Трошењето народни пари продолжува: Директорот на „Охридски комуналец“, Грданоски за три месеци потрошил 2.000 евра за рекламирање и пропаганда

Директорот на ЈП Охридски комуналец, Љупчо Грданоски, за три месеци за рекламирање и пропаганда потрошил 120.000 денари односно 2.000 евра. Исто така зголемени се и трошоците за управни и надзорни одбори. Ако лани за 3 месеци биле потрошени 55.000 денари, оваа година за истиот период 200.000 денари. Се трошат пари за се и сешто, а […]

Повеќе

(ФОТО) Како се дозволува вакво нешто во центарот на Охрид?

До редакцијата на ОХРИД 24 пристигнаа фотографии од скапано овошје оставено до подземните контејнери во близина на градската библиотека. Граѓаните кои ни ги испратија фотографиите прашуваат како се дозволува вакво нешто во центарот на Охрид, каде постојано поминуваат туристи. Кај кого лежи вината за ваквата непријатна слика во центарот на Охрид, која ова лето беше […]

Повеќе

(ФОТО) Непријатна глетка на патот кон Велестово: Преполни контејнери и ѓубре на сите страни

Љубителите на природата, туристите и рекреативците кои го користат патот кој води до охридското село Велестово, уште на самиот почеток ги пречекува непријатна глетка. Преполни контејнери и ѓубре на сите страни. Тие апелираат до ЈП „Охридски комуналец“ да го креваат ѓубрето почесто и да не дозволат вакви слики кои лошо влијаат на имиџот на Охрид. […]

Повеќе

Охриѓани се жалат на полните контејнери ѓубре во центарот на Охрид

Расфрлан смет покрај преполни контејнери, отпадоци фрлени на зелени површини и на тротоарите. Оваа слика е честа во центарот на Охрид, за која граѓаните сметаат дека е резултат на неажурноста на општинското комунално претпријатие. Охриѓани сметаат дека јавното претпријатие „Охридски комуналец“ не го собира сметот и остава грда слика за туристичкиот бисер. Освен во центарот […]

Повеќе

Охридски комуналец во 2018 потрошил 230.000 денари за репрезентација – Четири пати повеќе отколку во 2017

Јавното претпријатие „Охридски Комуналец“ и директорот Љупчо Грданоски неколкукратно ги зголемиле своите расходи за репрезентација. Од 57 илјади денари во 2017 година, на 230 илјади денари во 2018, пренесува Слободен печат по основ на добиени информации од јавен карактер. Под „Расходи за репрезентација“ не секогаш се подразбираат само трошоците направени по хотелите и рестораните, туку […]

Повеќе

(ВИДЕО+ФОТО) Амазон ли е, Охрид ли е? Комуналец каде ли е?

Доколку гледајќи го ова видео помисливте дека е снимано некаде низ амазонските прашуми, погрешивте бидејќи ова е во Охрид, односно во населбата Црногорци, по течението на реката Сушица. Поради неажурноста и неработењето на ЈП „Охридски комуналец“, слободно можеме да кажеме дека и Охрид отсега си има своја прашума. Неискосена висока трева, неуредена зелена површина, ова […]

Повеќе

(ФОТО) Контејнерите преполни со ѓубре, кој е виновен, надлежните или граѓаните?

Низ улиците на Охрид, константно непроменета грда слика. Расфрлан смет покрај преполни контејнери и непријатна миризба. До редакцијата на ОХРИД 24 пристигнаа фотографии од преполни контејнери низ градов, особено во строгиот центар, на паркингот позади центарот за култура „Григор Прличев“. Како се дозволува вакво нешто во центарот на Охрид, каде поминуваат и туристи? Кој е […]

Повеќе

(ФОТО) Диви депонии никнуваат насекаде, властите без решение за проблемот

Секојдневно не неколку места во Охрид никнуваат нови депонии, а власта не е способна да го спречи тоа.  До редакцијата на ОХРИД 24 пристигнаа фотографии кои според нашиот извор се направени во близина на плажите кај Извидничккиот центар. Расфрлано ѓубре, градежен шут и тешкоразградлив отпад е она што може да се забележи на фотографиите. Граѓаните […]

Повеќе

(ВИДЕО) О2 Иницијатива: Три недели гори и чади депонијата во Буково, и не се работи интензивно како што изјавуваат од ЈП „Охридски Комуналец“

Три недели гори и чади депонијата во Буково. И не, не се работи интензивно како што изјавуваат од ЈП Охридски Комуналец. Никој не работи, викенд е, а и што да се брзаат, инспекторот им дал рок до 2 август да ја изгаснат, има време. До тогаш нека се разгорува оганот и нек се шири токсичниот […]

Повеќе

(ФОТО) Патеката кон Билјанини извори наместо пријатно место за рекреација, обрасната со трева

Неискосена висока трева, неуредена зелена површина. Токму ваква слика ќе затекнат охриѓани и гостите доколку решат да прошетаат по пешачко рекреативната патека од каналот Студенчишта до Билјанини извори. Ова е уште еден пример како ЈП „Охридски комуналец“ не си ја врши својата работа. фото: Здравко Чорбески ОХРИД 24 Please follow and like us:

Повеќе