До 28 мај да се формира Собранието, а до средина на јуни нова Влада, очекува Сајкоски

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Ѓорѓија Сајкоски, денеска, по подигањето на мандатите на пратениците, даде изјава во која изрази очекување дека новата влада треба да биде формирана до средината на идниот месец. Денес по покана на Државната изборна комисија ги подигнавме мандатите на пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и нивните уверенија. Со добивањето на уверенијата, до 28 мај […]

Повеќе

Сајкоски: Охрид мора да биде препознатлив како сесловенски, духовен, цивилизациски центар

Охрид мора да биде препознатлив како сесловенски, духовен, цивилизациски центар. Треба да биде културна сцена и туристички простор 365 дена во годината.Значајно место на мапата на светски центри за конференциски туризам и водечки туристички простор во регионални и меѓународни рамки.  Охрид за да биде препознат како сесловенски духовен културен центар Програмата Платформа 1198 на ВМРО-ДПМНЕ […]

Повеќе

Сајкоски од Дебрца: Расте поддршката за Силјановска Давкова за претседател на Македонија, повикувам на големо единство и масовна излезеност

Поддршката за нашиот кандидат Гордана Силјановска Давкова од ден на ден расте. Се по голем број на граѓани ни приоѓаат и не поддржуваат, даваат силна поддршка. Победата ќе биде голема, победата ќе биде историска, истакна Ѓорѓија Сајкоски, генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ и носител на изборна единица 5. -Денеска сме тука во Дебрца за да ја […]

Повеќе