Пецаков: Цврсто стојам зад кандидатурата на претседателот на ВМРО ДПМНЕ и иден премиер на Република Македонија, Христијан Мицкоски, за уште еден 4 годишен мандат

Градоначалникот на Охрид, Кирил Пецаков, даде поддршка на кандидатурата за актуелниот претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, за нов мандат на чело на партијата. Тој на Фејсбук напиша: 👉После 4 години заеднички пат, континуирани напади и потреси од луѓе кои не и мислат добро на партијата и државата од внатре во ВМРО ДПМНЕ, притисоци надвор од […]

Повеќе

Христијан Мицкоски номиниран за кандидат за лидер на ВМРО-ДПМНЕ, поддржан од 50 делегати

До партиските органи на ВМРО-ДПМНЕ, пристигна кандидатура за Христијан Мицкоски за претседател на партијата потпишана од 50 делегати. Во кандидатурата се наведува: ,,Врз основа на член 34 од Статутот на ВМРО-ДПМНЕ ние како делегати на партискиот конгрес на ВМРО-ДПМНЕ покренуваме формална иницијатива за номинација на проф. д-р Христијан Мицкоски во изборот за претседател на ВМРО-ДПМНЕ. […]

Повеќе

(ФОТО) Промените започнуваат и тие се гледаат и во Охрид: Ново булеварско решение за „Македонски просветители“

Започна изградбата на булеварот „Македонски просветители“ во Охрид кој што документационо беше завршен во изминатиот период. Како што истакна градоначалникот Кирил Пецаков, „Македонски просветители“ ќе биде комплетно булеварско решение со двосмерна велосипедска патека, две пешачки патеки и две коловозни ленти. –Во моментов само ќе тендерираме уште две работи кои што не беа завршени по однос […]

Повеќе

АНКЕТА НА АКСИОС: Мицкоски со најголема доверба од политичарите, а ВМРО-ДПМНЕ доколку утре би имало избори би била апсолутен победник!

Институтот „АКСИОС“ во периодот од 10.11 до  14.11.2021 година спроведе теренско истражување на територија на цела Република Македонија. Истражувањето е спроведено на нарачка на „Институтот за Социолошки истражувања, иницијатива ЛОГОС“. Истражувањето е спроведено на примерок од 1123 испитаници на територија на цела Република Македонија. Статистичката грешка на истражувањето е околу 2%. Имено испитаниците на прашањето […]

Повеќе

На 12 декември конгрес на ВМРО-ДПМНЕ, Мицкоски ужива најголема доверба во партијата

ВМРО-ДПМНЕ на 12 декември во Скопје ќе одржи Конгрес на кој ќе се избира лидер на партијата, соопшти вечерва потпретседателот на партијата, Александар Николоски, и посочи дека таквата одлука била донесена на вечерашниот Извршен комитет. – Кандидат за нов партиски лидер може да биде секој што ќе добие поддршка од 30 делегати на Конгресот, а […]

Повеќе

Мицкоски: Брзи избори за стабилна влада која ќе решава проблеми и ќе ја извади државата од кризата

Неспорен факт е дека ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата која ја предводевме на локалните избори е апсолутен победник, рече на денешната прес-конференција претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, кој побара предвремени парламентарни избори. Победивме во 42 општини, плус градот Скопје, ако се има во предвид дека во Маврово Ростуше водевме, но таму не успеаја изборите поради цензусот, тогаш […]

Повеќе

Мицкоски со најголема доверба кај граѓаните

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, е политичарот во кого граѓаните имаат најголема доверба. Ова го покажуваат резултатите од анкетата на Институтот ИПИС. Според анкетата, 19,3 проценти од испитаниците се изјасниле дека најголема доверба имаат во Мицкоски. Во Зоран Заев доверба имаат 15,6 отсто од анкетираните. Анкетата, информира ИПИС, е спроведена телефонски во периодот помеѓу 19 […]

Повеќе

Мицкоски: Пецаков е вистинска одлука за промени во Охрид, тој ќе му служи на народот

Им благодарам на секоја една oхриѓанка и oхриѓанец кои ја дадоа поддршката во првиот круг. Сега повторно седам пред вас и ја барам поддршката во вториот круг, затоа што искрено верувам дека Кирил Пецаков е вистинската одлука за промени проекти и победи тука во Охрид. Од една страна е пактот со мафијата, од друга страна […]

Повеќе

СДСМ нема да триумфира, вели новинарот Бранко Героски во анализата за локалните избори

Нема да ви сугерирам дали да гласате и за кого да гласате. Нема да ви кажам како ќе постапам јас. Тоа е ваша одлука, почитувани читатели. Еднаш во четири години, само еден ден власта е во ваши раце. Имате шанса да ја доделите на демократски избраните претставници. И секој мора да ја почитува волјата на […]

Повеќе

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ ќе победи, ќе имаме најголем број на гласови, тоа го покажуваат анкетите, но и расположението кај луѓето

Народот е незадоволен, луѓето се целосно разочарани, затоа што се излажани и измамени од оваа власт, затоа што не чувствуваат ништо подобро, еве 52 месеци се влада во Македонија, 5 година речиси, апсолутно само ветувања, само зборови и зборови, а нема ништо од тоа, вели претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во гостување во емисијата “Патот […]

Повеќе