(ФОТО) Како Струга нема друга: Од град на поезијата, стана град на депонии

На социјалната мрежа Фејсбук објавена е фотографија од изгледот на Струшката автобуска станица. Коментарот на фотографијата  е: “А автобуска во Струга?😫Баш денес сликав неколку фотографии кога пристигнав од Белград. Срамота, депонија”. Во екот на летната сезона во Струга никогаш не било позагадено и позатрупано со ѓубре. Од град на поезијата, СДСМ и ДУИ успеаја да […]

Повеќе

ВМРО-ДПМНЕ Струга: Рамиз Мерко и СДСМ тотално ја изгубија контролата

Во текот на вчерашниот ден, како резултат на неспособноста на институциите, повторно бевме сведоци на немил настан во водите на Охридското Езеро, велат од ОК ВМРО ДПМНЕ Струга. -На Машка плажа во Струга, глисер удри во човек и според првичните информации, тој се здобил со тешки повреди и префрлен е на клиниките во Скопје. Плажите […]

Повеќе

Делегација предводена од Мицкоски утре на одбележување на Илинден во Ташмаруништа, Струга

Делегација предводена од претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски утре ќе присуствува на одбележување на празникот 2-ри Август, Илинден во село Ташмаруништа, Струга. Во 10:40 часот ќе биде пристигнувањето во село Ташмаруништа, при што ќе положи свежо цвеќе на спомен обележјето на двата Илиндена. Притоа ќе ја посети и црквата Св. Архангел Михаил. Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, […]

Повеќе

(ФОТО) Во екот на летната сезона во Струга никогаш не било позагадено и позатрупано со ѓубре

Центарот на Струга и чаршијата наликуваат на депонија, а од неа, надалеку се шири непријатна миризба. На ваквата состојба реагираат од ОК ВМРО-ДПМНЕ Струга. Во нивната реакција се вели: „Добро се сеќаваме на предизборните ветувања на СДСМ и градоначалникот на град Струга, Рамиз Мерко, дека депонијата ќе биде дислоцирана. И да е иронијата уште поголема, […]

Повеќе

АПЕЛ: Да помогнеме на Игор кој живее во Кичево повторно да застане на нозе!

Овој човек секогаш бил хуман, а сега истиот има потреба од нашата хуманост! Игор Петрески кој со своето семејство живее во Кичево боледува од „Мултиплекс Склероза“, болест на нервниот систем која за жал прогресира и во моментов Игор е во инвалидска количка. За таа цел потребно е да се изврши интервенција со матични клетки во […]

Повеќе

Да помогнеме во обновата на едриличарскиот клуб во Струга

Сите кои сте во можност донирајте за обвнова на едриличарскиот клуб во Струга кој беше лоциран на „Машка плажа“ и изгоре пред неколку денови. Во хуманитарната акција се вклучија и Марко и Сара, кои ги продаваат своите играчки за да соберат средства за обнова на клубот. ДА ИМ ПОМОГНЕМЕ Донациска сметка 200003476774193 Назив: Донации за […]

Повеќе

(ФОТО) Голем пожар ги пеплоса бараките во кои е сместен едриличарскиот клуб во Струга

Опожарен е цел хангар каде што беше сместен едриличарскиот клуб и предизвикана е голема материјална штета. Нема повредени цивили, а еден пожарникар е хоспитализиран поради труење од чад. Причините за пожарот не се познати. По целосното гаснење, екипи на крим техника ќе работат на утврдување за причините.  ОХРИД 24 Please follow and like us:

Повеќе

Градоначалникот Рамиз Мерко сите надлежности на Oпштина Струга ги отстапува на Владата

Новинската Агенција Журнал ексклузивно дознава дека градоначалникот на Општина Струга, Рамиз Мерко, денеска го информирал премиерот Зоран Заев дека со намера спроведување на законите, сите надлежности на Општина Струга за урбанистичко планирање, градежни дозволи и издавање на концесии, како и во делот на спроведување на забелешките од страна на УНЕСКО, му ги предава на Владата, […]

Повеќе

Труење на свадба во Струга, десетина гости завршија во болница

Десетина лица се примени во болница откако се затруле на свадба во Струга. Неофицијално причината била тортата, а Агенцијата за храна и ветеринарство испитува примероци од храната за да ги утврди причините. Гостите синоќа биле примени во болницата, со симптоми на дијареа и повраќање, но биле пуштени на домашно лекување. Случајот ќе го испитува и […]

Повеќе

Белчишко Блато – идно европско заштитено подрачје

Во петок, 12 јули, во Општина Дебрца се одржа обука за зачувување и одржлив развој на Белчишко Блато (Сини Вирој). Обуката е во рамките на проектот Подобрување на управувањето и одржливо користење на Белчишко Блато (Сини Вирој), кој го спроведува здружението „Екотуризам 2016“ и канцеларијата на UNDP, Скопје, а финансиран од ЕУ со поддршка на […]

Повеќе