(ФОТО) Директорка на основно училиште во Струга наредила да се уништи Сонцето од Кутлеш

Денес сме сведоци на еден бесрамен вандализам во училиште во Струга! Имено, директорката на ООУ ,,Јосип Броз Тито”- Струга, Лидија Гогоска (кадар на СДСМ, се разбира) им дала наредба на служителите да го уништат македонскиот симбол – Сонцето од Кутлеш од спортското игралиште. Замислете, колку злоба и нечовечност треба да имате за да сторите вакво […]

Повеќе

Кандидатите за пратеници од Струга, ги запознаа стружани со проектите од програмата Обнова на Македонија

Денес на новото градско шеталиште, кај црквата ,,Св. Ѓорѓи”, ВМРО-ДПМНЕ Струга, постави штанд и на стружани им подели флаери ,,Обновата доаѓа”. Како што истакна Мирче Аџиоски, претседател на Општинскиот комитет и кандидат за пратеник разговарале за проектите и приоритетите за Струга и Република Македонија. – Она што особено ме радува, е фактот што граѓаните се […]

Повеќе

Среде пандемија од коронавирус, вевчанци веќе 40 часа оставени без вода

Попладнево до нашата редакција пристигна реакција од жителите на Вевчани. Тие велат дека на сред пандемија од коронавирусот кога една од главните препораки е да се одржува хигиената, тие веќе 40 часа се оставени без вода. Вевчанци својот револт го искажуваат и на социјалните мрежи. Како што велат вевчанци, причина за проблемот е неажурноста на […]

Повеќе

МВР со официјален став за Струшката литија: Не беше возможно целосно да се спречи приклучување на верниците со поригорозна полициска интервенција поради можноста од ескалација на ситуацијата

Во врска со верската манифестација ЕРОДИЈА-ЛИТИЈА, што вчера од 15 до 18.30 часот се одржа во Струга а во чест на празникот Свети Ѓорѓија Победоносец“, ОВР Струга согласно предвидените безбедносни протоколи ги презеде сите неопходни безбедносни мерки и постапуваше во согласност со Владините мерки и протоколи за заштита на населението од вирусот Ковид-19, се вели во […]

Повеќе

Додека СДСМ троши илјадници евра на апетисани и морски плодови, јавните претпријатија во Струга се пред тотален колапс

Владата на СДСМ, ја колабира целата држава! Јавните претпријатија во Струга се пред тотален колапс!, велат од ВМРО-ДПМНЕ ОК Струга и додаваат дека во време кога се соочуваме со пандемија, која ќе предизвика сериозна економска криза, кога здравството нема доволно респираторни машини и јавните претрпијатија немаат финансии да им обезбедат плати на вработените, Владата на […]

Повеќе

Традицијата на Струшката литија и чествувањето на св. вмч. Георгиј нема да изостане и годинава

Поради актуелната вонредна состојба со Ковид-19, а во согласност со препораките на здравствените власти, овогодинешната Струшка литија со чесните мошти на Светиот Великомаченик Георгиј и неговата чудотворна икона, ќе се одржи на 7-ми мај во Струга, но без присуство на народ, информираат од манастирот „Св. Георгиј Победоносец“ во Рајчица. -Традицијата на Струшката литија (Еордија) и […]

Повеќе

Во Дебар нема веќе болни од коронавирус, излекуван е и последниот пациент

Нема веќе активни случаи на Kовид-19 во Дебар, општината од каде што, всушност, почна да се шири епидемијата во земјава и која поради тоа беше во карантин, заедно со Центар Жупа. Меѓу 69 пациенти што влегоа во денешната статистика на Министерството за здравство како излекувани од коронавирусот еден е од Дебар. Тоа е, воедно, последниот […]

Повеќе

Советниците на ВМРО-ДПМНЕ Струга, ќе достават предлог мерки за полесно справување со кризата предизвикана од коронавирусот

На денешната седница на Советот на Општина Струга, советниците на ВМРО-ДПМНЕ, ќе достават предлог мерки за полесно справување со кризата предизвикана од корона вирусот. Овие мерки се однесуваат на обезбедување на Надоместок за погодените занаетчии, земојделци и економски субјекти, ослободување и намалување на плаќањата, по основ на даноци и такси кон Општина Струга, а средствата […]

Повеќе

Во време на полициски час без дозвола се движеле со едрилици низ Охридското езеро

Основното јавно обвинителство Струга до надлежниот суд поднесе предлози за издавање казнени налози против четири лица за кривично дело – Непостапување според здравствените прописи за време на епидемија од член 206 став 1 од Кривичниот законик. Двајца обвинети не ја почитувале Одлуката за забрана и посебен режим на движење на територијата на Република Северна Македонија. […]

Повеќе

ВМРО-ДПМНЕ Струга: Нека овој светол ден биде нов почеток во кој го празнуваме благодетот на животот, затоа што денес животот ја победи смртта

Општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ Струга на сите православни верници им го честита најголемиот христијански празник Христовото воскресение – Велигден! Во честитката се вели: Ова е празник кога ја славиме победата на животот над смртта! Кога љубовта и вербата во Бога се пренесуваат од поколение на поколение. Празник кој не поучува дека почитувањето на христијанските вредности […]

Повеќе