Охрид се поклони пред својот заштитник Свети Климент Охридски

Со поклонение пред моштите на Свети Климент Охридски во истоимениот манастир на Плаошник претпладнево продолжија чествувањата посветени на заштитникот на Охрид. Делегација од општината положи свежо цвеќе на споменикот на Свети Климент Охридски во училишниот двор на ООУ „Свети Климент Охридски“ по што делегации од локалната власт, од збратимени градови со Охрид како и останати претставници од […]

Повеќе

(ФОТО) Одбелжан празникот на ОУ „Свети Климент Охридски“

Со свечена програма, синоќа во Центарот за култура „Григор Прличев“, беше одбелжан празникот на ОУ ,,Свети Климент Охридски“. Годинашното чествување на празникот беше под мотото „Богатството наше – јазикот“. Пред бројните ученици, родители, граѓани и гости од соседна Србија, се обрати директорот на училиштето, Јордан Пуроски. – Нашата овогодишна прослава тематски е посветена на нашиот […]

Повеќе