Промовиран трудот „Книга за Светите браќа Кирил и Методиј“

Во рамки на чествувањата по повод 24 Мај – Денот на Сесловенските просветители Кирил и Методиј, денес во зградата на локалната самоуправа се одржа промоција на книгата „Книга за Светите браќа Кирил и Методиј“ од авторите проф. д-р Димитар Пандев и проф. Славе Ѓорѓо Димоски. Издавач на книгата е Општина Охрид, а пред присутните во име на […]

Повеќе

Честитка на градоначалникот Пецаков за Националниот ден на Власите

Градоначалникот на Охрид, Кирил Пецаков  упати честитка до припадниците на влашката етничка заедница  по повод 23 Мај, Националниот празник на Власите –Почитувани сограѓани, припадници на влашката етничка заедница ми претставува особена чест да ви го честитам Националниот ден на Власите  со желба за добро здравје, љубов и среќа во Вашите семејства. Придонесот на влашката заедница во Република […]

Повеќе

Охриѓанец тешко повреден во сообраќајна несреќа

На 21.05.2022 година во 10.50 часот на крстосницата од булеварот „Туристичка“ со улицата „Аџи Мустафа“ во Охрид, патничко моторно возило „фолксфаген артеон“ со охридски регистарски ознаки, управувано од Ј.К.(42) од Охрид, удрило во велосипедист Х.А.(78) од Охрид, соопшти Стефан Димоски, портпарол на СВР Охрид. -Притоа, со тешки телесни повреди се здобил велосипедистот Х.А. кој е […]

Повеќе

Жена паднала од зграда во Охрид

На 21.05.2022 околу 13.20 часот во СВР Охрид, пријавено e дека, на улицата „Ванчо Питошески“ во Охрид, од зграда паднала Н.К.Д.(29), соопшти портпаролот на СВР Охрид, Стефан Димоски. -Taa била пренесена во болницата „Св.Еразмо“ за укажување на лекарска помош. Се работи на расчистување на настанот, истакна Димоски.

Повеќе

Во соба од хотел во Охрид, пронајдено починато лице

На 22.05.2022. година околу 09 часот, во СВР Охрид пријавено е дека во соба од хотел во Охрид, пронајдено е починато лице, без траги на насилство, соопшти портпаролот на СВР Охрид, Стефан Димоски. – Од извршениот увид констатирано е дека се работи за Р.Т.(64) од од Косовска Митровица чија смрт, е потврдена од лекар од […]

Повеќе

Охриѓанецот Леонид Тодороски покрај по математика, најдобар и на државниот натпревар по биологија

Вчера во Скопје на Природно-математички факултет се одржа државниот натпревар по биологија. Најдобар од сите ученици беше талентираниот охриѓанец од девето одделение од ОУ „Григор Прличев“ Леонид Тодороски кој ја освои првата награда во силна конкуреција. Инаку исклучително талентираниот Леонид не е најдобар само по биологија. Тој, го освои првото место на 47-от Државен натпревар […]

Повеќе

Книга за светите браќа Кирил и Методиј

Во издание на општина Охрид, деновиве од печат излезе „Книга за светите браќа Кирил и Методиј“, што ја приредија Димитар Пандев и Славе Ѓорѓо Димоски. Во книгата на 298 страници се поместени осврти, научни текстови, есеи, поетски творби и други објави, низ кои се претставуваат животот, делата и мисијата на светите браќа, како и нивната […]

Повеќе

Нов времен режим на сообраќај на улиците „Македонски Просветители“ и „Димитар Влахов“

Се известуваат сите учесници во сообраќајот дека од  23.05.2022(понеделник) година на дел од улицата „Македонски Просветители“ и на дел од улицата „Димитар Влахов“ ќе се воспостави нов времен режим на сообраќај заради интензивирање на градежните работи на улицата „Македонски Просветители“. На улицата „Македонски Просветители“ на потегот од крстосницата на оваа улица со улицата „Даме Груев“ […]

Повеќе

Буџетот на општина Охрид во првиот квартал бележи раст споредбено за истиот период од претходната година

Советниците на единаесеттата седница на Советот на Општина Охрид, го усвоија извештајот за остварување на буџетот на Општина Охрид за период од 01.01 до 31.03.2022 година. Споредбено со првиот квартал од 2021 година остварувањето на буџетските приходи оваа година бележат раст од 6,53 проценти, односно вкупно остварувањето во првиот квартал од 2022 година изнесува 18,95 […]

Повеќе

Две лица тешко повредени во сообраќајка на улицата „7-ми ноември“ во Охрид

На 19.05.2022 во 16.20 часот во СВР Охрид било пријавено дека на улица „7-ми ноември“, мопед со охридски регистарски ознаки, управуван од Д.Т.(19) од Охрид, удрил во пешак С.Ш.(53) од Охрид, соопшти Стефан Димоски, портпарол на СВР Охрид. -Во несреќата со тешки телесни повреди се здобиле возачот на мопедот и пешакот, констатирани во ЈЗУ „Свети […]

Повеќе