Подолг период не работи рампата на пристаниште, а локалната власт е незаинтересирана за решавање на проблемот

Веќе подолг период не работи рампата на пристаниште кај Фаќачот на крст, а локалната власт предводена од СДСМ и градоначалникот Константин Георгиески е тотално незаинтересирана за решавање на проблемите на охриѓани, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ ОК Охрид. Понатака во нивната реакција се вели: „Од Јавното претпријатие „Билјанини Извори“ нема никаква загриженост поради тоа што им се […]

Повеќе

(ФОТО) Празнично лажење од страна на ЈП „Билјанини извори“: Паркингот во Охрид денеска сепак не беше бесплатен

И покрај тоа што од страна на ЈП „Билјанини извори“, кое стопанисува со паркинзите во Охрид, беше најавено дека денеска за Божик паркингот во градот ќе биде бесплатен, сепак тоа не беше така. Имено граѓанин на Фејсбук објави фискална сметка на која се гледа дека паркингот му е наплатен. – На празникот Божик, 7 јануари, […]

Повеќе

(ФОТО) Директорката на ЈП „Билјанини извори“ повторно погрешно паркирана

Дали директорката на ЈП „Билјанини извори“, Гордана Јованоска, има проблем со паркирањето? Ова прашање се поставува откако повторно беше погрешно паркирана и ги имаше блокирани останатите автомобили. Претходно директорката беше паркирана на место за инвалидизирани лица. Освен по паркирањето, директорката во овој период е во центарот на вниманието поради големиот скандал поврзан со вонредните локални […]

Повеќе

ВМРО-ДПМНЕ бара веднаш неотповиклива оставка од директорката Јованоска

Изборна матрица на СДС се поткупот, заканите и уцените кои на денот на изборите деновиве јавно се потврдија и за жал се реалност, истакна претседателот на ОК ВМРО-ДПМНЕ Охрид, Сашо Донев, на денешната прес конференција во врска со големиот скандал на директорката на ЈП „Билјанини извори“ Гордана Јованоска која со уцени и притисоци врз вработените […]

Повеќе

Јованоска не му вршела притисок за гласање на работникот кој го објави разговорот, туку само решила да го испочитува на месинџер

Директорката на ЈП „Билјанини извори“, Гордана Јованоска која е во центарот на скандалот со уценувања и притисоци врз вработени во претпријатието да излезат и да гласаат на вонредните локални избори во Охрид за кандидатот на СДСМ, во изјава за дел од медиумите вели дека таа не го уценувала поранешниот работник да излезе на гласање, туку […]

Повеќе

(ФОТО) БОМБА: Директорката на ЈП „Билјанини извори“ вршела притисоци врз вработените да излезат на гласање за изборите

Дали СДСМ ги добила вонредните локални избори во Охрид преку протисоци и закани врз вработените во охридските јавни претпријатија? До редакцијата на ОХРИД 24 пристигнаа принт скринови од разговор на сега веќе поранешен работник од јавното претпријатие „Билјанини извори“ Охрид, со директорката на претпријатието, Гордана Јованоска.  Од разговорите се гледа дека директорката на работникот му […]

Повеќе

Листата на должници кон државата уште еден доказ за катастрофалното менаџирање на јавните претпријатија во Охрид

Управата за јавни приходи ја објави Листата на должници бр.08/2019 за долгови доспеани до 30.04.2019 и неплатени до 31.07.2019 година по основ на ДДВ, данок на добивка, персонален данок на доход, придонеси од задолжително социјално осигурување, акцизи и царини. На Листата на должници бр.8/2019 објавени се 2.013 должници – правни лица (повеќе за 89 од […]

Повеќе

(ФОТО) Еве како директорката на ЈП „Билјанини извори“ ги подобрува условите во претпријатието

Директорката на ЈП „Билјанини извори“, Гордана Јованоска не пропушта прилика да се пофали како таа откако станала прв човек на претпријатието условите за работа биле подобрени. Решивме да провериме дали е тоа така и имавме што да видиме. Искршени и нефункционални писоари и лавабоа, искршени плочки и врати, расфрлани работи. Очигледно сликата е поинаква од […]

Повеќе

По предлог на градоначалникот и ЈП „Билјанини извори“ паркингот од поштата до кружниот тек на плоштадот ќе биде 100 денари за час

Охриѓани и гостите доколку сакаат да се паркираат на потегот од поштата до кружниот тек на градскиот плоштад ќе плаќаат двојно поскапо од досега. Имено по предлог на градоначалникот Константин Георгиески и ЈП „Билјанини извори“, советниците на седницата закажана за понеделник ќе одлучуваат по точката цената на паркинот од поштата до кружниот тек на плоштадот […]

Повеќе

(ФОТО) Кога си директорка на паркинзите во Охрид, „може“ да паркираш и на место за инвалидизирани лица

Директорката на ЈП „Билјанини извори“, кое воедно стопанисува со паркинзите во Охрид, својот автомобил го паркирала на место означено за инвалидизирани лица. Очигледно директорката им дава „добар“ пример на останатите граѓани каде да ги паркираат своите автомобили. ОХРИД 24 Please follow and like us:

Повеќе