Донев: Лицемерието на градоначалникот околу поскапувањето на водата

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ ОК Охрид, Сашо Донев, реагира на изјавата на градоначалникот Константин Георгиески, во врска со поскапувањето на водата во Охрид. „ЈП Водвод направил бизнис план напумпан со нови вработувања и непотребни трошоци. Со цел да може да се реализира тој бизнис план регулаторното тело пресметало дека е нужно да дојде до поскапување на […]

Повеќе

(ФОТО) Донев ги открива вистинските причини за поскапување на водата за пиење во Охрид

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ ОК Охрид, Сашо Донев, преку статус на Фејсбук ги открива вистинските причини за поскапувањето на водата за пиење во Охрид. Неговиот статус ви го пренесуваме интегрално: „Како што растат платите и вработувањата во ЈП ,,Водовод” така расте и цената на водата за пиење. Платите на вработените во ЈП Водовод: 2018 над 70 […]

Повеќе

Донев: Георгиески ја поскапува водата за да ги покрие новите партиски вработувања во ЈП „Водовод“ Охрид

Во услови на економска криза и рецесија како и на намален обем на работа, градоначалникот Георгиески излегува со предлог за ново покачување на цената на водата за пиење. Вистинската причина за поскапувањето на водата е зголемувањето на платите на вработените за 2021 година во ЈП „Водовод“ од над 12 милиони денари и нови 18 вработувања […]

Повеќе

„Јавните претпријатија во Охрид и натаму „живуркаат” по принципот еден чекор напред, два чекори назад“

Јавните претпријатија и натаму „живуркаат” по принципот еден чекор напред, два чекори назад, рече на денешната прес-конференција, Гордана Коњаноска, координаторка на советничката група на ВМРО-ДПМНЕ, во Советот на општина Охрид. – ЈП „Водовод“ Охрид кое имаше можност за нов старт точно пред една година, кое наплаќа за 30% повисоки цени кон граѓаните, со своите 245 […]

Повеќе

Изворите секнаа, охриѓани пијат езерска вода

Пресушуваат изворите од кои Охрид се снабдува со вода за пиење. Бидејќи издашноста на Летничките извори е мала, а Билјанините секнаа, градот се’ повеќе потребите од водоснабдување ги задоволува со испумпување на вода од Охридското Езеро. Ако во септември издашноста на Летничите извори била 26 литри во секунда, сега е 18 литри во секунда. Водостојот […]

Повеќе

Повлечена точката за 18 вработувања во ЈП Водовод Охрид и личен возач на директорот

По реакциите на опозицијата – ВМРО-ДПМНЕ, градоначалникот на Охрид, Константин Георгиески, на вчерашната седница на Советот на општина Охрид, ја повлече точката за 18 вработувања во ЈП Водовод Охрид и личен возач на директорот. Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Охрид, Сашо Донев, во реакцијата за новите вработувања посочи дека иако има над 250 вработени, директорот на ЈП […]

Повеќе

Дупка на „Славеј Планина“ во Охрид стои несанирана еден месец

Дупка од ископ при интервенција на водоводна мрежа на улицата „Славеј Планина“ во Охрид, стои несанирана речиси еден месец откако, според тврдењата на граѓаните, кои ни ги испратија фотографиите, екипи на ЈП Водовод тука интервенирале врз водоводната мрежа. Жителите апелираат надлежните од јавното претпријатие да си ја довршат работата бидејќи како што е моментално, претставува […]

Повеќе

Зошто градоначалникот Георгиески и директорот на ЈП „Водовод“ ветуваа „Живот за сите“, а сега ги оставаат граѓаните без вода?

Локалната власт и градоначалникот Константин Георгиески на жителите од централното градско подрачје им ги ускратија основните услови за живот. Дефектот на улиците „Македонски Просветители“, Абас Емин” и околните улици ги остави граѓаните без вода, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ ОК Охрид во врска со прекинот на водоснабдувањето во дел од централното градско подрачје. – Веќе два дена […]

Повеќе

Реакција на жителите од населбата „Гоце Делчев“: На ден пред Велигден и на сред пандемија од коронавирусот, цел ден сме оставени без вода

Попладнево до нашата редакција пристигна реакција од жителите на населбата „Гоце Делчев“ или позната како Бараки. Во реакцијата жителите се жалат дека на ден пред Велигден кога треба да направат подготовки за најголемиот христијански празник, а воедно и на сред пандемија од новиот коронавирус кога една од главните препораки е да се одржува хигиената, тие […]

Повеќе

Дали некој ќе понесе одговорност за потрошените 5 милиони денари за привремени вработувања во ЈП Водовод Охрид за време на криза

Јавното претпријатие „Водовод“ – Охрид расипнички ги троши парите на граѓаните во време кога граѓаните се соочуваат со здравственaта криза и со огромна економска неизвесност, велат од ВМРО-ДПМНЕ ОК Охрид и појаснуваат дека во време кога коронавирусот зема голем замав, ЈП „Водовод“ склучило договор со Приватна агенција за вработување ПАВ „АКСИОС-ВАРДАР“ од Гостивар во вредност […]

Повеќе