СДСМ И Венко Филипче си поигруваат со здравјето на жителите на Лабуништа и околните населени места

Власта предводена од СДСМ продолжува со еуфоријата за уништување на се што функционира и е корисно за граѓаните, и тоа е случај на сите полиња. Од ден на ден, здравството се повеќе е жртва на ова несовесно однесување, рече на денешната прес конференција Валентина Переска, советник во Совет на општина Струга и претседател на УЖ […]

Повеќе

Владата на СДСМ го урниса здравствениот систем- царува државната мафија

Владата на СДСМ го урниса здравствениот систем. СДСМ во здравството од реформи донесе хаос, скандали и матни тендери. Клиниките се распаѓаат, а пациенти умираат од болести кои се третираат со едноставни терапии, велат од ВМРО-ДПМНЕ. -Во здравството на Република Македонија царува државната мафија. За тоа доказ е и кривичната пријава против Дончев, Филипче и Кичеец […]

Повеќе

(ВИДЕО) Блескаме во здравството: Во заводот за нефрологија во Струга таваните прокиснаа, а болните лежат по ходници

Дождот кој синоќа заврна во Струга направи хаос во ЈЗУ Завод за нефрологија во Струга. Таваните прокиснаа, а болните наместо во болничките соби, лежеа по ходниците. Граѓаните бараат одговорност од министерот за здравство Венко Филипче. Видеото кое го објави VOX Struga ја пренесува ситуацијата во болницата. ОХРИД 24 Please follow and like us:

Повеќе

Во ЈЗУ „Општа Болница“ – Охрид веќе неколку месеци не работи лифтот во стариот дел каде што се Одделот за интерна медицина и Одделот за педијатрија

Откако СДСМ е на власт здравството од ден на ден тоне, се вели во соопштението на ОК ВМРО-ДПМНЕ Охрид. Оттаму посочуваат дека во ЈЗУ „Општа Болница“ – Охрид веќе неколку месеци не работи лифтот во стариот дел каде што се Одделот за интерна медицина и Одделот за педијатрија. Од ВМРО-ДПМНЕ прашуваат дали за директорката Славица […]

Повеќе

Здравство: Филипче набавува нови мамографи за двојно поскапа цена од претходно

Во документ кој неодамна беше анонимно оставен во редакцијата на Здравство.мк се наведува дека Министерството за здравство на Македонија врши набавка на нови мамографи за потребите на јавните здравствени установи во република Македонија. Интересно е тоа што во дописот се бара измена на техничката спецификација за набавка на седум (7) нови мамографи 2Д и еден […]

Повеќе

Над 200 здравствени работници од стартот на годинава заминале од Македонија

Над 200 здравствени работници од стартот на годинава заминале на работа во странство. И покрај напорите на власта да го задржи стручниот кадар во земјава, ниските плати и лошите услови за работа се пресудни квалификуваните лекари, во трка за подобар живот да ја напуштаат Македонија. Власта, пак допрва ќе прави анализа на буџетот како да […]

Повеќе

Во охридската болница нема вакцини против морбили

Во период кога на целата територија на Македонија е прогласена епидемија од морбили и кога беше соопштено дека ниедно невакцинирино дете нема да биде примено во градинка, а предложено беше и минималната возраст за вакцинирање да се намали од 12 на 6 месеци, неофицијално дознаваме дека во Општата болница во Охрид нема вакцини против морбили. […]

Повеќе

(ФОТО)Здравството во Охрид тоне, Филипче агитира за Константин Георгиески

Охридската општа болница е во катастрофална состојба. Ѕидовите во болницата се со мувла, а и дел од таванот е распаднат. Уште покатастрофално е тоа што болните помеѓу одделенијата се пренесуваат во крајно нехумани услови. Министерот за здравство Венко Филипче кој вчера беше во Охрид, наместо да ја посети болницата и да види какви се условите, […]

Повеќе

ВМРО-ДПМНЕ Струга: Заев и Филипче си поигруваат со животите на стружани

Во општата болница во Струга, повеќе од три недели не работи оперативниот дел на хирушкото одделение поради дефект на опремата за анестезија, односно гасната станица, истакна претседателот на ВМРО-ДПМНЕ ОК Струга, Мирче Аџиоски. Поради ваквиот дефект, нагласи Аџиоски, пациентите се препраќаат во Општата болница во Охрид, која за жал нема капацитет да ги хоспитализира сите, […]

Повеќе

Мицкоски: Тендерите им се поважни од граѓаните. Промени и избори на кои народот ќе одлучува!

На својот Фејсбук профил, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски се осврна на состојбите во здравството. Здравството е пред колапс. Неспособноста, негрижата и неодгoворноста на министерот Филипче и премиерот Заев ја плаќаат граѓаните. Граѓаните ја изгубија довербата. Состојбите од ден на ден стануваат се полоши. Хаосот во здравството чини човечки животи. Граѓаните не можат да дојдат […]

Повеќе