Николоски: Убеден сум дека ќе имаме победа на локалните избори во Охрид

ВМРО ДПМНЕ се подготвува за локалните избори, изјави денеска од Охрид потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски. Во моментот, според Николоски, има една отворена постапка на сумирање на јавно мислење и во партиската база и во поддржувачите на партијата, но и во пошироката јавност.  Тој е убеден дека во Охрид ќе имаат победа. “За Охрид сум […]

Повеќе

Николоски ексклузивно од Охрид: Документите за рекетот и криминалот во РЕК Битола ни ги достави високопозиционирана личност од СДСМ

Веќе три дена наместо да се истражува Вице и раководството на РЕК Битола коешто се обидело да направи рекет од 250.000 евра, се гонат оние коишто условно кажано го информирале ВМРО-ДПМНЕ за овој криминал. – Па видовме како маскирани полициски службеници и специјалци влегуваат во домовите на неколку инспектори коишто се занимаваат со откривање криминал […]

Повеќе

Николоски: Македонија за жал влегува во непосакувано сценарио, поскапувањата ќе ја зголемат инфлацијата на 3% годинава

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски, во гостување во емисијата „Клик Плус“ на ТВ21 рече дека, за жал, Македонија влегува во рецесија. Според Николосвки, Македонија влегува во инфлација. Тој ги сподели официјалните податоци на Народната Банка која ја проектираше инфлацијата за 1,5 %, а денеска има корегирана бројка од 2,2%, а реалната инфлација надминува 3%.  Поскапува […]

Повеќе

Николоски: Неспособната власт на Заев и СДСМ ја запреа изградбата и до денес или малку или ништо не градат на автопатот Охрид – Кичево, тоа мора да биде казнето

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски, реагира на состојбата во која се наоѓа автопатот во изградба Кичево-Охрид и бавното темпо на реализација на градежните активности. Тој на Фејсбук напиша: “Овие слики се тажната потврда за она што требаше да биде автопат Охрид- Струга -Кичево, автопат кој започна да се гради во 2014 година и требаше да […]

Повеќе

(ФОТО) Водач на албански наркокартел и осомничен за обид за убиство во Украина дел од лицата што добиле македонски пасош од МВР

Аферата „Мафија“ ја докажува целата немоќ на правната држава, која е окупирана, погазена и завиткана во хибриден режим. Државата е логистика на криминалци, мафијаши и нарко картели од балкански и европски калибар. Ова на денешната прес-конференција, на која презентираше нови криминални имиња на кои македонското МВР му издало пасоши со лажен идентитет, го потенцираше потпретседателот на […]

Повеќе

Николоски најавува: Има неколку пратеници од владејачкото мнозинство кои активно разговараат со нас за рушење на владата на Заев

Потребно е оваа влада да даде оставка и да се формира влада на национален спас во која ќе влезат најголемите умови на оваа држава кои што ќе успеат да ја извадат Македонија од оваа криза, а после тоа да одиме на предвремени парламентарни избори на кои очекувам огромна поддршка, вели потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски за […]

Повеќе

Заев ја врати Македонија во најлошите години од транзицијата

Заев ја врати Македонија во најлошите години од транзицијата, КОВИД-19 силно ја погоди Македонија, преку мерките како ограничување на движење, нарушени синџири на снабдување и продолжена неповолна епидемиолошка состојба негативно влијаеја и врз така веќе нарушената економска состојба, пишува Република. Задоцнетите и неефикасни мерки кои власта ги донесе за помош на погодените граѓани и стопанството […]

Повеќе

Николоски: Илјадници работници може да останат без плата заради неспособноста и мрзеливоста на Заев

Заради неспособноста и мрзеливоста на Владата на Заев доведена е во опасност поддршката за плати за Октомври за работниците погодени од короната, реагира потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски. – Законот сеуште не е стигнат во собрание, а треба да важи од 1ви ноември! За ова реагирав уште минатата недела, еве денес потврда и реакција од […]

Повеќе

Николоски: Оваа влада ќе биде соборена на улица со масовни демонстрации

Денешниот предлог е плод на политичкото договарање која се обелодени пред два дена, рече Александар Николоски од ВМРО-ДПМНЕ на денешната седница. Николоски потенцираше дека Македонија се наоѓа во период на очекувања конечно да почнат преговори за членство во ЕУ и после бројни ветување на коалицијата СДСМ-ДУИ во изминатоиот период. „Оваа коалиција која е во најава […]

Повеќе

Николоски: ВМРО-ДПМНЕ има тим, капацитет и програма да направи од Македонија подобро место за живеење

Александар Николоски потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ и носител на листата во Изборна единица 4, во гостување во емисијата Само вистина, нагласи дека ВМРО-ДПМНЕ има тим, капацитет и програма за следните 4 години да направи од Македонија подобро место за живеење, како и враќање на правдата. -Клучното прашање е дали актуелната влада заслужува реизбор или граѓаните заслужуваат […]

Повеќе