Се е подготвено за 36. издание на Охридскиот пливачки маратон

Вкупно 15 пливачи од 6 држави ќе земат учество на 36. издание на Охридскиот пливачки маратон. Стартот е закажан за 10 часот во Св. Наум, а ќе се плива по 25 километарската патека „Климе Савин“, додека целта е на Кеј Македонија. – Голема е честа и задоволството како градоначалник, но и како организационен одбор, оваа […]

Повеќе

Претставени учесниците на 36. издание на Охридскиот пливачки маратон

На пригодна свеченост која се одржа вчеравачер на платото пред хотелот „Палас“ беа претставени учесниците на 36. Охридски пливачки маратон, што ќе се одржи во сабота на 26-ти август.  На патеката „Климе Савин“ во должина од 25 километри оваа година ќе запливаат вкупно 15 натпреварувачи од кои, шест во женска и девет во машка конкуренција. […]

Повеќе

Започнаа подготовките за овогодинешното издание на Охридскиот пливачки маратон

Општина Охрид навремено ги започна подготвителните активности за организација на овогодинешното издание на Охридскиот пливачки маратон. За таа цел денеска се одржа состанок со претставници на Националната пливачка федерација на кој се разговараше за дел од потребните технички и логистички услови за целокупната организација на оваа значајна спортска манифестација за Охрид и Република Македонија. По […]

Повеќе