Јубилејното „Охридско лето“ ќе почне на 4 август

Поради пандемијата со корона вирусот, 60 јубилејно издание на фестивалот „ Охридско лето“, ќе започне на 4 август и ќе трае до 30 во месецот, информира директорката Наташа Поповиќ. Програмата ќе оди во живо, со почитување на протоколите од Комисијата за заразни болести, Министерството за здравство и Уредбата на Владата. Сите настани ќе се одржат […]

Повеќе

Програмата на „Охридско лето“ е подготвена и би се реализирала со почитување на мерките и препораките за заштита на публиката и учесниците

Фестивалот „Охридско лето“ годинава одбележува значаен јубилеј, 60 години од постоењето. Оваа година поради коронавирусот одржувањето на сите манифестации е доведено во прашање, а од Фестивалот потврдуваат дека е во план истиот да се одржи, но посочуваат дека никој не знае како ќе се одвива состојбата со вирусот. Програмата е подготвена, а една од можните […]

Повеќе

Доколку немало незаконски дејствија во „Охридско лето“, зошто тогаш спорните вработувања по реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ се веќе одјавени?

Директорката Наташа Поповиќ срамно, грубо и арогантно се обиде да ја манипулира охридската јавност. Доколку немало незаконски дејствија во „Охридско лето“, зошто тогаш спорните вработувања по реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ се веќе одјавени?, запраша портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ ОК Охрид, Перчо Божиновски. – Ако јануарската плата доцни поради чекање на уважување на согласноста од Министерството за финансии […]

Повеќе

Иако сме месец март вработените во Националната установа „Охридско лето“ сѐ уште не зеле плата за месец јануари

СДСМ секојдневно лицемерно зборува за плати и финансиски средства, а без ни малку совест ги остава граѓаните без основната егзистенција за живот. Откако ја девалвираа културата сега газат и го злоупотребуваат трудот на вработените во културата. Иако сме месец март вработените во Националната установа „Охридско лето“ сѐ уште не зеле плата за месец јануари, истакна […]

Повеќе

Дарко Брлек: Сега знам зошто Охрид е единствен во светот

Словенечкиот гудачки квартет „Дисонанс“ и кларинетистот Дарко Брлек два дена уживаа во прошетките на брегот на Охридското Езеро. Иако повеќето од нив, веќе биле во Охрид, тие беа воодушевени од културно-историските споменици, средновековните цркви и манастирскиот комплекс Свети Наум. – Неверојатно е колку убав град е Охрид. Многу ми се допаѓа, сум бил повеќе пати, […]

Повеќе

Со концерт на Влатко Стефановски и Мирослав Тадиќ ќе се одбележи 59-от роденден на „Охридско лето“

Фестивалот „Охридско лето“ вечерва ќе одбележи 59 години од своето постоење. Директорката на фестивалот, Наташа Поповиќ, на прес-конференција посветена токму на роденденскиот концерт што ќе се одржи вечерва, истакна дека е огромна е честа да се биде дел од тимот што го подготвува и реализира годинешново фестивалско издание и потсети дека многу луѓе оставиле свој […]

Повеќе

(ФОТО) Оперската дива Инва Мула восхитена од Охрид

Охрид е неверојатно убав град, кој изобилува со посебна позитивна енергија, вели оперската дива Инва Мула. Шетајќи низ стариот дел на Охрид со туристичкиот водич на Охридско лето, вчера Мула се запозна со уникатноста на градот, културата, историјата и традицијата на градот. -Сум била пет или шест пати во Охрид, секогаш кога ќе сум била […]

Повеќе

Инва Мула позната од филмот „Петтиот елемент“ вечерва на Охридско лето

Особено ми значи што сум дел од 59-тото по ред издание на фестивалот „Охридско лето“, што подразбира дека станува збор за еден сериозен фестивал којшто навистина се грижи за уметниците и за доловувањето на уметноста. Ова денеска на прес-конференција го изјави светски познатата оперска певица, сопранот Инва Мула од Албанија која вечерва, заедно со нејзините […]

Повеќе

„Несоодветно за на работа“-драмска премиера на „Охридско лето“

Драмски театар од Скопје вечерва на „Охридско лето“ премиерно ќе ја изведе театарската претстава „Несоодветно за на работа“ од современата британска драмска авторка Луси Кирквуд, а во режија на еден од најдобрите холивудски режисери и актери  Доналд Ворен Мофет. Драматург на претставата е Викторија Рангелова Петровска, сценограф Константин Трпеноски,а асистент на сцеографот е Зоран Петровски. […]

Повеќе

(ФОТО) Стефан Миленковиќ воодушевен од Охрид: Градот е прекрасен, уникатен и единствен

„Охрид е прекрасен. Не сум знаел дека е толку уникатен и единствен, едноставно сум воодушевен“, рече познатиот виртуоз на виолина Стефан Миленковиќ од Србија , при неговата прошетка низ градот со професионален туристички водич. Заедно со неговиот колега пијанистот Владимир Милошевиќ беа воодушевени од културно-историското богатство во стариот дел на градот. -Многупати сум бил во […]

Повеќе