(ВИДЕО) Револуционерен изум во Србија: Создаден тест за Ковид-19 што може да го предвиди текот на болеста

Во Србија е прозиведен тест за корона вирусот, именуван „Наиса“, кој е дури за 500 пати попрецизен од останатите тестови. Како што пишува РТС, со тестот се утврдува точното ниво на антитела во крвта, што е од големо значење за лечење со крвна плазма. Покрај оваа, српскиот тест има уште една предност, односно може да го […]

Повеќе

ММФ ѝ нуди заем, Србија не сака

Меѓународниот монетарен фонд ѝ нуди на Србија заем од една милијарда евра за надминување на коронакризата, но тоа во моментов не ни треба, откри српскиот претседател Александар Вучиќ. „Нам не ни требаат пари од ММФ во моментов. Некои други земји во опкружувањето веќе зедоа. ММФ ни нудеше милијарда да земеме, со рочност на 3-5 години […]

Повеќе

Словенија со три милијарди евра ќе ја помага економијата, Србија со пет милијарди евра

Србија подготвува пакет-мерки од повеќе од пет милијарди евра за закрепнување на економијата погодена од коронавирусот, а Словенија за таа намена ќе издвои три милијарди. На малите и на средните претпријатија во Србија ќе им се исплатат минимални плати за три месеци, а се размислува и за еднократна парична помош од по сто евра за секој полнолетен граѓанин.Истовремено, нема […]

Повеќе

По препорака на кинеските експерти, Србија целосно го менува пристапот во борбата против коронавирусот

Со промена на пристапот во борбата против епидемијата на коронавирусот, Србија суштински и агресивно ќе го нападне вирусот, изјави претседателот Александар Вучиќ, на вчерашната прес-конференција, која ја почна со информација дека во Србија е забележан и трет смртен случај од коронавирусот, на жена на возраст од 60 години. Вучиќ со премиерката Ана Брнабиќ по седницата […]

Повеќе

Просечната плата во Србија до 2025 ќе изнесува 900 евра

Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска изјави дека со имплементација на програмата за инвестиции „Србија 2025“, просечната плата на крајот на 2025 година би изнесувала 900 евра, а пензиите помеѓу 430 и 440 евра. Како што јави дописникот на МИА од Белград, Вучиќ заедно со премиерката Ана Брнабиќ, на презентација на тој инвестициски проект, кажа дека […]

Повеќе