Стружани од денес со нови давачки!

Коалицијата СДСМ и ДУИ ,,блесна” во Струга по којзнае кој пат, под водство на градоначалникот Рамиз Мерко. Улиците ,,15ти Корпус” и ,,Пролетерски Бригади”, за кои, патем, беше донесена одлука на Советот на општината да бидат двонасочни, а градоначалникот, без да ја почитува одлуката на Советот, донесе решение, истите да останат еднонасочни со што, директно се […]

Повеќе

ВМРО-ДПМНЕ Струга: Мерко да си поднесе оставка

Градоначалникот на Струга, Рамиз Мерко и неговите коалициони партнери од СДСМ очигледно се грижат само за сопствените интереси и цели. Иако се одвојуваат огромни суми од нашите пари за улично осветлување на градот, езерското крајбрежје е обвиено во мрак, велат од ВМРО-ДПМНЕ ОК Струга. Имено, како што посочуваат во соопштението, од Градскиот стадион, покрај патеката […]

Повеќе

Антикорупциска иницира кривична постапка против Рамиз Мерко за „ауди-то“

Државната комисија за спречување на корупција денеска иницираше поведување постапка за кривично гонење пред надлежното Јавно обвинителство за градоначалникот на Општина Струга, Рамиз Мерко, поради извршување на функцијата спротивно на начелата на законитост и интегритет и на јавниот интерес и интересот на општината, потврдени се наводите на извршената ревизија. Имено, ДКСК оформила предмет за Мерко […]

Повеќе

(ВИДЕО) Мицкоски од Вевчани: Во структурите на власта крадат сите, од хигиеничар до министер

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, продолжи со акцијата „Разговори за Обнова на Македонија“ и оствари средба со жителите на општина Вевчани. Пред присутните, Мицкоски потенцираше дека ветувањата на СДСМ и Зоран Заев дека ќе ги вратат младите во Македонија со таканаречениот план за живот, не се остварени. –Јас разговарав со моите студенти што планираат понатаму […]

Повеќе

Вевчани го има најкатастрофалниот градоначалник, без проекти и идеи за општината

ОК ВМРО-ДПМНЕ Вевчани на прес конференција го обвинија градоначалникот од СДСМ, Сашо Јанкоски, дека не реализирал ниту еден проект од ветените проекти за жителите на општина Вевчани, како и дека поради немање на свои проекти ги довршил проектите започнати од ВМРО-ДПМНЕ. – После две години на неработење, безидејност, некреативност и лошо владеење на Јанкоски и […]

Повеќе

ВМРО-ДПМНЕ Струга со осуда за немилиот настан во СОУ „Нико Нестор“: Надлежните да го расчистат случајот

На немилите настани во Струга им нема крај! Потресени сме и згрозени од настанот кој што се случи вчера во СОУ ,,Нико Нестор” каде физички бил нападнат ученик од трета година и професорка која се обидела да го заштити, велат од ВМРО-ДПМНЕ ОК Струга. Во соопштението испратено до медиумите тие прашуваат каде се Министерството за […]

Повеќе

Мерко е незаменлив

Градоначалникот на Струга Рамиз Мерко повторно ја доби довербата од интегративците и вчера е избран за прв човек на струшкиот огранок на ДУИ. Контроверзниот Мерко третпат застанува на чело на струшкиот огранок и е единствен од старите кадри кој при внатрепартиските избори на ДУИ ја задржа функцијата претседател на огранокот. ДУИ успеа да ги смени […]

Повеќе

Земјотрес ја стресе Струга

Земјотрес со интензитет од три степени според Европската макросеизмичка скала е почувствуван вечерва во Струга и околината. Сеизмолошка опсерваторија при Природно-математичкиот факултет, соопшти дека земјотресот е регистриран во 18 часот и 39 минути. Бил со Рихтерова магнитуда од 2,5 степени и со епицентар на 157 километри југозападно од Скопје, во соседна Албанија. ОХРИД 24 Please follow […]

Повеќе

ВМРО-ДПМНЕ Струга упатува честитка по повод Денот на Mакедонската револуционерна борба

Општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ Струга упатува честитка по повод одбележувањето на државниот празник 23 Октомври – Денот на Mакедонската револуционерна борба. Во честитката се вели: „На 23 Октомври, далечната 1893 година Христо Татарчев, Дамјан Груев, Петар Поп Арсов, Иван Хаџи-Николов, Антон Димитров и Христо Батанџиев  ја основаа првата семакедонска организација, предводени од идејата и желбата […]

Повеќе

Аџиоски: За што бара поддршка СДСМ од стружани, кога ги обезличи и го погази нивното достоинство

Денес, СДСМ без нималку совест ги повикува стружани да дадат придонес за подобро утре и ја бараат нивната поддршка. Но, за што, придонес и поддршка? За вашето гордо поведување на Република Македонија кон пропаст, праша на денешната прес конференција претседателот на ВМРО ДПМНЕ ОК Струга, Мирче Аџиоски. – За националното предавство и обезличување на Македонецот, […]

Повеќе