(ФОТО) Директорка на основно училиште во Струга наредила да се уништи Сонцето од Кутлеш

Денес сме сведоци на еден бесрамен вандализам во училиште во Струга! Имено, директорката на ООУ ,,Јосип Броз Тито”- Струга, Лидија Гогоска (кадар на СДСМ, се разбира) им дала наредба на служителите да го уништат македонскиот симбол – Сонцето од Кутлеш од спортското игралиште. Замислете, колку злоба и нечовечност треба да имате за да сторите вакво […]

Повеќе

Кандидатите за пратеници од Струга, ги запознаа стружани со проектите од програмата Обнова на Македонија

Денес на новото градско шеталиште, кај црквата ,,Св. Ѓорѓи”, ВМРО-ДПМНЕ Струга, постави штанд и на стружани им подели флаери ,,Обновата доаѓа”. Како што истакна Мирче Аџиоски, претседател на Општинскиот комитет и кандидат за пратеник разговарале за проектите и приоритетите за Струга и Република Македонија. – Она што особено ме радува, е фактот што граѓаните се […]

Повеќе

Антикорупциска бара Владата сама да ги урива дивоградбите во Охрид и Струга

Државната комисија за спречување на корупција ќе побара од Владата да ги преземе сите активности за ги одземе ингеренциите на Општина Охрид и Општина Струга, и таа да ги урива дивоградбите. Причината, според претседателката на ДКСК, Билјана Ивановска, е премалата сума која Охрид во 2019 ја има одделено за ангажирање на фирма која треба да […]

Повеќе

Во време на полициски час без дозвола се движеле со едрилици низ Охридското езеро

Основното јавно обвинителство Струга до надлежниот суд поднесе предлози за издавање казнени налози против четири лица за кривично дело – Непостапување според здравствените прописи за време на епидемија од член 206 став 1 од Кривичниот законик. Двајца обвинети не ја почитувале Одлуката за забрана и посебен режим на движење на територијата на Република Северна Македонија. […]

Повеќе

Во Струга заразена 20-годишна медицинска сестра која два пати придружувала болни до Битола

Во Струга со КОВИД -19 е заразена и 20-годишна медицинска сестра, која придружувала двајца болни до болницата во Битола. Дали е точно дека таа немала сооветна заштитна опрема, а и било кажано да оди со болните со автомобил и тоа 2 пати со двајца заразени, а бидејќи работела со договор на дело не се осмелила […]

Повеќе

Во Струга 3 нови случаи на заразени од Ковид-19, а почина и 65-годишна жена од Лабуништа

На Клиниката за инфективни и фебрилни состојби во Скопје починаа 4 пациенти заболени од коронавирус: пациент од Куманово (52г), пациентка од Лабуништа-Струга (65г), пациентка од Челопек – Тетово (62г) и една пациентка од Штип (81г). Во Куманово дома почина уште еден пациент потврден на вирусот на возраст од 53 години. Во изминатите 24 часа, регистрирани […]

Повеќе

Аџиоски: Апелирам на помасовно тестирање во Струга, а доколку се процени и градот нека биде ставен под карантин, бидејќи важен е секој човечки живот

Во екот на пандемијата прогласена од СЗО, поради рапидното ширење на коронавирусот COVID 19, Струга е на пат да стане ново жариште во Република Македонија. Жално но вистинито, вели претседателот на ВМРО-ДПМНЕ ОК Струга, Мирче Аџиоски, кој во овие тешки времиња, апелира за што помасовно тестирање во Струга и во селата каде што до сега […]

Повеќе

Полицијата го затекнала како го прекршува полицискиот час, па откриле дека претходниот ден извршил тешка кражба

Поради постоење основи на сомнение за сторени казнени дела „непостапување според здраствените прописи за време на епидемија“ и „тешка кражба“, ОВР Струга поднесе кривична пријава против Т.Н. (31) од Струга.   – На 29.03.2020 година во 16.35 часот, за време на ограничувањето на движењето на граѓаните, при контрола за доследно спроведување на мерките за ограничено […]

Повеќе

22 нови случаи на коронавирус, а има и смртен случај на жена од околината на Струга

Во изминатите 24 часа се регистрирани 22 нови случаи на коронавирус во земјата. По градови: Скопје (9), Куманово (3), Струга (3), Тетово (2), Дебар (2), Прилеп (2), Битола (1). Со ова, вкупната бројка на дијагностицирани пациенти со КОВИД-19 денеска до 12.00 часот изнесува 241 лице. Според местото на живеење, досега случаи на КОВИД-19 се регистрирани […]

Повеќе

Охриѓанец и стружани заработија кривични пријави за измама и фалсификување

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Струга поднесе кривична пријава против Ј.Џ.(40) од Охрид, поради постоење основи на сомнение за сторени три кривични дела „измама при добивање кредит или  друга  погодност“, „фалсификување или уништување деловни книги“ и „фалсификување на исправа“, М.К.(66) од Струга, поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела „измама при добивање кредит или друга погодност“ […]

Повеќе