Градоначалникот Пецаков приреди Ифтарска вечера за граѓаните од муслиманска веросиповед

По повод рамазанскиот пост и во пресрет на големиот верски празник Рамазан Бајрам, градоначалникот на Општина Охрид, Кирил Пецаков, вечерва приреди Ифтарска вечера за граѓаните со муслиманска веросиповед. Во своето обраќање пред бројните гости, градоначалникот Пецаков ја истакна важноста на меѓусебното почитување и одржување на верските традиции. -Искрено се радувам што организирањето на оваа Ифтарска […]

Повеќе

(ФОТО) Градоначалникот Пецаков приреди Ифтарска вечера за верниците од исламска вероисповед од Охрид

Градоначалникот Кирил Пецаков вечерва приреди Ифтарска вечера за верниците од исламска вероисповед од Охрид. “Ми претставува особена чест и задоволство што во духот на заедништвото и взаемното почитување, ја организиравме оваа традиционална Ифтарска вечера, со цел да испратиме порака за поголема хуманост и солидарност. Рамазанскиот пост ги буди и ги поттикнува најголемите човечки вредности и […]

Повеќе