хиротонисани од бугарска црква

Иван Илчев, член на комисијата за историја од Бугарија нагласува дека работата на заедничката комисија со Македонија е дојдена до критична фаза поради ликот и делото на Гоце Делчев. Според Илчев голем успех е што македонската страна признала оти Цар Самоил е дел од бугарската држава и оти е постигнато согласност дека Св, Климент и […]

Повеќе

„Шамар“ од Бугарија: Македонски јазик не постои, ќе го блокираме приемот на Македонија во НАТО и во ЕУ

Македонија нема да може да стане член на Европската Унија (ЕУ) и на НАТО, ако не го прифати ставот на Бугарија за историските прашања кои предизвикуваат контроверзи во двете држави, рекол во своја изјава за ТВ „Европа“, Красимир Каракачанов, министер за одбрана на Бугарија, пренесува српскиот весник „Вечерње Новости“. Според него, Бугарија би требала цврсто да […]

Повеќе