ВМРО-ДПМНЕ денеска во Струга го избира кандидатот за претседателските избори

На конвенцијата која ќе се одржи во Домот на култура „Браќа Миладиновци“ во Струга ВМРО-ДПМНЕ ќе го избере кандидатот со кој ќе настапи на претседателските избори. 551 делегат ќе треба да се решат за еден од деветмината кои одлучија да ја бараат довербата на партиската конвенција. Според партискиот Статут гласањето е тајна, а за да […]

Повеќе

Почна Школата за млади лидери во Струга

Предизвиците што ги носи четвртата индустриска револуција и како да се биде успешен во оваа драстична промена во човековата цивилизација се во фокусот на Школата за млади лидери, што од денеска до 22 февруари се одржува во Струга, под покровителство на претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов. „Промените и предизвиците се насекаде околу нас. Сето […]

Повеќе

Изгоре трска кај Калишта

На 10.02.2019 година во 16.25 часот во Полициската станица Струга, било пријавено дека на патот кон село Калишта, настанал пожар при што била изгорена површина со трска. Екипа на Територијалната противпожарна единица Струга го изгаснала пожарот, а повредени лица нема. Извршен е увид. ОХРИД 24 Please follow and like us:

Повеќе

Јаулески: Унијата на млади сили на ВМРО-ДПМНЕ ќе продолжи на терен се со цел изнаоѓање решенија за проблемите кои ги мачат младите луѓе

Денеска во Струга заврши дводневниот настан организиран од страна на ВМРО-ДПМНЕ во соработка о Националниот демократски институт (НДИ) од САД именуван како „Рефлектирање за минатото, планирање за иднината“. Цел на овој настан беше градење на нови политики и обука на раководството и пратеничката група на партијата, Унијата на млади сили, Унијата на жени, како и […]

Повеќе

Ласовска: Обуката во соработка со НДИ ќе придонесе за градење и правење на добра програма на ВМРО-ДПМНЕ со која ќе се претстави на следните избори

Денеска во Струга заврши дводневниот настан организиран од страна на ВМРО-ДПМНЕ во соработка о Националниот демократски институт (НДИ) од САД именуван како „Рефлектирање за минатото, планирање за иднината“. Цел на овој настан беше градење на нови политики и обука на раководството и пратеничката група на партијата, Унијата на млади сили, Унијата на жени, како и […]

Повеќе

По десетти пат Школа за млади лидери на претседателот Иванов

Вкупно 40 учесници и над 20 предавачи од Македонија, Европа и светот ќе бидат дел од 10-та Школа за млади лидери, што по иницијатива на Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, ќе се одржи од 11 до 22 февруари во Струга. Програмата на школата опфаќа предавања и обуки во сферите на лидерството и менаџментот […]

Повеќе

ВМРО-ДПМНЕ во соработка со (НДИ) во Струга организира дводневен настан чија цел е градење на нови политики и обука на раководството

ВМРО-ДПМНЕ во соработка со Националниот демократски институт (НДИ) организира дводневен настан чија цел е градење на нови политики и обука на раководството и пратеничката група на партијата. Настанот почнува денеска во Струга, а ќе го отвори и на учесниците ќе им се обрати претседателот на ВМРО-ДПМНЕ др. Христијан Мицкоски, Крис Хеншоу, Директор на НДИ Македонија […]

Повеќе

Кражба во црква во село Дрслајца струшко

На 06.02.2019 година во Полициската станица Струга било пријавено дека во периодот од 15.00 до 17.00 часот во црквата „Св.Недела“ во село Драслајца струшко, непознат сторител извршил кражба при што одзел пари. Се преземаат мерки за пронаоѓање на сторителот и за целосно расчистување на случајот. ОХРИД 24 Please follow and like us:

Повеќе

Тепачка во Струга

На трети овој месец, околу 14 часот, пред пекара лоцирана на улицата „ЈНА“ во Струга, нарушен е јавниот ред и мир во кој, А.И.(23) од струшкото село Радолишта, бил физички нападнат од А.С. (28), М.С.(53), двајцата од струшкото село Велешта, и од уште едно, засега непознато лице. А.С. и М.С. се повикани на разговор во […]

Повеќе