ВМРО-ДПМНЕ:Заев не мораше да биде присутен на инаугурацијата затоа што Пендаровски е негова сенка, без интегритет

Зоран Заев не мораше физички да биде присутен на инаугурацијата на Стево Пендаровски бидејќи Пендаровски е негова сенка, без интегритет, која само треба да ги аминува криминалите и корупцијата на менторот, порачуваат од ВМРО-ДПМНЕ. -Зоран Заев не мораше да биде физички присутен затоа што кога тој зборува, нема потреба Пендаровски да отвори уста. Возењето мотор е […]

Повеќе

Пендаровски:Албанците сè уште не се рамноправни со своите браќа Македонци

Стево Пендаровски е задоволен од добиените гласови во вториот круг што го направија претседател. Тој кратко по затворањето на гласањето и додека гласовите се пребројуваа, за Албанската Радио Телевизија дал свое мислење за годинешните претседателски избори. Во неговата анализа за текот на изборниот процес, меѓу другото, Пендаровски посебно внимание посветува за Албанците при што вели дека Северна […]

Повеќе

(ФОТО)Инфомакс објавува голем скандал: Пpecpeтнaтa СМС комуникација помеѓу високи функционери на СДСМ – договараат пoлнeњe кутии во недела

На повидок излегува мeгa-скандал, откако cвиркач, чие име нe е познато ниту на редакцијата, од германска е-маил адреса до нас испрати детални информации за пресретнaтa СМС комуникација помеѓу високи функционери од изборниот штaб на Стево Пендаровски, на која се гледа разговор во кој се договара „преминyвaњe на cтpaтегија на пoлнeњe кутии“ во недела, за кога […]

Повеќе

Пендаровски: Казната за човекот кој го постави албанското знаме во Охрид можеби е превисока

Претседателскиот кандидат поддржан од владеачката коалиција, Стево Пендаровски по барање на новинарите да го коментира инцидентот со поставувањето на знамето на Република Албанија на источната страна на Самоиловата тврдина во Охрид, денеска апелираше до сите граѓаните да не подлегнуваат на какви било провокации од овој тип. -Јас во тоа препознавам обид за кревање на меѓуетничките […]

Повеќе

Апасиев: Не бојкотирајте, гласајте против СДСМ и ДУИ

Димитар Апасиев од Левица повикува на гласање во вториот круг на претседателските избори кои се закажани за 5 мај. Според него, бојктотот на изборите е контраподуктивен. -После рекордно малата излезност од 41% во првиот круг на претседателските избори, со која граѓаните отворено му удрија шамар на двопартизмот СДСМ-ДПМНЕ, во левичарските и либералните, па дури и […]

Повеќе

Уште едно лажно предизборно ветување на Заев:Доколку е сериозен во намерата за чистка уште сега може да ја спроведе, а не да чека да поминат изборите

„Консензуалниот“ кандидат Пендаровски во првиот круг на претседателските избори доби помалку гласови отколку што добиваше за време на режимот, и тоа сега појачан со поддршката од ДУИ, ДПА, Амди Бајрам, Курто Дудуш, Љубчо Георгиевски, Павле Трајанов, Африм Гаши и Драгиша Милетиќ. Слабиот резултат предизвика разочарување и нервоза кај премиерот Заев, кој добро знае дека ваквиот […]

Повеќе

ДИК ОФИЦИЈАЛНО: Опозицијата со убедлива победа на претседателските избори

Убедлива победа на опозицијата на денешните претседателски избори, покажува финалниот резултат на ДИК. Имено, 398.623 гласови освоиле кандидатите на опозицијата во македонскиот и албанскиот блок, Блерим Река на БЕСА и Алијанса на Албанците и Гордана Силјановска Давкова на ВМРО-ДПМНЕ. Според прелиминарните резултати од 99,85% преброени гласови, во првиот круг кандидатот на СДСМ, ДУИ и ДПА, Стево […]

Повеќе

Пендаровски во 1997 година беше во тимот што тепаа Албанци во Гостивар и Тетово

На ТВ Алсат претседателските кандидати, Гордана Силјановска Давкова, Стево Пендаровски и Блерим Река одговараа на прашањето како Пендаровски и Силјановска се однесувале кон Албанците а како Река се однесувал кон Македоците, за издвојување е одговорот на Сиљановска. -Во 1997 година јас остро реагирав на акциите во Тетово и Гоствар каде што беа повредени Албанците, а […]

Повеќе

(ВИДЕО)Пендаровски тврдеше дека Ахмети и ДУИ му ја украле изборната победа во 2014та година, а денеска тврди дека Ахмети е невин

Пред неколку години Стево Пендаровски тврдеше дека Ахмети и ДУИ се вмешани во криминали со „режимот на Груевски”, а исто така и полнеле избирачки кутии и му ја украле изборната победа во 2014та година. Денес Пендаровски тврди дека Али Ахмети е невин, ова на својот Фејсбук профил го објави пратеникот Антонио Милошоски по дебатата која […]

Повеќе

Река повторно го закопа Пендаровски:Дали сте среќен што ве поддржува ДУИ?

Кандидатот за претседател Блерим Река, и вечерва го остави Стево Пендаровски без зборови. Тој го запраша Пендаровски како си дозволува постојано да и зборува на Гордана Силјановска Давкова дека ја поддржува партија на Никола Груевски кој се поврзувал со режим, криминал, а во исто време него го поддржуваат две партии кои биле дел од таа […]

Повеќе