Криејќи се зад превезот на УНЕСКО и Светиклиментовиот Универзитет, СДСМ докажуваат дека својот личен интерес го ставаат пред интересот на студентите и градот

СДСМ и Зоран Заев застанаа на патот на иднината на младите и развојот на образованието во Охрид и Македонија. Власта на СДСМ создава правна несигурност и страв за сопствената иднина кај вработените и студентите кои не прифаќаат трансформација на Универзитетот за информатички науки и технологии „Свети Апостол Павле“. Oва на денешната прес-конференција го истакна портпаролот на […]

Повеќе

(ФОТО) Власта на СДСМ и Константин Георгиески го оставија основното училиште во Трпејца на забот на времето

Дека власта на СДСМ и градоначалникот на општина Охрид, Константин Георгиески не се грижат за училиштето зборуваат фотографиите од училиштето кое е руинирано. Влезот и таванот секој момент може да се распаднат, оџакот на два дела, а тоалетот нема прозорец, велат од комисијата за образование и наука на ВМРО-ДПМНЕ. Оттаму прашуваат до каде е изградбата […]

Повеќе

Македонски ученци кршат столчиња, палат училишна клупа, пушат се снимаат и објавуваат на „Инстаграм“

Група на „Инстаграм“ која се вика „Crazy.school.videos.mk“ објавува видеа од македонски ученици кои намерно дивеат во училници и кршат училиштен инвентар, се смеат и сето тоа го снимаат. Но, доведуваат во опасност и многу други ученици, објави „Факултети.мк“. Како што пишува порталот, групата веќе има 100-ина постови и 15.000 члена. Некои од видеата се позајмени од […]

Повеќе

(ВИДЕО) Власта на СДСМ во Охрид скрати околу 6 милиони денари од образование, а одвои 2,5 милиони денари за привремени вработувања во администрација

На вчерашната седница на Советот на Општина Охрид, владеачкото мнозинство предводено од СДСМ, со ребалансот на буџетот скрати околу 6 милиони денари од образованието. Од друга страна изгласа 2,5 милиони денари за привремени вработувања во администрацијата. На ваквата одлука реагираше координаторот на советничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Кирил Пецаков, кој рече дека наместо парите да се […]

Повеќе

Генерален штрајк во образованието на 11 ноември

На 11 ноември професорите и наставниците ќе стапат во генерален штрајк. Тие не го прифаќаат предложеното зголемување на 10 проценти за платите во образованието. Оваа одлука е донесена на денешната седница на Советот на Синдикатот на образование, наука и култура (СОНК), рече претседателот на СОНК, Јаким Неделков. СОНК нема да организира протести или марширања, туку едноставно […]

Повеќе

(ФОТО) Од силниот блесок власта не го гледа пропаѓањето на ОУ „Христо Узунов“ во Охрид

Образованието во секоја развиена држава е на врвот од пиедесталот, но во нашата држава очигледно е дека тоа е оставено на последните места со тенденција еден ден да го допре и самото дно од кое можеби и ќе биде тешко да се крени и да се опорави. Наместо места во кои нашата иднина ќе се […]

Повеќе

Господа од СДСМ инвестиција ли е кратење средства за реконструкција на кровот во Гимназијата во Охрид и дали е инвестиција укинувањето на Филмската академија?

Владата на СДСМ предизвкува хаос, создава проблеми и не инвестира во образованието, реагираат од комисијата за образование и наука на ВМРО-ДПМНЕ. Оттаму ја прашуваат власта дали е инвестиција тоа што повторно удриле по образованието откако со Ребалансот на Буџетот во образованието скратиле 844 милиони денари? – Инвестиција ли е тоа што скративте 221 милион денари […]

Повеќе

Блесокот со СДСМ во образованието е тавани кои прокиснуваат и паѓаат и скратени инвестиции

Учебната година со Локалната самоуправа предводена од СДСМ и градоначалникот Константин Георгиески започна без никакво инвестирање во образованието и создавање добри услови за работа за учениците и наставниците. Блесокот во образованието е тоа што дел од училниците во ОСУ „Свети Климент Охридски“ прокиснаа и се урна и дел од таванот, но за среќа нема повредени […]

Повеќе

СДСМ ветуваше европско образование, а компјутерите од проектот „Компјутер за секое дете“ скапуваат по подрумите

Со оваа власт, учениците не ги добиваат шансите што ги заслужуваат! После најтурбулентното кратење на средствата за образование во сите области, се отвара прашањето дали некој во оваа земја води сметка за квалитетот на образовниот процес, велат од комисијата за локална самоуправа на ВМРО-ДПМНЕ, од каде информираат дека проектот „Компјутер за секое дете“ е оставен […]

Повеќе

СДСМ и Владата удрија по образованието: Со Ребалансот се кратат средствата

СДСМ и Владата на Заев повторно удрија по образованието откако скратените средства со Ребалансот на Буџетот во образованието изнесуваат 844 милиони денари, велат од Комисијата за образование и наука на ВМРО-ДПМНЕ. – 147 милиони денари се кратат од основното образование;– 67 милиони денари се кратат од средното образование;  327 милиони денари се кратат од високото […]

Повеќе