Ристески и Цејовиќ пред дуелот со Бутел: Да го дадеме максимумот за бодовите да останат во Охрид

Екипата на Охрид во недела во рамки на осмото коло од Супер лигата го пречекува Бутел. Охриѓани ќе се обидат да се реваншираат за поразот во првото коло, кога на гости загубија со 24:23. Од таборот на Охрид велат дека се спремаат за натпреварот и дека ќе го дадат максимумот за бодовите да останат дома. […]

Повеќе

Леворакиот бек Дејан Шешиќ нова аквизиција на ГРК Охрид

Босанскиот интернационалец Дејан Шешиќ, е ново име во ростерот на ГРК Охрид. Дваесет и шест годишниот левак кој игра на позиција десен бек, во Охрид доаѓа од француски Анжерс. Претходно настапувал и во Словенија. -Видов дека Охрид има добра и перспективна екипа која атакува на плејофот. Тука сум на сугестија на Бојаниќ кој ми кажа […]

Повеќе

Охрид подготвен за Супер купот во ракомет

Во недела (11 септември) во Спортска сала „Билјанини извори“ во Охрид ќе се одигра Супер Куп натпреварот за сезона 2021/22 помеѓу екипите на РК Вардар 1961 и РК Еурофарм Пелистер. Организатор е ГРК Охрид заедно со Ракометната Федерација на Македонија. Од ГРК Охрид велат дека тие како домаќини се подготвени за ракометниот спектакл. Спортскиот директор, Славчо Ристески, изјави дека […]

Повеќе

Започнува Суперлигата, ГРК Охрид гостува кај Бутел

Новата сезона од ракометната Суперлига во машка конкуренција почнува утре, а во првото коло ГРК Охрид му гостува на Бутел во Скопје. Новиот ракометар во дресот на охриѓани, Владимир Бојаниќ, за ОХРИД 24 вели дека изминатиот период напорно тренирале и подготвени се да се сретнат со тимот на Бутел. -Нема да се предадеме, ќе одиграме […]

Повеќе

ГРК Охрид подобар од Тинекс Пролет за трето место на меморијалниот турнир “Крсте Андоновски Усташ”

Екипата на ГРК Охрид го освои третото место на првиот меморијален турнир “Крсте Андоновски Усташ”, откако во малото финале беше поуспешен од тимот на Тинекс Пролет со 27:23. Во цврст и неизвесен натпревар до самиот крај, домаќинот подобро се снајде во завршните минути и стигна до победата. Натпреварот подобро го отворија гостите од Скопје, кои […]

Повеќе

Утре во Охрид започнува првиот меморијален турнир „Крсте Андоновски – Усташ“

Се е подготвено за првото издание на меморијалниот турнир во ракомет „Крсте Андоновски – Усташ“, кој утре и задутре ќе се одржи во спортската сала „Билјанини Извори“ во Охрид. Покрај домаќинот ГРК Охрид, на турнирот ќе настапат и македонските екипи Тиквеш Кавадарци и Пролет, и гостинот од Србија, Партизан. На денешната прес конференција по повод […]

Повеќе

Градоначалникот Пецаков им посака успешна сезона на охридските ракометари

Градоначалникот Кирил Пецаков, денес, оствари средба со играчите, стручниот штаб и управата на Ракометниот клуб Охрид. На средбата градоначачникот Пецаков им посака успех во претстојната сезона, со желба да продолжат да бидат една убава слика на градот. Претседателот на клубот изрази благодарност за поддршката што Општина Охрид ја дава на клубот и во знак на […]

Повеќе

Претставници на великанот во светскиот ракомет РК Веспрем во посета на Охрид

Денес во посета на Охрид и ГРК Охрид беа преставници на великанот во светскиот ракомет РК Веспрем! -Директорот на РК Веспрем, Золтан Чик, еден од главните спонзори на тимот Силард Шмит и Ервин Сел беа на прием кај градоначалникот Кирил Пецаков и заедно со управата разговараа за понатамошна соработка со ракометниот клуб од Унгарија, информираат […]

Повеќе

Андоновски со извинување до “Рибари”

Старо-новиот тренер на ГРК Охрид, Горан Андоновски, упати извинување до навивачката група на клубот, популарните “Рибари”. Андоновски вели дека бил рамо до рамо со нив од формирањето на клубот, заедно и во успеси и во порази, но кога бил избркан од клубот, полн со емоции, си кажале едни на други несоодветни зборови, и напоменува дека […]

Повеќе

ГРК Охрид со големи амбиции влегува во новата сезона, се најавува битка за излез во Европа

Новото раководство на ГРК Охрид денеска на прес-конференција ги обелодени амбициите и плановите за следната натпреварувачка сезона во машката ракометна Супер лига. Спортскиот директор на клубот, Славчо Ристески, изјави дека очекуваат подобар пласман од претходната сезона. -Најбитно е да бидеме поддржувани во полна сала од нашата навивачка група “Рибари”, од охриѓани, за да успееме да […]

Повеќе