Пецаков: Власта на СДСМ предводена од Зоран Заев сè што фати во државата исуши, па така и нивото на водата во Охридското Езеро

Власта на СДСМ предводена од Зоран Заев сè што фати во државата и исуши, па така и нивото на водата во Охридското Езеро кое за овој период е во алармантна состојба, рече пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ од Охрид, Кирил Пецаков, на денешната прес-конференција во врска со намалениот водостој на езерото, состојба која од ден на ден […]

Повеќе

(ВИДЕО) Охрид SOS: Багерите на Нефи Усеини нелегално копаат песок од Охридското Eзеро за потребите на бетонската база

Невладината организација Охрид SOS денеска алармираше дека багери во сопственост на Нефи Усеини копаат песок од Охридското Езеро. Тие ги повикуваат надлежните да излезат на терен и да ги спречат овие активности. „Викендов се формализираше новата владина коалиција на Guns N’ Roses, или попрецизно, надградената и проширена верзија на претходната, со неколку рокади. Додека мандатарот […]

Повеќе

(ВИДЕО) Со лет над Охридското Езеро Мајкрософт го промовира новиот „Флајт симулатор“

Со промотивен лет над Охридското и Преспанското езеро, „Мајкрософт Флајт Симулатор 2020“ (Microsoft Flight Simulator) ја претстави новата видео игра што ја развива во последните 15 години. Првото издание на франшизата е старо петнаесет години, а изданието 2020 година лета со нов пејзаж за компјутерски игри. Се одликува со визуелизации од следната генерација со речиси […]

Повеќе

Полицијата соопшти детали за вчерашната несреќа во која се удави човек во Охридско Езеро

На 03.07.2020 во 14,20 часот во СВР Охрид било пријавено дека на ул.„Кеј Македонија“ во Охрид од водите на Охридското Езеро било извлечено безживотно тело на С.Ј.(49) од Охрид. Од екипа од итна медицинска помош бил извршен преглед и реанимација на давеникот по што била констатирана смрт. За настанот е известен јавен обвинител. На местото на настанот […]

Повеќе

49-годишен охриѓанец е лицето кое се удави попладнево во Охридското Езеро

Денеска околу 14 часот и 30 минути, во СВР Охрид, добиено е телефонско известување за забележано безживотно тело во водите на Охридското Езеро на плажа на кеј „Македонија“, информира портпаролот на СВР Охрид, Стефан Димоски. -На местото на настанот, увид извршија Јавен обвинител и полициски и медицински екипи од итната медицинска помош, при што констатирано […]

Повеќе

Кривична за жители на Пештани: Полицијата ги фатила со 52 парчиња Охридска пастрмка

Поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „незаконит риболов“, СВР Охрид поднесе кривична пријава против, двајца жители од охридското село Пештани, едниот на 33-годишна возраст, а другиот на 24-годишна, информира портпаролот на СВР Охрид, Стефан Димоски. – На 04.02.2020 година во 18 часот, во близина на селото, полициски службеници ги забележале пријавените при […]

Повеќе

ВМРО-ДПМНЕ Охрид: Дезинфекцијата на улиците во Охрид – Потенцијална еколошка закана за езерото!!!

Непромислено и брзоплето и спротивно на препораките на Светска Здравствена Организација, еден ден откако градот го напуштија илјадниците посетители во деновите на долг карантин за некои од градовите во Македонија, градските власти побрзаа да ги дезинфицираат улиците. Улиците, КЕЈОТ! И многу други јавни површини. Брзајќи да остават впечаток дека „нешто се прави” и дека „сѐ е под […]

Повеќе

Од почетокот на годината запленети 220 рибарски мрежи и 122 килограми риба

Интензивни се контролите што, координирано ги преземаат СВР Охрид, граничната-езерска полиција, регионален центар Запад и Државниот инспекторат за земјоделие,  со цел сузбивање на казнени дела поврзани со незаконит риболов и други дела спротивни со Законот за рибарство и аквакултура. Целта како што вели портпаролот на СВР Охрид, Стефан Димоски, е откривање на сторители на вакви […]

Повеќе

(ФОТО) Охридското езеро доби нова атракција – полу подморница

Охридското езеро пред почетокот на туристичката сезона ја доби првата полу подморница. Ова пловило кое ќе биде нова атракција за охриѓани и туристите денеска беше пуштено во езерото. Полу подморницата е пловило кое на дното има стаклен дел во кој може да се сместат патниците и да уживаат во подводниот свет на Охридското езеро. фото: […]

Повеќе

(ФОТО) Запленети 10 гајби со мрежи за лов на крап, 60 килограми риба „крап“ и еден метален чамец од рибокрадци во Охрид

Во рамките на континуираните активности согласно одлуките на Владата, Државниот инспекторат за земјоделство во соработка со Министерството за земјоделство, шумарство и водостопансво, Министерството за внатрешни работи – СВР Охрид и Езерската полиција на ден 20 мај 2020 година, спроведе акција за сузбивање на нелегалниот риболов во водите во Охридското езеро. Притоа,  во езерото кај автокампот […]

Повеќе