Компанијата „Нефи ИК“ заработи кривична за узурпација на брегот на Охридското Езеро?

Поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „узурпација на недвижности“, СВР Охрид поднесе кривична пријава против Н.З.(59) од Охрид, Н.И.(51) од Струга, Р.Б.(47) од Охрид како и против правно лице со седиште во Охрид, соопшти Стефан Димоски, портпарол на СВР Охрид. -Првопријавениот, иако знаел дека неговата катарстарска парцела во населбата „Далјан“ во близина […]

Повеќе

Наместо атракција, депонија: Купишта отпад во езерото кај “Мазија”

Пластична и стаклена амбалажа, конзерви, најлонски кеси, хартија и што уште не може да се види во водата на Охридското Езеро, кај месноста Мазија. Граѓаните кои ни ги испратија фотографиите велат дека наместо туристичка атракција, оваа локација наликува на вистинска депонија. Тие додаваат дека се шири и непријатна миризба. За ваквата ситуација според нив виновни се […]

Повеќе

Поднесена пријава за узурпацијата на езерскиот брег кај Сараиште

Во Охрид не се чува заштитеното со закон свeтско и културно наследство, односно се гради на диво и се узурпира и самото езеро, велат загрижени граѓани кои се обратија до нашата редакција. Според нив во срцето на старото градско јадро, на местото Сараиште, извршена е узрпација и бесправна градба на бетонски ѕидови и платформи на […]

Повеќе

ВМРО ДПМНЕ Охрид: Беззаконието и уништувањето на брегот на Охридското Езеро во време на СДС и Георгиески во четири фотографии

Беззаконието и уништувањето на брегот на Охридското Езеро во време на СДС и Георгиески во четири фотографии. (Далјан, 2021 година) Дали чувствуваш одговорност Георгиески за губење на статусот на Охрид во УНЕСКО, прашуваат од ВМРО ДПМНЕ Охрид. Please follow and like us:

Повеќе

Кривична за жител на Трпејца и жител на Пештани: Биле фатени со поголема количина риба

СВР Охрид поднесе кривична пријава против 38-годишен жител на охридското село Трпејца и 36-годшен жител на селото Пештани поради постоење основи на сомение за сторено кривично дело „незаконит риболов“. – Тие на 02.12.2020 биле затекнати на плажа на брегот на Охридското езеро, во близина на населбата „Лагадин“, при излегување од пловен објект во водите на […]

Повеќе

Димовски: Утепуваат сликите од Охрид, но повеќе утепува молкот…

Катастрофа со месеци… Охридското Езеро е веќе под дозволениот минимум… На дневна база се намалува, пред очите на луѓето…, пишува на Фејсбук, поранешниот пратеник од ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски, реагирајќи на состојбата во која се наоѓа Охридското Езеро. Покрај сушниот период (кој не е прв), дали празнењето (а празни се) на Глобочица и Дебарско Езеро (за […]

Повеќе

Приведен жител на Трпејца – полицијата му заплени голема количина белвица

На 02.12.2020 полициски службеници од СВР Охрид на брегот кај плажата „Акапулко“, лишиле од слобода 38-годишен жител од охридското село Трпејца, поради извршен незаконит риболов во водите на Охридското Езеро, соопшти Стефан Димоски, портпарол на СВР Охрид. – При преглед на пловниот чамец, пронајдени се 143 парчиња риба белвица, осум рибарски мрежи и друг риболовен […]

Повеќе

Реакција на ВМРО-ДПМНЕ Охрид во врска со узурпацијата на Охридското Езеро во населба Далјан и спратот којшто е изграден на кровот од зградата во близина на градскиот пазар

Градоначалникот Константин Георгиески да престане да ја потценува интелигенцијата на охриѓани и веднаш преку комуналниот инспектор да издаде налог до ЈП „Охридски Комуналец“ да пристапи кон чистање на теренот каде што се насипува земја и шут во Охридското Езеро, во населбата Далјан со оглед на тоа што е неспособен да го најде сторителот, се вели […]

Повеќе

СДСМ и Жаклина Лазаревска слика имаат, тон немаат: Тврдеа дека ако се власт, веднаш би реагирале за нивото на езерото, но денеска молчат

Охридското Езеро е пред еколошка катастрофа поради расипничкото однесување на власта на СДСМ. Водостојот на езерото се наоѓа на 693,09 метри надморска височина што е за 8 см под природниот минимум и 1 см под дозволениот минимум, истакна на денешната прес-конференција Александар Здравевски, претседател на УМС ВМРО-ДПМНЕ Охрид. – СДСМ и пратеничката Жаклина Лазаревска токму […]

Повеќе

Донев: Грижата за Охридското Езеро и алармантното ниво на водата е едно од најексплицитните лажни ветувања на СДС

Во изминатиот период сведоци сме на сите лажни ветувања со кои оваа гарнитура на СДС дојде на власт, критикувајќи ги тогашните состојби воедно ветувајќи промени. Еден од најексплицитните примери за тоа е грижата за Охридското Езеро и алармантното ниво на водата, рече на денешната прес-конференција претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Охрид, Сашо Донев. – Тогаш критикуваа и […]

Повеќе