(ФОТО) Со народни пари Константин Георгиески поплочува приватни дворови на активисти на СДСМ

Со пари на граѓаните на Охрид, градоначалникот Константин Георгиески, со бехатон поплочува приватен двор на активистка на СДСМ, воедно и координаторка на избирачко место чиј идентитет е познат на редакцијата на ОХРИД 24. За ова потврди и самиот градоначалник во еден од неделните извештаи за извршените работи на јавните претпријатија. Според информацијата која ни ја […]

Повеќе

(ФОТО) Розевиот свет на Константин Георгиески

Градоначалникот на општина Охрид, Константин Георгиески, вчера се пофали дека завршило асфалтирањето на 4 улици во село Косел. И доколку народот гледаше со розевите очила на Георгиески ќе ја видеше оваа слика. Но, очигледно не живеат сите во розевиот свет на Георгиески, па тие ја гледаат вистинската слика која изгледа вака: Значи од пат кој […]

Повеќе

Жителите на Чекоштина револтирани од арогантниот и игнорантски однос на градоначалникот на Охрид, Константин Георгиески

Жителите на Чекоштина преку допис до медиумите реагираат на како што велат арогантниот и игнорантски однос на градоначалникот на Охрид, Константин Георгиески. Во продолжение интегрално ви го пренесуваме нивниот став: “Помина половина година од нашето формирање и за тоа време ни се приклучија четириесетина членови. Од самиот почеток се обидуваме да воспоставиме контакт заради соработка […]

Повеќе

Пецаков, Петкоска и Коњаноска со најмногу излагања, Булоски, Куноска, Демиров и Реџеп не кажале ниту збор

Здружението за мултикултурна интеграција “Инклузија” од Охрид, ја спроведе првата фаза од проектот “Мојот советник под лупа”, со цел зголемување на транспарентноста, отчетноста и доброто владеење на локалната самоуправа и запознавање на јавноста со работата на нивните претставници во општината. Согласно официјалните записници од одржаните седници на советот на општина Охрид, кои се добиени според […]

Повеќе

Константин Георгиески не се откажа од 17.800.000 денари за партиски вработувања, 540.000 денари за патни и дневни расходи и 2.340.000 денари за патни трошоци и репрезентации

Kонстантин Георгиески, градскиот татко не се откажа од 17.800.000 денари за партиски вработувања, наместо да ги пренамени тие средства за помош на граѓаните и справување со економската криза. Наместо градски татко, Георгиески не се откажа од патните и дневни расходи од 540.000 денари и да помогне во борба со коронавирусот и поддршка на стопанството. Георгиески […]

Повеќе

Пецаков: Георгиески три месеци одложуваше за ребалансот на буџетот и на крајот реши да биде партиски послушник на СДСМ

Власта на СДСМ и градоначалникот Константин Георгиески се однесуваат крајно несериозно кога станува збор за здравјето и интересот на граѓаните, истакна координаторот на советничката група на ВМРО-ДПМНЕ Охрид, Кирил Пецаков, и притоа напомена дека Георгиески три месеци одложуваше за ребалансот на буџетот и на крајот реши да биде партиски послушник на СДСМ. – За жал […]

Повеќе

(ВИДЕО) Градежен хаос во Охрид: Затворено градилиште продолжува со изградба откако ќе заминат инспекторите

Нема крај на градежниот хаос во Охрид. Затворено градилиште заради отстапување од проектот, продолжува да работи веднаш откако ќе заминат инспекторите на општината, пишува Вечер.мк Имено, на 2 мај инспекторите на Општина Охрид затворија градилиште кое се наоѓа во центарот на градот, веднаш до општинската зграда, а како што беше соопштено, инвеститорот кој изведувал градежни […]

Повеќе

(ФОТО) Има ли Охрид градоначалник или се’ уште во него постои страв за било што да направи?

Во познатото туристичко место Градиште се гради бетонски ѕид на плажата, реагираат граѓаните. Прашуваат има ли Охрид градоначалник да го спречи тоа? Но, градоначалникот на Охрид по ова прашање се изјасни пред неколку месеци, тој се плашел дека некој може да го убие. Инаку оваа случка денеска предизвика бурни реакции во јавноста. ОХРИД 24 Please […]

Повеќе

Една година Охрид нема градоначалник – Константин Георгиески е синоним за неработа, дивоградби и назадување на Охрид и треба да си замине од функцијата

Една година Охрид нема градоначалник! Китењето со туѓи перја е одлика на неспособните! Георгиески е синоним за неработа, дивоградби и назадување на Охрид. Само лаги и празни ветувања, непосветено и недомаќинско работење, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ ОК Охрид на видео-обраќањето на Георгиески за една година мандат. – Му честитаме за огромната фотосесија и лично претставување небаре […]

Повеќе

Евтиниот пиар на Константин Георгиески: Ќе зема минимална плата, а не се откажува од јадење, пиење и дневници за службени патувања

Градоначалникот на Охрид, Константин Георгиески, вчера се обиде со популистичка мерка да добие поени кај народот. Имено тој објави, дека за месеците април и мај ќе земал само минимална плата од 14.500 денари, а остатокот ќе го давал во фондот за справување со Ковид-19. Но, градоначалникот не кажа дали ќе се откаже и од трошоците […]

Повеќе