Не престанува девијантното однесување на туристите во Охрид: Крвава тепачка на „Сараиште“, нападнат сопственик на сместувачки објект, пронајдена марихуана во „Градиште“

На 02.08.2020 година во 00,30 часот, на плажата „Сараиште“ во Охрид, нарушен е јавниот ред и мир со физички напад и употребен стаклен предмет, извршен од Л.Ч.(23) врз Љ.Д.(24) и Д.Ј.(24), сите од Скопје, изјави Стефан Димоски, портпарол на СВР Охрид. – Нападнатите со возило на Итната медицинска помош се пренесени во Општата болница во […]

Повеќе

Полицијата во Охрид со полни раце работа: Момче и девојка физички нападнати, малолетници фатени со марихуана

На 01.08.2020 година во 05 часот, во СВР Охрид, Д.Р.(19) од Скопје, пријави дека на кеј „Македонија“ во Охрид, бил физички нападнат од  засега непознато лице, информира портпаролот на СВР Охрид, Стефан Димоски. – Се преземаат мерки за пронаоѓање на напаѓачот по што ќе биде поднесена соодветна пријава, истакна Димоски. Истиот ден, додава Димоски, во 00.15 […]

Повеќе

Полицијата во Охрид уапси две лица, кај кои пронашла марихуана

На ден 25.07.2020 во 02.15 часот на ул.,,Кеј Македонија“ во Охрид, полициски службеници од СВР Охрид го лишиле од слобода Г.Н.(21) од Свети Николе, поради тоа што при преглед кај него била пронајдена марихуана. Тој бил приведен и по целосно документирање на случајот против него ќе биде поднесен соодветен поднесок. Истиот ден во 23.20 часот на […]

Повеќе

Во автомобил управуван од 20-годишна охриѓанка, пронајдена марихуана

На 09.07.2020 година во 01,15 часот, при преглед извршен врз 20-годишна охриѓанка и врз возило „Ауди“ со охридски регистарски ознаки, што таа го управувала, била пронајдена марихуана и пластична дробилка со остатоци од марихуана. – Полициски службеници ги пронашле предметите откако на улицата „Сирма Војвода“ во Охрид, запреле патнички автомобил што таа го управувала по […]

Повеќе

За време на полицискиот час, кај охриѓанец пронајдена кеса со марихуана

На 18.04.2020 година, во 11.50 часот, на улицата „Сатеска“ во Охрид, затекнат е Н.М.(45) од Охрид и при преглед пронајдена е една најлонска кеса со опојна дрога марихуана. – Тој е приведен и против него ќе биде поднесена соодветна пријава, истакна портпаролот на СВР Охрид, Стефан Димоски. ОХРИД 24 Please follow and like us:

Повеќе

СВР Охрид поднесе кривична за 38-годишен дилер на дрога

СВР Охрид поднесе кривична пријава против А.К.(38) од Куманово поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанци и прекурсори“. На 05.08.2018 на ул.,,Гоце Делчев“ во Охрид полициски службеници извршиле преглед кај пријавениот, при што пронашле и одзеле марихуана, амфетамин и таблети MDMA. ОХРИД […]

Повеќе

Во автомобил на булевар „Железничка“ во Охрид, полицијата пронајде две кеси марихуана и една кеса хероин

На 10.03.2020 година во  23,15 часот,  на булевар „Железничка“ во Охрид, извршена е  контрола на патнички автомобил марка „Мерцедес“ со битолски регистарски ознаки, управуван од Н.С. (69) од Битола. Кај него, при преглед, пронајдени и одземени се две најлонски кеси со опојна дрога марихуана а во автомобилот, дополнително пронајдена и одземена е една најлонска кеса […]

Повеќе

Полицијата пронајде марихуана на патот Охрид – Кичево

На 26.02.2020 година во 20 часот и 35 минути, на магистралниот пат Охрид-Кичево, во близина на населбата „Горица“, полициски службеници извршиле преглед на патнички автомобил „Опел Мерива“ со гостиварски регистарски ознаки, управуван од Д.С.(39) од Гостивар. – Притоа, пронајдена и одземена е една црна најлонска кеса со 1,7 килограми опојна дрога марихуана. Возачот на возилото, […]

Повеќе

Двајца охриѓани заработија кривична за пуштање во промет на дроги

СВР Охрид поднесе кривична пријава против 25-годишен жител на с.Велестово, охридско и 21-годишен охриѓанец, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанци и прекурсори“. На 26.04.2018 полициски службеници извршиле претрес во домот на пријавените, при што пронашле и одзеле кујнска вага и мешавина […]

Повеќе

Кај охриѓани пронајдени наркотични дроги

СВР Охрид поднесе кривична пријава против 23-годишен охриѓанец, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанци и прекурсори“. На 22.08.2019 на ул.,,15 Корпус“ во Охрид, полициски службеници извршиле преглед над пријавениот, при што пронашле и одзеле амфетамин, марихуана и метилен-диоксиметамфетамин (MDMA).  СВР Охрид […]

Повеќе