Денес се празнува Собор на св. Јoван Крститeл

Заради тoа штo главната улoга на св. Јoван сe oдиграла на дeнoт на Бoгoјавлeниe, Црквата oд старини дeнoт пo Бoгoјавлeниe гo пoсвeтила вo нeгoв спoмeн. За oвoј дeн уштe сe пoврзува и случајoт сo раката на Прeтeчата. Eвангeлистoт Лука пoсакал да гo прeнeсe тeлoтo на св. Јoван oд Сeвастија кадe штo гoлeмиoт прoрoк бил исeчeн […]

Повеќе

(ФОТО) Ова се луѓето кои беа заслужни за денешниот празничен изглед на Охрид

После една година пауза, денес, достојно, во духот на традицијата и верата, Охрид го одбележа големиот и значаен празник за градот, Богојавление – Водици. Градот беше украсен и блескаше во полн сјај на јануарското сонце. Меѓу најзаслужните за тоа се вработените во ЈП Охридски комуналец. Тие претходните денови темелно го расчистија делот од градското пристаниште […]

Повеќе

(ФОТО) Достојно одбележан големиот христијански празник Богојавление – Водици во Охрид

После една година пауза, денес, достојно, во духот на традицијата и верата, Охрид го одбележа големиот и значаен празник за градот, Богојавление – Водици. По осветувањето на езерските води и положувањето на Светиот крст, најсреќен помеѓу стотината капачи беше Мартин Гоџо кој го фати Светиот крст. –Речиси десет години наназад скокам во езерото за да […]

Повеќе

ВМРО-ДПМНЕ Охрид упатува честитки по повод Богојавление – Водици

ВМРО-ДПМНЕ ОК Охрид упатува искрени честитки до сите верници од православна вероисповед по повод големиот христијански празник Богојавление – Водици. Во честитката се вели: “Водици е празник на Божјото просветление. На Водици се случува осветување на богојавленската вода и полагање на крстот во водите. Исус Христос со крштевањето во водите на Јордан го очистува и […]

Повеќе

Денес се празнува Богојавление – Водици

Празникот Водици (Богојавление) народот го празнува како еден од најголемите христијански празници, зашто на тој ден Исус Христос е крстен од Свети Јован Крстител во реката Јордан. Со тоа на овој празник му се дава значење на крштевањето како една од повеќето свети тајни на христијанството. Крштевањето значи и духовно раѓање, односно почеток на човековото […]

Повеќе

За Водици бесплатен паркинг во Охрид

ЈП “Билјанини Извори” ја известува јавноста дека ден 19. 01. 2022 (среда) јавниот градски паркинг со кој стопанисува јавното претпријатие ќе е бесплатен за сите нејзини корисници. Одлуката е донесена во име на големиот верски празник Богојавление-Водици и на таков начин, на симболичен начин, ЈП “Билјанини Извори” се приклучува во одбележувањето на истиот.  Please follow and […]

Повеќе

Денеска е Водокрст или Водопост, ова се обичаите и верувањата за овој ден

Ден пред големиот христијански празник Богојавление – Водици, на празникот наречен Водокрст секоја година се извршува голем Богојавленски водосвет. Празникот е познат под имињата Водокрштение и Водокрст или Водопост. Водокрст доаѓа од крштевањето односно осветувањето на водата, а Водопост поради тоа што се работи за строг пост. Во Светата Црква се воспева силата и моќта […]

Повеќе

Привршуваат подготовките за Богојавление – Водици

На денешниот координативен состанок беше констатирано дека подготовките за претстојниот празник Богојавление – Водици се во завршна фаза. Вчера, членовите на клубот за подводни дејности „Охрид“ го чистеа дното на Охридското езеро кај Градското пристаниште, каде што ќе се положи чесниот крст. Од  ЈП „Охридски комуналец“ се вклучени во темелно чистење на Градското пристаниште каде […]

Повеќе

Со почитување на ковид мерките ќе се одбележи Богојавление – Водици во Охрид

Со почитување и запазување на мерките за заштита од Ковид 19 , ќе биде одржана  годинешната манифестација посветена  на големиот верски празник Богојавление-  Водици. На денешниот координативен состанок на кој присуствуваа градоначалникот на Охрид, Кирил Пецаков, претседателот на Совет, Сашо Донев, претставници од Македонската Православна Црква, од охридските јавни претпријатија, од нуркачките клубови „Амфора“ и „Охрид“, од Капетанија […]

Повеќе