Пецаков: Нов концепт за справување со КОВИД-19, дополнителни 50% од својот личен доход за здравствените работници и 20.000 денари за вработените во МВР

Заштитата на здравјето на граѓаните е прв и најважен приоритет за ВМРО-ДПМНЕ. Фокусот во здравството мора да го ставаме подеднакво, како на пациентите, така и на медицинскиот персонал. Нашата цел е навремена и соодветна здравствена услуга, задоволни пациенти, задоволен медицински персонал, медицински персонал кој ќе остане тука во Македонија, рече на денешната прес-конференција кандидатот за […]

Повеќе

Пецаков: Со Обновата силно ќе го поддржиме спортот во Охрид и Македонија

Занимавањето со спорт и спортски активности помага во создавањето на трајни вредности во развојот на личноста и социјализацијата, позитивен и здрав спортски начин на живеење, едукација за правилна исхрана, запознавање со важноста на физичката активност, воспоставување на спортска култура, меѓу другото и основа за превенција од сет на здравствени заболувања, истакна на денешната прес-конференција кандидатот […]

Повеќе

И Пецаков и одговори на Шекеринска: Радмила, време е да си ги облечиш патиките, штиклите и назад Скопје, а не приказни за Охрид да кажуваш

Радмила, време е да си ги облечиш патиките, штиклите и назад Скопје, а не приказни за Охрид да кажуваш.. Има кој да се занимава со Охрид, а тоа за среќа не си ти!, и порача кандидатот за пратеник од Охрид, Кирил Пецаков, на Шекеринска, која изјави дека дивоградбите на охридското крајбрежје се резултат на 11 […]

Повеќе

Пецаков, Петкоска и Коњаноска со најмногу излагања, Булоски, Куноска, Демиров и Реџеп не кажале ниту збор

Здружението за мултикултурна интеграција “Инклузија” од Охрид, ја спроведе првата фаза од проектот “Мојот советник под лупа”, со цел зголемување на транспарентноста, отчетноста и доброто владеење на локалната самоуправа и запознавање на јавноста со работата на нивните претставници во општината. Согласно официјалните записници од одржаните седници на советот на општина Охрид, кои се добиени според […]

Повеќе

Пецаков: Георгиески три месеци одложуваше за ребалансот на буџетот и на крајот реши да биде партиски послушник на СДСМ

Власта на СДСМ и градоначалникот Константин Георгиески се однесуваат крајно несериозно кога станува збор за здравјето и интересот на граѓаните, истакна координаторот на советничката група на ВМРО-ДПМНЕ Охрид, Кирил Пецаков, и притоа напомена дека Георгиески три месеци одложуваше за ребалансот на буџетот и на крајот реши да биде партиски послушник на СДСМ. – За жал […]

Повеќе

(ФОТО) Кому му сметаше Сонцето од Кутлеш во Велгошти?

Сонцето од Кутлеш кое го красеше центарот на игралиштето во охридското село Велгошти некој го исшкртал и нацртал недолични содржини. Неофицијално, според жителите од Велгошти, овој вандалски чин го направила младината на СДСМ од селото. На овој недоличен чин реагираше Кирил Пецаков, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за пратеник. „Агендата вака така си […]

Повеќе

Пецаков: Константин Георгиески победил на наместени избори зад кои стоел Зоран Заев, бараме негова одговорност и оставка

Случајот „Рекет“ изнесе на виделина и скандалозни информации поврзани за Охрид. Во дел од сведочењето на првообвинетиот Бојан Јовановски се дознава дека Зоран Заев ги наместил изборите во Охрид и дека имало изборни нерегуларности. Бојан Јовановски вели цитирам: „Заев со Кичеец зборуваа за местење на избори во Охрид, а Кичеец имаше своја паравојска“, затворен цитат, […]

Повеќе

Пецаков: Итно да се обезбеди фонд од 10 милиони евра за централизирана набавка на опрема за лекарите

Во време кога здравствениот систем се бори со страшниот непријател КОВИД-19 мерките за заштита на здравстениот персонал мора да бидат на највисоко ниво, пишува на Фејсбук д-р Кирил Пецаков, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за пратеник. Според Пецаков, без здравствените работници борбата против коронавирусот воопшто не можеше ни да се замисли. – Докторите […]

Повеќе

Пецаков: Се обезбедуваат финансии за корумпираното СЈО, наместо да се набават тестови, реагенси и респиратори

Кирил Пецаков од ВМРО-ДПМНЕ на својот Фејсбук профил сподели статус поврзан со владата и локалната самоуправа која носат чудни одлуки кои немаат никаква врска со актуелната ситуација во светот и кај нас , а тоа е корона вирусот. -Во последната недела во Македонија, од страна на владата и дел од локалните самоуправи се носат чудни […]

Повеќе

ЕКСКЛУЗИВНО: Кирил Пецаков, Лидија Петкоска и Грација Бакраческа кандидати за пратеници од Охрид од ВМРО-ДПМНЕ

Членот на извршниот комитет Кирил Пецаков, претседателката на УЖ ВМРО-ДПМНЕ ОК Охрид, Лидија Петкоска и Грација Бакраческа, доктор специјалист по детска и превентивна стоматологија, се кандидати за пратеници од ВМРО-ДПМНЕ од Охрид, дознава ексклузивно ОХРИД 24 од свои извори. Кирил Пецаков ќе биде на 4 место, Петкоска на 8. место и Бакраческа на 10. место. […]

Повеќе