Угостителите и туристичките агенции утре излегуваат на протест

Туристичко-угостителскиот сектор утре ќе протестира пред Владата се до исполнување на нивните барања. Бараат еднократна финансиска помош за регистрираните угостителски објекти на кои повеќе од една година им е забранета примарната дејност со уредба на Влада, како и мораториум или репрограмирање со грејс период на кредитите од комерцијалните банки и кредитите од Развојна банка, сè […]

Повеќе

Угостителите најавуваат протести од понеделник

Од Туристичко-угостителската комора на Македонија (ТУК) најавуваат дека од понеделник, 20 април, угостителите ќе излезат на протест и ќе останат пред институциите додека не бидат исполнети барањата за спас на нивниот сектор. Тие денеска, на прес-конференција, соопштија дека финансиската поддршка која се обезбедува нема континуитет и дека угостителскиот сектор се соочува со бројни предизвици кои […]

Повеќе

Објектите се затворени: Угостителите бараат финансиска помош, 30.000 граѓани остануваат без приходи

Од денеска до 20 април ќе бидат затворени сите угостителски објекти низ државата, како и рестораните и кафитериите во хотелите, мотели, хостели, пансиони и други објекти за сместување. Оваа одлука ја донесе Владата, со цел превенција и заштита на граѓаните од Ковид-19. Исклучок од оваа мерка се рестораните во рамки на хотелите, мотелите, хостели и […]

Повеќе

Mаските да се симнуваат за јадење и одење во тоалет, без играње и близок контакт, предлагаат угостителите кои бараат враќање на свадбите

Нема да има традиционална македонска свадба. Јасно им е и на младоженците. Да ни се дадат ригорозни протоколи според кои ќе работиме. Од шест до осум гости да седат на иста маса, тоа ќе бидат луѓе од иста фамилија. Наше лице ќе ги смести на маса, ќе бидат со маски, единствено ќе ги симнуваат маските […]

Повеќе

Угостителите и хотелиерите бараат приоритет во вакцинирањето против Ковид-19

Угостителските и хотелските работници да имаат приоритет при вакцинирањето против Ковид 19, е главното барање на хотелиерите на денешната средба со директорот на Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот Љупчо Јаневски. Претседателот на Асоцијацијата на хотелиери – ХОТАМ, Крсте Блажески смета дека на тој начин ќе се покаже дека земјата е безбедна туристичка дестинација, […]

Повеќе

Угостителите гневни на Владата: Ќе ги затвориме локалите поради заостанати долгови

Состојбата во државата поради ковид кризата станува се полоша. Музичарите се жалат, угостителите негодуваат – власта нема слух да помогне, нема реална помош во нити еден сектор. Угостителската комора реагира на мерките сметајќи дека поради пандемијата тие се многу погодени. Иако владата до сега спроведе четири пакета на антикризни мерки, а во најава е и […]

Повеќе

Рестораните и кафулињата од денеска ќе работат до 21 часот

Од денеска рестораните и кафулињата наместо до 18, ќе работат до 21 часот. Работното време се продолжува по препорака на Комисијата за заразни болести, а откако предлогот го усвои Владата на седницата во вторникот. Тогаш министерот Венко Филипче рече дека е можно идната недела да се разгледува опцијата за ново продолжување на работното време и […]

Повеќе

Загуби од 18 до 22 милиони евра во угостителството за Нова година ако се прифатат мерките на КЗБ

Грубите пресметки на Независната угостителска комора се дека новите рестриктивни мерки на Комисијата за заразни болести за новогодишните и божикните празници ќе предизвикаат загуби во индустријата од 18 до 22 милиони евра. Почитувајќи ги одлуките и препораките што се носат во име на јавното здравје комората бара од Владата веднаш да донесе нов сет директни […]

Повеќе

Со дел од парите за предновогодишни забави да се помогнат угостителите, предлага НУК

Независната угостителска комора започнува кампања #ИнвестирамЗаДаПомогнам за инвестиции и поддршка на угостителската индустрија. Целта е да ги поттикнат фирмите дел од својот планиран корпоративен буџет за предновогодишната забава да го пренаменат и да го инвестираат или донираат во угостителската индустрија или кај, како што наведуваат во соопштение,#МојотОмиленУгостител затоа што и тој #ЗаслужуваПоддршка. Како што укажуваат […]

Повеќе

Угостителите и туристичките работници повторно бараат смена на Љупчо Јаневски

Здружението на угостителството и туризмот при Стопанската комора на Македонија, Туристичко-угостителската комора на Македонија во рамки на Сoјузот на стопански комори (ССК) и Националната асоцијација за дојдовен туризам (НАИТМ) го реафирмираат барањето за итна смена на директорот на Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот (АППТ), Љупчо Јаневски. Како што соопшти ССК, ова е став […]

Повеќе