Константин Георгиевски ги потценува граѓаните:Вели дека јавните претпријатија имаат зголемени приходи, а заборава да каже дека се зголемени со пари на граѓаните

В.д. градоначалникот Константин Георгиески ја потценува интелегенцијата на охриѓани. Неспособноста за правилно менаџирање на јавните претпријатија, ја затскрива со изјавата дека претпријатијата имаат остварено повисоки приходи. Меѓутоа заборава да каже дека зголемувањето е на грбот на граѓаните. Охриѓани добро знаат дека зголемувањето се должи на повисоките сметки за вода, колектор, канализација, но и зголемувањето на […]

Повеќе

(ФОТО)Седум одличја за охридскиот теквондо клуб „Хваранг фист“ на „Корјо опен 2019“

Теквондо клубот „Хваранг Фист“ од Охрид, со седум претставници учествуваше на третиот Национален турнир „Корјо Опен 2019“ кој се одржа во Кисела Вода, Скопје. На турнирот учество зедоа осум клубови од Македонија со околу 150 натпреварувачи. Охридските теквондисти имаа одличен настап, бидејќи сите претставници се закитија со медали. Најуспешен меѓу нив беше Петар Петкоски, кој […]

Повеќе

Охриѓанец нападнат пред спортска обложувалница

На седумнаесетти март оваа година, во 20 часот и 45 минути, пред спортска обложувалница лоцирана на булеварот „Македонски просветители“ во Охрид, нарушен е јавниот ред и мир со физички напад, извршен од С.К. врз А.Н.(21), двајцата од Охрид. По целосно документирање на настанот, полициската станица од Охрид, против С.К. ќе поднесе соодветна пријава. ОХРИД 24 […]

Повеќе

(ФОТО)На Охридскиот Аеродром ТАВ Македонија го пречека првиот лет од Малме

Со традиционална свеченост, ТАВ Македонија ги пречека 118-те патници што пристигнаа од Малме, шестиот најголем град во Скандинавија, на охридскиот аеродром, денеска, 18-ти март, во 11:25 часот, со Ербас A 320 на Визер. Половина час подоцна, во 11:55 часот, воздухопловот полета од Аеродромот Св. Апостол Павле Охрид назад кон Малме со 60 патници. Утре, 19-ти […]

Повеќе

Тепачка помеѓу охриѓанец и скопјанец на булевар „Македонски просветители“

На седумнаесетти март оваа година во 20 часот и 20 минути, на булеварот „Македонски просветители“ во Охрид, нарушен е јавниот ред и мир со физички напад од Б.П.(25) од Охрид врз С.Д.(21) од Скопје. Полициската станица од Охрид, презема мерки за расчистување на случајот. ОХРИД 24 Please follow and like us:

Повеќе

Силјановска Давкова:Време е да ја спречиме оваа еколошка катастрофа што се случува во Охрид и Струга

Професорката Гордана Силјановска Давкова, кандидат за претседател на Македонија, предупредува за беззаконието кое владее од Лагадин до струшкото крајбрежје! -Беззаконие владее среде прекрасна природа, од Лагадин до струшкото крајбрежје! Ако ја сакаме Македонија ќе ја чуваме со закон. Македонијо, време е да ја спречиме оваа еколошка катастрофа што се случува во Охрид и Струга. До […]

Повеќе

Тројца охриѓани се истепале кај автобуската станица, еден завршил на болница

На шеснаесетти март оваа година во 14 часот и 10 минути, во угостителски објект лоциран на улицата „Кленоец“ кај автобуска станица во Охрид, нарушен е јавниот ред и мир со тепачка помеѓу И.Б.(50) од една и Д.Б.(71) и Љ.С.(54) од друга страна, од Охрид. И.Б. е пренесен во Општата болница во Охрид каде му е […]

Повеќе

Вработен во банка во Охрид физички нападнат пред крај на работно време

Вчера во 17.45 часот во Полициската станица Охрид, вработен во банка во Охрид пријавил дека истиот ден околу 16.45 часот, додека бил на работното место, физички бил нападнат од лицето. Н.У.. Се преземаат мерки за расчистување на случајот. ОХРИД 24 Please follow and like us:

Повеќе

(ФОТО)СДСМ и Константин Георгиески немаат капацитет да го решат проблемот со бездомните кучиња

Се повеќе станува јасно дека локалната власт на СДСМ и в.д градоначалникот Константин Георгиески немаат капацитет да го решат проблемот со бездомните кучиња. Тоа го говорат и сликите кои читатели на ОХРИД 24, денеска ги испратија до нашата редакција, а на кои се гледа чопор од бездомни кучиња како се шета по охридската чаршија. Граѓаните […]

Повеќе

Охриѓани и мешеиштанец направиле сообраќајка, па се истепале

На четиринаесетти март оваа година, во 17,15 часот, на улицата „Прва Македонска ударна бригада“ во Охрид се случила сообракајна незгода помеѓу две возила по што, нарушен е јавниот ред и мир помеѓу К.В.(31) и З.В.(59), двајцата од Охрид од една, и И.Ш.(23) од с.Мешеишта. Лицата се приведени во полициската станица Охрид и се работи на […]

Повеќе