ВМРО-ДПМНЕ Охрид: Филипче си тера партиска „турнеја“ додека броиме рекордни бројки на наовозаразени и починати

Додека не денови, туку недели по ред броиме рекордни бројки на новозаразени и починати, министерот Венко Филипче си тера  партиска „турнеја“, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ ОК Охрид, на вчерашната средба на Филипче со докторите и специјализантите од охридските здравствени установи. – Најстрашно од сè е што при тоа ги инволвира и злоупотребува младите доктори. На наводна […]

Повеќе

ВМРО-ДПМНЕ Охрид: Безобразно е Георгиески да лаже дека извршиле комплетна реконструкција на Домот на култура во Лескоец кога сите знаат дека тоа беше проект од претходната локална власт предводена од ВМРО-ДПМНЕ

Со СДСМ и Константин Георгиески селото Лескоец остана без инвестиции и ветените проекти. Безобразно е Георгиески да лаже дека извршиле комплетна реконструкција на Домот на култура во Лескоец кога сите знаат дека тоа беше проект од претходната локална власт предводена од ВМРО-ДПМНЕ, велат од општинскиот комитет на партијата во Охрид во реакцијата во врска со […]

Повеќе

ВМРО-ДПМНЕ Охрид: Семејствата коишто ги остави на работ на егзистенција овојпат ќе ѝ пресудат на Жаклина Лазаревска и за среќа на охриѓани нема да биде во новиот парламентарен состав

Жаклина Лазаревска ќе биде запаметена како најголемиот уништувач на судбините на младите, посебно на вработените во областа на образованието. Семејствата коишто ги остави на работ на егзистенција овојпат ќе ѝ пресудат и за среќа на охриѓани нема да биде во новиот парламентарен состав во Собранието на Република Македонија, се вели во реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ ОК […]

Повеќе

ВМРО-ДПМНЕ: Охрид и туризмот не добиваат никаква помош ниту од централната, ниту од локалната власт

Охрид и туризмот не добиваат никаква помош ниту од централната, ниту од локалната власт, за да излезат од лавиринтот на коронавирусот. Сезоната пропадна без да почне, приходи нема, а трошоците не само што стојат, туку секојдневно растат, рече на денешната прес-конференција Перчо Божиновски, портпарол на ВМРО-ДПМНЕ ОК Охрид. – Факт е дека власта немаше слух […]

Повеќе

ВМРО-ДПМНЕ Охрид: Лицемерно е Шекеринска да доаѓа во Охрид, а ништо да не каже за предлог-проектите за Охрид коишто ги ветуваше со Планот за живот на претходните парламентарни избори

Радмила Шекеринска е истрошен политичар кој живее во сопствените лаги и ги злоупотребува државните функции за партиски цели. Со СДСМ, Зоран Заев и Шекеринска нема инвестиции и воопшто не се вложуваа во образованието и инфраструктурата, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ ОК Охрид, на денешната посета на Радмила Шекеринска во ОЕМУЦ Св. Наум Охридски. Лицемерно е Шекеринска да […]

Повеќе

(ВИДЕО) Дурловски заедно со младите од Охрид, на велосипеди го честитаа Денот на Охридското Езеро

Со македонски знамиња во раце и возење велосипеди од градскиот плоштад до “Парк”, ВМРО-ДПМНЕ Охрид и младите го честитаа денот на Охридското Езеро и испратија порака за негово зачувување. На настанот, покрај кандидатите за пратеници од Охрид, Кирил Пецаков, Лидија Петкоска и Грација Бакраческа, присуствуваше и носителот на листата во 5-тата Изборна единица, Игор Дурловски. […]

Повеќе

ВМРО-ДПМНЕ Охрид: Со СДСМ државата тоне, Охрид не оди напред, а граѓаните страдаат

Македонија не заборава за сите неуспеси и афери на власта на СДСМ и Зоран Заев, истакна на денешната прес-конференција портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Охрид, Перчо Божиновски и запраша што направија три години откако се власт во Македонија? – Државата тоне, Охрид не оди напред, а граѓаните страдаат откако станавме хибриден режим. Власта на СДСМ е синоним […]

Повеќе

ВМРО-ДПМНЕ Охрид: Да се оди на избори само тогаш кога ќе се обезбедат услови и ќе има стабилизација на состојбата

За ВМРО-ДПМНЕ нема цена ниту еден изгубен човечки живот и не постои цена за која ќе ги ризикуваме животите на нашите граѓани. Власта на СДСМ треба да си оди што побрзо затоа што нема ниту план, ниту стратегија и не може да се справи со економската, здравствената и безбедносната криза во Македонија, истакна портпаролот на […]

Повеќе

ВМРО-ДПМНЕ Охрид: Дезинфекцијата на улиците во Охрид – Потенцијална еколошка закана за езерото!!!

Непромислено и брзоплето и спротивно на препораките на Светска Здравствена Организација, еден ден откако градот го напуштија илјадниците посетители во деновите на долг карантин за некои од градовите во Македонија, градските власти побрзаа да ги дезинфицираат улиците. Улиците, КЕЈОТ! И многу други јавни површини. Брзајќи да остават впечаток дека „нешто се прави” и дека „сѐ е под […]

Повеќе

ВМРО-ДПМНЕ Охрид: Лицемерно е кога Владата на СДСМ го задолжи секое семејство за 1.500 евра, Таневски да ветува дека ќе делат ваучери од 150 евра – поткуп кој не може да го исплатат

Лазе Таневски заедно со својот ментор Зоран Заев само ветуваат, а за жал ништо не исполнија. Зарем пандемијата ги спречи за цело време од нивниот мандат да не успеат да развијат ниту една форма од ветениот домашен туризам со кој сега се тупаат в гради?! Ветија многу, не остварија ништо во туризмот. Затоа нека нѐ […]

Повеќе