Претседателката Гордана Сиљановска Давкова го врачи мандатот на Христијан Мицкоски за состав на Влада

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова, врз основа на член 84 алинеjа прва, а во согласност со член 90 став 1 од Уставот, денеска му го врачи мандатот за состав на Влада на Христијан Мицкоски, претседател на ВМРО-ДПМНЕ. Во својата изјава, претседателката Сиљановска Давкова посочи на уставниот рок, според кој, Претседателот е должен во рок од десет […]

Повеќе

(ФОТО) Претседателката Давкова изрази поддршка за лицата со ретки болести

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова денеска, во Охрид, ги врачи наградите за најдобро пласираните учесници на осмото издание на атлетскиот викенд „Охрид трчаТ“. Таа за време на настанот го посети и штандот на лицата со ретки болести и изрази поддршка за нивните потреби. Please follow and like us:

Повеќе

Над 182.000 гласови предност за Силјановска Давкова во однос на Пендаровски по првичните резултати на ДИК

Првичните резултати што Државната изборна комисија ги објави утрово на својата веб-страница покажуваат дека од обработени речиси 100 проценти од гласачките ливчиња, најмногу гласови на вчерашните претседателски избори освои кандидатката на ВМРО-ДПМНЕ Гордана Силјановска Давкова 362.682 (40,08%), пред Стево Пендаровски од СДСМ со 180.306 (19,93%). Трет е Бујар Османи од ДУИ со 120.903 (13,36%), Арбен […]

Повеќе

Сајкоски од Дебрца: Расте поддршката за Силјановска Давкова за претседател на Македонија, повикувам на големо единство и масовна излезеност

Поддршката за нашиот кандидат Гордана Силјановска Давкова од ден на ден расте. Се по голем број на граѓани ни приоѓаат и не поддржуваат, даваат силна поддршка. Победата ќе биде голема, победата ќе биде историска, истакна Ѓорѓија Сајкоски, генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ и носител на изборна единица 5. -Денеска сме тука во Дебрца за да ја […]

Повеќе

Силјановска Давкова за само четири часа собра над 15.000 потписи

Кандидатката за претседател од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова, за само четири часа успеа да собере 15.000 потписи во подрачните единици на Државната изборна комисија, дознава Курир. Потписите за нејзината кандидатура почнаа да се собираат денеска, откако вчера на конвенција на партијата официјално беше потврдена кандидатурата со 444 гласа од делегатите на ВМРО-ДПМНЕ. Во текот на […]

Повеќе

Професорката Гордана Силјановска-Давкова, единствен кандидат за претседател на Македонија од ВМРО-ДПМНЕ

Професорката и пратеничка Гордана Силјановска-Давкова се пријавила на јавниот оглас на ВМРО-ДПМНЕ за претседател на државата, соопштија попладнево од партијата. За нејзината кандидатура ќе се одлучува од страна на делегатите на Конвенцијата за избор на кандидат за претседател која ќе се одржи на 2 март 2024 година. Во врска со Јавниот повик за избор на […]

Повеќе