Анкета ИПСОС: На предвремени избори убедлив победник ВМРО-ДПМНЕ

Агенцијата ИПСОС за потребите на ВМРО-ДПМНЕ изработи теренска анкета на јавното мислење на 1.000 испитаници за периодот од 06 до 26 април 2022 година. Анкетата се однесува на повеќе актуелни прашања. 1. На прашањето доколку утре се одржат предвремени парламентарни избори и доколку на тие избори се кандидираат само партии, а не коалиции, за која […]

Повеќе

Јавните претпријатија во Охрид пред банкрот – Константин Георгиески и СДСМ оставиле долг од 14 милиони евра

Состојбата во јавните претпријатија во Охрид е катастрофална, најлоша е ситуацијата во “Водовод”, објави телевизија Алфа Препријатието не е во состојба да им подели плата на вработените, ако не е општина Охрид, вели градоначалникот Пецаков. Отворено коментирајќи ги приликите кои ги затекнал, додава дека од општинската каса се издвојуваат пари за плати и на вработените […]

Повеќе

ВМРО-ДПМНЕ Охрид: Охриѓани се сведоци како изгледат криминалните проекти на СДСМ!

Ако СДСМ за ,,успешност” и ,,градежна офанзива” го сметаат ваквиот изглед и состојбата на улицата ,,Јане Сандански” со пропаднат асфалт тогаш навистина имаат проблем со тоа што значат зборовите успешност и градежна офанзива. Неспособноста на СДСМ и Константин Георгиески се виде претходно кога се крена асфалтот на улицата ,,АСНОМ”, потоа кога пропадна асфалтот на кружниот […]

Повеќе

Водечка европска агенција предвидува: 39.4 проценти ќе гласаат за ВМРО-ДПМНЕ на следните избори, а само 30.1% за СДСМ

Агенцијата Европа Избира (Europe Elects), позната по пренесување на најновите резултати од анкетите низ цела Европа, ја анализира анкетата на ИПИС која покажува големо водство на ВМРО-ДПМНЕ пред СДСМ. Европската агенција ги обработува податоците и пренесува дека, според нив, ВМРО-ДПМНЕ на следните избори ќе освои 39.4 проценти од гласовите, наспроти само 30.1 проценти за СДСМ. […]

Повеќе

АНКЕТА НА ИПИС: Мицкоски со двојно повисок рејтинг од Ковачевски, ВМРО-ДПМНЕ со голема предност пред СДСМ

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски е политичар во кого народот има најголема доверба, а ВМРО-ДПМНЕ е партијата која треба да ја води државата, покажува телефонската анкета на Институтот за политички истражувања од Скопје (ИПИС), спроведена од 4 до 6 мај 2022 на примерок од 1111 полнолетни испитаници на ниво на Република Македонија. Во телефонското истражување […]

Повеќе

АНКЕТА: ВМРО-ДПМНЕ со двојна предност пред СДСМ, Мицкоски политичар со најголема доверба

Доколку утре се одржат избори, 18.2% од избирачите својот глас би го дале за ВМРО-ДПМНЕ, покажува најновата теренска анкета на ИСПОС, спроведена за потребите на ВМРО-ДПМНЕ од 2 до 16 март на примерок од 1007 испитаници. Она што за првпат во анкетите е повеќе од очигледно што разликата меѓу ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ е двојна. За […]

Повеќе

Крлеска Деспотоска тврди: Со СДСМ повисоки плати, граѓаните добро живеат

Граѓаните и сите ние ги чуствуваме последиците од она што ни се случува на глобално ниво. Владата предводена од СДСМ на МК во духот на вредностите на развивање на плуралистичко и солидарно општество кое го подобрува квалитетот на животот на работниците и ранливите групи и општеството во целина спроведува успешни економски политики кои даваат реални […]

Повеќе

Анкета ИРИ: Убедлива предност на ВМРО-ДПМНЕ пред СДСМ

Ако утре се одржат предвремени парламентарни избори, ВМРО-ДПМНЕ ќе однесе убедлива победа, прогнозира ИРИ во својата последна анкета објавена утрово. Според неа, ВМРО-ДПМНЕ има поддршка од 20% од граѓаните, а СДСМ кај 16%. ДУИ има доверба од 7%, Алијанса, Левица 4% колку што има и БЕСА. Истражувањето беше спроведено во име на Центарот за анкетни […]

Повеќе

Наместо СДСМ да ја лаже јавноста за Пецаков, да каже зошто кријат дека Зечевиќ без заштита ширеше КОВИД зараза за Водици во Охрид, очекуваме кривична пријава

СДСМ крие дека Зечевиќ бил позитивен и ширел зараза во Охрид! СДСМ додека ја замајува и лаже јавноста за охридскиот градоначалник Кирил Пецаков, нивниот генерален секретар Миле Зечевиќ на 19-ти во Охрид за време на Водици, без заштита, без маска ширеше корона меѓу охриѓани. Миле Зечевиќ и официјално е позитивен на корона вирусот од 20-ти […]

Повеќе

ВМРО-ДПМНЕ со најголема предност од 4,6% пред СДСМ на анкетата на ИПИС

Ако утре се одржат предвремени парламентарни избори, мнозинството ќе се определи за ВМРО-ДПМНЕ, покажуваат резултатите на телефонската анкета што ја спроведе Институтот за политички истражувања од Скопје (ИПИС). Од 1124 испитаници кои учествувале во истражувањето во периодот помеѓу 17 и 19 јануари 2022, 22,5 проценти својот глас би ѝ го довериле на опозициската партија. За партијата […]

Повеќе