(ВИДЕО)Алармирањето на УНЕСКО за уништување на Охрид, за градоначалникот Георгиески не значи ништо

Пратеникот од редовите на ВМО-ДПМНЕ Антонио Милошоски на својот Фејсбук профил објави статус поврзан со охридскиот градоначалник Константин Георгиески. -Според градоначалникот на Охрид, доколку тој и Мерко не го сопрат дивиот урбанизам, негрижата за наследството и уништувањето на крајбрежјето, за што алармираше УНЕСКО, тогаш тоа не значело ништо друго освен ставање на Охрид на црвената […]

Повеќе

Донев: Охрид и крајбрежјето на езерото станаа место за несоодветна градба, нарушување и уништување на животната средина

Охрид и крајбрежјето на охридското езеро станаа место за несоодветна градба и урбано развивање, нарушување и уништување на животната средина и неконтролиран урбан развој. Охрид стана синоним за дивоградби, ова денеска преку прес-конференција го истакна Сашо Донев од ВМРО-ДПМНЕ ОК Охрид. –Зошто локалната власт и Георгиески дозволија Охрид да биде на врвот на листата со […]

Повеќе

(ВИДЕО)Тоа на кое сите ние се гордееме, Заев го уништи само заради бизнис и партиските интереси

Владата на СДСМ, како на локално така и на централно ниво покажува целосна негрижа за културното и природно наследство во Охрид. После триесет години откако Охрид беше ставен на листата на УНЕСКО како заштитено подрачје, ризикува да биде избришан поради бизнис и политичките интереси на власта на Зоран Заев и СДСМ. Ова денеска го истакна […]

Повеќе

(ВИДЕО)Пред три години Тунтев ветуваше грижа за Охрид, а денес тој и СДСМ ќе бидат запишани во историјата како власт во чие време Охрид ќе биде ставен на листата на загрозено светско културно наследство

СДСМ едно вели кога е опозиција, а друго прави кога е на власт. Така и во случајот со статусот на Охрид во УНЕСКО. Имено пред три години тогашниот пратеник на СДСМ во Собранието на Република Македонија, Томислав Тунтев, ќе ја обвини ВМРО-ДПМНЕ дека бега од надзорна расправа за статусот на Охрид во УНЕСКО. – Тие […]

Повеќе

„За Заев и СДСМ поважни се матните бизнис зделки отколку културното и природно наследство на Македонија“

СДСМ го уништи Охрид и му го загрози статусот на заштитено подрачје на УНЕСКО.  За Зоран Заев и СДСМ поважни се матните бизнис зделки отколку културното и природно наследство на Република Македонија, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ. –Како резултат на негрижата и неспособноста на СДСМ, Охрид за прв пат од 1979 година ќе биде ставен на листата […]

Повеќе

УНЕСКО предложи Охрид да се стави на листата на загрозено светско наследство и бара уривање на дивоградбите

Поради недоволниот напредок до решавањето на проблемите и земајќи ги предвид постојаните закани и големите инфраструктурни и развојни проекти, кои што претставуваат потенцијална опасност, УНЕСКО во најновиот извештај препорачува да го стави Природното и културното наследство на Охридскиот регион на Листата на загрозено светско наследство, објавува СДК. Во извештајот, кој треба да биде разгледана на конференцијата […]

Повеќе

Охрид за прв пат ќе се најде на листата на светско културно наследство во опасност, благодарение на неспособноста и негрижата на власта

Охрид за прв пат откако е впишан како заштитено подрачја од УНЕСКО во 1979 година, ќе се најде на листата на светско културно наследство во опасност, благодарение на неспособноста и негрижата на власта за културното и природното наследство во целина, ова денеска преку изјава го истакна Магдалена Манаскова од ВМРО-ДПМНЕ. -Овој поразителен податок се наоѓа […]

Повеќе

Охриѓанецот Стојановски со исклучителни резултати на тениските терени во САД

Стојан Стојановски од Охрид кој само што ја заврши својата втора година студии во Америка, постигна исклучителни резултати како на тениски, така и на училишен план. Имено, Стојан кој имаше одлична прва сезона, и кој отиде во Америка после освојувањето на Државното првенство за мажи во Македонија, продолжи со одличната игра и се натпреваруваше против најдобрите играчи во Американската Универзитетска НЦАА лига. Беше избран во […]

Повеќе

Георгиески зборува за урбанистички планови, а Охрид во последните две години стана дивоградба и ризикува да го изгуби статусот на светско заштитено наследство од УНЕСКО

Охрид ризикува да се вброи на листата места со светско и културно наследство во опасност. Ова го велат еколозите, според кои државата и градот немаат реализирано повеќе од половина од 19-те забелешки на Реактивната мисија на УНЕСКО, што ќе бидат разгледувани на специјална сесија на светската организација кон крајот на јуни во Баку. Тие посочуваат […]

Повеќе

Пукање кај штабот на ДУИ во Охрид и кај претседателот на ДУИ во Охрид

Синоќа околу 23 часот на улицата „Гоце Делчев“ во населбата Воска во Охрид пукано е со огнено оружје во близина на штабот на партијата ДУИ кој е лоциран на оваа улица. Според првите непотврдени информации пукано е од автомобил во движење, а во настанот оштетено е едно возило со охридски регистарски ознаки. Според непотврдени информации […]

Повеќе