Двајца дебарчани не ги почитувале мерките и препораките за забрана за работа

Безбедносната состојба во општините Дебар и Центар Жупа, каде е прогласена кризна состојба е стабилна, а изминатото деноноќие помина мирно и без регистрирани собирања на граѓани на јавни места, нарушувања на јавниот ред и мир, кражби и без регистрирани сообраќајни незгоди. И понатаму, на сила се активностите на полициските службеници кои се во согласност со […]

Повеќе

ВМРО-ДПМНЕ Струга: СДСМ ја манипулира струшката јавност

Претседателката на ОО СДСМ од Струга одржа прес конференција на која несовесно ја манипулира струшката јавност!, обвинија од ВМРО-ДПМНЕ ОК Струга – Но, да почнеме од почеток… Се прашуваме, како тоа, одржала партиска прес конференција, на која присуствуваат две лица позади неа, кои се вработени во државни и локални институции, што значи дека треба да […]

Повеќе

Поголема група гастарбајтери од Италија сомнителни на корона, побарале помош во струшката болница

Поголема група гастарбајтери од Италија пред неколку дена пристигнале во Струга. Сите имале симптоми на корона. Како што дознава Република тие веднаш се јавиле во локалната болница. Но, тогаш настанала вистинска паника меѓу персоналот бидејќи болницата нема толкав капацитет одеднаш да прими толкав број пациенти па биле дури викани лекари кои биле во пензија. Од […]

Повеќе

(ФОТО+ВИДЕО) Попушти новата брана на Слатинско езеро

Природата пред време ја тестираше издржливоста на новата брана на Слатинско езеро во општина Дебрца. Имено, дождовите што паѓаа деновиве, а поради недоволната пропусливост на испусниот вентил, направија да почне да се полни езерото. Неочекувано и разочарувачки се појави процеп на долниот дел на Браната, низ кој протече и сеуште течи вода. ОХРИД 24 Please follow […]

Повеќе

ВМРО-ДПМНЕ Струга на сите припаднички на понежниот пол им го честита 8-ми Март

Општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ Струга на сите припаднички на понежниот пол им го честита 8-ми Март, Меѓународниот ден на жената! Во честитката се вели: Вашето активно присуство во општествениот живот, борбата за вашите права, заложби и придонеси на секое поле се од голема важност! Вие сте столбот на семејството, столбот на општеството и затоа заслужувате […]

Повеќе

Откако три години не направија ништо, на СДСМ на еден месец пред избори им текна дека локалните патишта во Струга се во катастрофална состојба

Општина Струга потпиша Меморандум за соработка со министерот за транспорт и врски Горан Сугарески, за да се обезбедат средства за изградба и  поправка на локални патишта. Замислете на СДСМ дури денес, на еден месец пред избори им текна дека локалните патишта во Струга се во катастрофална состојба, велат од ВМРО-ДПМНЕ ОК Струга. – Ако СДСМ […]

Повеќе

ВМРО-ДПМНЕ Струга: Нека е за многу години Прочка, празникот кој ја прочистува душата и не обединува сите

Општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, Струга на сите верници од православна вероисповед им го честита големиот христијански празник, Проштални поклади- Прочка. Во честитката се вели: Да простиме, значи да пронајдеме добрина во себе. Да простиме некогаш е тешко, но тоа е единствениот пат за духовен мир. Денес и небото и простува на земјата, и човек му […]

Повеќе

Малолетничка касната од куче скитник

На 21.02.2020 година, Д.Г.(38) од Струга, во полициската станица пријавила дека на 20.02.2020 година, во Паркот на поезијата, нејзината малолетна ќерка била нападната од куче скитник. Притоа, таа се здобила со повреди во пределот на десната нога. ОХРИД 24 Please follow and like us:

Повеќе

ВМРО-ДПМНЕ Дебрца: Вработените во ОУ „Дебрца“ оставени без плата

Денес сме 22.02.2020 година, а градоначалникот Ногачески и директорката на ОУ „Дебрца“ ги оставија вработените без јануарската плата, велат од ВМРО-ДПМНЕ ОК Дебрца. – Го прашуваме градоначалникот дали ваков живот ветуваше за сите жители на општина Дебрца, дали ваков третман заслужија просветните работници кои ја чекаат својата плата која им е од егзистенционално значење за […]

Повеќе