Средба на градоначалникот Пецаков со словачкиот амбасадор

Денес градоначалникот Кирил Пецаков, оствари средба со амбасадорот на Словачка во Македонија, Н.Е. Хенрик Маркуш. На средбата најмногу се зборуваше за продолжување на манифестацијата “По патеките на Св. Кирил и Методиј“, која неколку години поради Ковид кризата беше во прекин. На средбата присуствуваше и г. Стојан Лекоски, иницијатор на проектот, кој ја презентираше програмата на […]

Повеќе

Пецаков: Успешно реализиран проектот „Нашите првачиња“

Успешно реализиран проектот „Нашите првачиња“, објави градоначалникот Кирил Пецаков, на својата официјална Фејсбук страница. “Денес на сметките на 542 родители на деца запишани во прво оддделение во рамки на основните училишта во општина Охрид се исплатени по 3000 денари финансиска поддршка во рамки на проектот „Нашите првачиња“. Средствата се обезбедени од буџетот на општина Охрид […]

Повеќе

Градоначалникот Пецаков: Изведба на фекална канализација на улица „Живко Чинго“

Екипи на ЈП „Нискоградба“ работат на изведба на фекална канализација на улица „Живко Чинго“, објави градоначалникот Кирил Пецаков, на својата официјална Фејсбук страница. “Должината на линијата изнесува 400 метри. Вредноста на проектот е 1 578 000 денари, а средствата се обезбедени од буџетот на Општина Охрид”, напиша градоначалникот Пецаков. Please follow and like us:

Повеќе

Градоначалничката на Огоџењец, Република Полска, во посета на Охрид

Градноачалникот Кирил Пецаков денес оствари работна средба со Ана Пиларцук, градоначалничка на Огоџењец, Република Полска. На средбата се разговараше за продлабочување на соработката во повеќе области, образование, култура, туризам. Исто така се разговараше за размена на искуства и идеи во подготовката и аплицирањето на проекти во ЕУ фондовите. Република Полска котира многу високо во добиени […]

Повеќе

Меморандум за соработка помеѓу општина Охрид и универзитетот „Св. Апостол Павле“

Градоначалникот на Охрид, Кирил Пецаков, и  Ректорот на Универзитетот за информатички науки и технологии „Св. Апостол Павле“, проф. д-р Иван Бимбиловски, денес потпишаа меморандум за соработка. Со овој документ двете страни се обврзуваат на воспоставување заедничка соработка помеѓу двете институции, реализација на едукативна, научна, апликативна и соработка со користење на модерните трендови на информатичко- комуникациските технологии во работењето на […]

Повеќе

Охрид домаќин на меѓународни научни конференции за туризмот и осигурувањето

Градоначалникот на Охрид, Кирил Пецаков,  денеска присуствуваше на отворањето на двете научни конференции „INSCOSES 2022“ и „EERIA“ што се одржуваат на Факултетот за туризам и угостителство во Охрид. На настаните учествуваат претставници од 20 Европски земји, а предавања од областа на туризмот и осигурувањето ќе одржат еминентни професори и научници од светот. Во своето поздравно обраќање пред […]

Повеќе

Честитка од градоначалникот Кирил Пецаков по повод 8 септември – Денот на независноста на Република Македонија

Градоначалникот Кирил Пецаков до граѓаните на Охрид, упати честитка, по повод 8 Септември – Денот на независност на Република Македонија. – Изминаа 31 година, кога сонот на многу генерации Македонци стана реалност, а нашата Татковина, Република Македонија ја прогласи својата независнот. Во историски контекст краток период за една држава, но доволно долг за да ја […]

Повеќе

Пецаков: Започнаа активностите за изградба на ново мултифункционално спортско игралиште во Велгошти

Активности за изградба на ново мултифункционално спортско игралиште се одвиваат во Велгошти, објави градоначалникот Кирил Пецаков, на својата официјална Фејсбук страница. На просторот од старото игралиште се гради ново мултифункционално спортско игралиште. Во моментов се врши расчистување на теренот, а потоа следува санација на ѕидовите, поставување на нова ограда и поставување на нови реквизити. “Нашата […]

Повеќе

Градоначалникот Пецаков: Го исплативме целиот долг на училиштата од 20 милиони денари, сметките се одблокирани

Како одговорна Локална самоуправа, образованието и развојот на децата ни е во врвот на нашите приоритети, објави градоначалникот Кирил Пецаков, на својата официјална Фејсбук страница. 👉 Со домаќинско работење и со план и визија успеавме да го санираме долгот на школите кој вкупно беше околу 20 милиони денари, а сега е НУЛА, односно ниту едно […]

Повеќе

Акцијаши од неколку балкански земји во посета на општина Охрид

Градоначалникот Кирил Пецаков денеска во големата сала на Општина Охрид ги прими акцијашите од Србија, Босна и Херцеговина и Словенија кои се во неколкудневна работна посета на Охрид. Тие работат на расчистување на просторот во близина на хотел „Далјан“ од  отпад и градежен шут. Градоначалникот Пецаков им се заблагодари за нивниот ангажман и благородната општествена дејност […]

Повеќе