Манчевски демантиран, Центарот за јавно здравје тврди дека новозаболените лица во Охрид и Струга не биле на литијата

Повеќе од две недели по одржувањето на Ѓурѓовденската литија во Струга нема заразени од коронавирус. Во охридскиот Центар за јавно здравје не е регистриран нити еден заболен кој бил дел од свечената процесија. Во периодот од одржувањето на црковниот настан на 7-ми мај, до денес во Струга и струшко се регистрирани 4 заболени лица: две […]

Повеќе

МВР со официјален став за Струшката литија: Не беше возможно целосно да се спречи приклучување на верниците со поригорозна полициска интервенција поради можноста од ескалација на ситуацијата

Во врска со верската манифестација ЕРОДИЈА-ЛИТИЈА, што вчера од 15 до 18.30 часот се одржа во Струга а во чест на празникот Свети Ѓорѓија Победоносец“, ОВР Струга согласно предвидените безбедносни протоколи ги презеде сите неопходни безбедносни мерки и постапуваше во согласност со Владините мерки и протоколи за заштита на населението од вирусот Ковид-19, се вели во […]

Повеќе

СДСМ бара оставка од Наќе Чулев затоа што не ја спречил литијата во Струга

СДСМ бара оставка од министерот за внатрешни работи Наќе Чулев затоа што, како што велат во нивното соопштение, го загрозува здравјето и безбедноста на граѓаните.  – СДСМ бара одговорност од неспособниот и неодговорен технички министер за внатрешни работи Наќе Чулев, да си поднесе оставка затоа што го загрозува здравјето и безбедноста на граѓаните. Денеска, јавноста […]

Повеќе

Традицијата на Струшката литија и чествувањето на св. вмч. Георгиј нема да изостане и годинава

Поради актуелната вонредна состојба со Ковид-19, а во согласност со препораките на здравствените власти, овогодинешната Струшка литија со чесните мошти на Светиот Великомаченик Георгиј и неговата чудотворна икона, ќе се одржи на 7-ми мај во Струга, но без присуство на народ, информираат од манастирот „Св. Георгиј Победоносец“ во Рајчица. -Традицијата на Струшката литија (Еордија) и […]

Повеќе