Донев до Георгиески: Дали во оваа криза ќе се откажете од привремените вработувања и средствата во висина од 18.000.000 денари ќе ги пренамените за поддршка на туризмот и угостителството во Охрид

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ ОК Охрид, Сашо Донев упати прашање до градоначалникот на Охрид, Константин Георгиески. Коста, дали ќе се откажете од привремените вработувања во оваа тешка криза и средствата од 18.000.000 денари ќе ги пренамените за поддршка на туризмот и угостителството во Охрид кои до вчера ви ја полнеа општинската и државната каса, а сега […]

Повеќе

Загубите во туризмот поради корона вирусот до 80 отсто, секторот бара помош од државата

До мај се откажани сите групни тури од странство, драстично е намален бројот на туристите и веќе речиси не постои интерес за посета на државава поради претпазливост. Се откажуваат и аранжманите на нашите граѓани кои планирале да патуваат надвор за Велигден. Состојбата е алармантно лоша. Секторот засега книжи загуби од 40 до 80 проценти и […]

Повеќе

Во Охрид се откажани 10.000 ноќевања на гости од Кина, Јужна Кореја, Јапонија и Турција поради коронавирусот

Околу 10.000 ноќевања на гости од Кина, Јужна Кореја, Јапонија, но и Турција се откажани за март и април поради ширењето на корона вирусот низ светот. Исто така и 99% од сите тури со гости од азискиот пазар, кој беше најбрзорастечки на глобално ниво, за наредните месеци се откажани. Лоша е состојбата и со резервациите […]

Повеќе

ВМРО-ДПМНЕ Охрид до Заев: Освен што донесовте живот за урбаната мафија, не направивте ништо за туризмот во Охрид

ВМРО-ДПМНЕ ОК Охрид преку допис до медиумите реагира на вчерашната посета на Охрид на претседателот на СДСМ, Зоран Заев, и неговата изјава поврзана со туризмот. Во реакцијата се вели: „Добре дојдовте во Охрид господине Заев, но дозволете за момент да ви ги тргнеме розовите очила и да Ве прашаме што точно сте направиле со СДСМ […]

Повеќе

За директорот Љупчо Јаневски поважни се партиските активности од развојот на туризмот во Охрид

Охриѓани имаат право да знаат како директорот Јаневски ги користи нивните пари и колку искрено се грижи за развој на туризмот во Охрид! Дека лицемерието на власта и нејзините инсталации нема крај сведочи фактот што директорот на Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот – Љупчо Јаневски ГЛУМЕЈЌИ ДОМАЌИНСКО РАБОТЕЊЕ, тргна на саемот во Белград […]

Повеќе

Близок роднина на советникот Усеини поставен за раководител на одделението за туризам во општина Охрид

Кифни Усеини, близок роднина на советникот и коалиционен партнер на СДСМ, Нефи Усеини е поставен за раководител на одделението за туризам, при секторот за туризам и локален економски развој во општина Охрид. Неговото поставување на оваа позиција доаѓа по објавениот оглас на 08 Ноември, за кој пишувавме дека е наменет само за членовите блиски до […]

Повеќе

Власта не го сфати значењето на туризмот и затоа и понатаму имаме „ќе и се надеваме – туризам“

Власта на СДСМ и луѓето кои се задолжени за креирање и спроведување на политиките за туризам сè уште не го препознаа значењето на туризмот за економијата на Македонија и затоа од директорот на АППТ, Љупчо Јаневски слушнавме само: Треба да, Ќе работиме, Ќе оствариме, Ќе воведеме, Ќе имаме, Се надеваме…ништо реално, ништо конкретно – ништо […]

Повеќе

Со оваа власт не само што стагнираме во туризмот, туку се враќаме назад

Судејќи врз основа на тенденциите и реалните факти, туризмот е само уште еден сегмент кој потврдува дека резултатите од (не)работата на оваа Влада се катастрофални. Имено, последните податоци од Државниот завод за статистика говорат дека во месец јули имаме пад на бројот на туристи за 2,5% и пад на бројот на ноќевања за 0,7%. При […]

Повеќе

Постизборна амнезија за ветувањата во туризмот и во Охрид

Комисијата за економија на ВМРО-ДПМНЕ објави текст во кој вели дека СДСМ во својот План за живот ветувал паметен урбан развој на општините, пешачки и велосипедски патеки, катни гаражи, кружни текови, обиколница, експресни патишта и уште многу проекти за развој на туризмот. „Денес сме сведоци дека нема ништо од таквите ветувања! Она што гледаме е […]

Повеќе

(ФОТО) И туризмот на листата „жртви на ребалансот“

Дека власта е на добар пат да го уништи и туризмот говори фактот што на име Унапредување на локална и регионална конкурентност во областа на туризмот, со Ребалансот се кратат цели 142.000.000 денари, велат од комисијата за економија на ВМРО-ДПМНЕ. Како што посочуваат оттаму дополнително евидентни и загрижувачки се податоците дека за развој на туризмот […]

Повеќе