Водици – празник над празниците за охриѓани

Богојавление – Водици, еден од најсветите денови за охриѓани. Празник со душа, ден кој го чекаат цела година. И неможе да се пренесе со зборови возбудата која жителите на Балканскиот Ерусалим ја чувствуваат на денот на осветувањето на водите во Охридското Езеро, но и денови претходно. Единствено што може е да се дојде и да […]

Повеќе

(ФОТО) Охрид празнично украсен за Водици

Во пресрет на Богојавление-Водици, ЈП Охридски Комуналец со многубројни активности поврзани со чествувањето, објави градоначалникот Кирил Пецаков на својата официјална фејсбук страница. Украсено градското пристаниште од каде ќе биде положен Светиот крст Украсено централното градско подрачје со верски знамиња Поставени метални огради за безбедно движење кај градското пристаниште ️Јавната чистота на највисок степен како што […]

Повеќе

Денеска е Водокрст или Водопост, ова се обичаите и верувањата за овој ден

Ден пред големиот христијански празник Богојавление – Водици, на празникот наречен Водокрст секоја година се извршува голем Богојавленски водосвет. Празникот е познат под имињата Водокрштение и Водокрст или Водопост. Водокрст доаѓа од крштевањето односно осветувањето на водата, а Водопост поради тоа што се работи за строг пост.Во Светата Црква се воспева силата и моќта на […]

Повеќе

Охрид подготвен за чествување на големиот христијански празник Богојавление-Водици

Привршуваат подготовките за одбележување на најмасовната црковно – културна манифестација посветена на празникот Богојавление-Водици во Охрид. На денешниот координативен состанок организацискиот одбор ги разгледа сите детали што се однесуваат на чествувањето. Доколку дозволат временските услови  Светиот крст во водите на Охридското Езеро ќе биде положен во 10:00 часот од колцето на градското пристаниште. Но, доколку дува силен ветар, како што […]

Повеќе

Привршуваат подготовките пред големиот христијански празник – Водици

Во пресрет на големиот христијански празник, Богојавление-Водици, се уредува Градското пристаниште каде капачите ќе влегуваат по чесниот крст. Изминативе денови членовите на нуркачките клубови го чистеа дното на Охридското езеро, а ЈП „Охридски комуналец“ се вклучени во темелно чистење на Градското пристаниште каде верниците влегуваат во езерските води. Дополнително екипи на ЈП „Охридски комуналец“ го […]

Повеќе

(ФОТО) Започнаа подготовките за чествување на големиот христијански празник Богојавление-Водици

Во духот на православието и востановената традиција Охрид и годинава ќе биде центар за чествување на големиот христијански празник Богојавление-Водици. Подготвена е богата програма и се очекува традиционалното фрлање на Светиот крст во водите на Охридското Езеро да го проследат илјадници верници. Ова беше истакнато денеска на првиот состанок на организациониот одбор кој е задолжен […]

Повеќе

Денес се празнува Собор на св. Јoван Крститeл

Заради тoа штo главната улoга на св. Јoван сe oдиграла на дeнoт на Бoгoјавлeниe, Црквата oд старини дeнoт пo Бoгoјавлeниe гo пoсвeтила вo нeгoв спoмeн. За oвoј дeн уштe сe пoврзува и случајoт сo раката на Прeтeчата. Eвангeлистoт Лука пoсакал да гo прeнeсe тeлoтo на св. Јoван oд Сeвастија кадe штo гoлeмиoт прoрoк бил исeчeн […]

Повеќе

(ФОТО) Ова се луѓето кои беа заслужни за денешниот празничен изглед на Охрид

После една година пауза, денес, достојно, во духот на традицијата и верата, Охрид го одбележа големиот и значаен празник за градот, Богојавление – Водици. Градот беше украсен и блескаше во полн сјај на јануарското сонце. Меѓу најзаслужните за тоа се вработените во ЈП Охридски комуналец. Тие претходните денови темелно го расчистија делот од градското пристаниште […]

Повеќе