Мицкоски до премиерот во заминување: Ајде Заев, изјасни се за мандатар, забрана за амнестија и испитување на потекло на имот на политичари

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, денес одржа прес-конференција на која го повика премиерот во заминување Зоран Заев да се изјасни за кандидат мандатар, забрана за амнестија, испитување на потекло на имот на политичари. – Предложив да се направат измени на изборниот законик, согласно европските искуства, со кои ќе се воведе кандидат мандатар за новата влада, […]

Повеќе

„На нашата земја и треба надеж, и обнова повеќе од било кога порано – Св. Климент е доказ дека истрајноста успева, а пожртвуваноста носи резултати“

По повод 8-ми Декември, денoт пoсветен нa чествувањето на Свети Климент Oхридски честитка упати Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски. Во продолжение интегрално Ви ја пренесуваме неговата честитка: Дoзвoлете вo мoе личнo име, нo и вo име нa ВМРO-ДПМНЕ да гo честитaм државниот, а воедно и христијански празник, 8-ми Декември, денoт пoсветен нa чествувањето на Свети Климент […]

Повеќе

Мицкоски: Ќе поднесеме закон за проверка на потекло на имот на политичари, судии, обвинители – институциите прво да ме проверат мене и моето семејство

Аферата „Кеш“ покажува колку само ни е трул правосудниот систем кој е ставен во функција да ѝ служи на власта и интересите на Зоран Заев, рече на денешната прес-конференција Христијан Мицкоски додавајќи дека добивме политичари кои се над државата, со преку ноќ стекнат имот кој се брои во милиони евра, и обвинители и судии кои […]

Повеќе

Mицкоски до Заев: На 12 април Вие со вашиот страв, а јас со одлучност, очи во очи

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, на Фејсбук одговори на последните прозивки од страна на премиерот во заминување Зоран Заев. Мицкоски го прашува Заев дали го држи паметот и оти на 12 април ќе се соочат и ќе видат што мисли народот за нив двајцата. – Вие со целиот апарат, закани, притисоци, уцени, арамилук, интриги, лажни […]

Повеќе

Мицкоски до СДСМ: Нема лага која времето не ви ја демантира, доаѓаат промени, доаѓа обновата на Македонија!

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски со порака до владејачката партија дека нема лага која времето не ја демантира. Порачува дека доаѓаат промени и доаѓа обнова на Македонија. Фејсбук статусот на Мицкоски го пренесуваме во продолжение:  Лажна вест број 267 кажана од дувлото на СДСМ. Лажна вест: -1. Лага, СДСМ вели дека “во времето на Мицкоски […]

Повеќе

Интервју на Мицкоски за КУРИР: Изјавата на Пендаровски е признание дека власта прави пустош и Заев ја води државата во амбис

Во интервјуто со Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ проф-др Христијан Мицкоски ќе читате за најактуелните прашања, за самитот во Загреб на Европската Народна Партија, за средбата со Борисов. За тоа кој седи позади лажните вести, и каков ќе биде одговорот на ВМРО-ДПМНЕ. За односите во судството и обвинителството, за ставовите во однос на Катица Јанева и актуелните случувања. […]

Повеќе

Мицкоски до пензионерите: Верувам дека нема да потпаднете на манипулациите на Заев кој ви одзема 450 денари од пензиите

Вие се имате вградено во нашата држава, имате работено за неа, сте ја развивале, на ваши плеќи сте носеле цели генерации и периоди, се сте виделе, Вие сте значаен дел и поткрепа на семејствата и јас ви благодарам за се што сте направиле за Македонија!, ова денеска преку видео обраќање го истакна лидерот на ВМРО-ДПМНЕ […]

Повеќе

Мицкоски: Новата Влада на ВМРО-ДПМНЕ ќе се избори за повисоки стандарди и промени

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска оствари повеќе средби по Конгресот на ЦДУ-ЦСУ. Тој на својот фејсбук профил напиша: -Имав средба со германскиот пратеник и заменик координатор на парламентарната група на ЦДУ-ЦСУ во германскиот Бундестаг задолжен за надворешни работи, одбранбена политика и Советот на Европа, Јохан Давид Вадефул. Разменивме мислења за состојбите во Република Македонија […]

Повеќе

(ВИДЕО) Мицкоски на состанок со претставници на „Ауди“: Да спречиме одлив на мозоци и да ja зајакнеме економската соработка

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски ќе ја искористи посетата на Лајпциг на Конгресот на Германската демократска унија, покрај политичките состаноци, да оствари состаноци со извршните директори и претставници на најголемите германски производители на автомобили, но и други производители од машинската и електро индустријата. – Наша цел е е да ги понудиме нашите капацитети човечки и професионални, но […]

Повеќе

Идната Влада предводена од ВМРО-ДПМНЕ ќе ги искористи сите потенцијали и пријателства да се одблокира европскиот пат

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, заедно со потпретседателот на партијата Александар Николоски, членот на ИК и секретар за меѓународна соработка Влатко Ѓорчев, меѓународниот секретар Тимчо Муцунски и претседателката на комисијата за надворешни работи Христина Рунчева-Тасев присуствувa на дводневниот самит на Европската народна партија (ЕПП) кој денеска и утре се одржува во Загреб, Хрватска. Во рамки […]

Повеќе