Следува период на стабилно и тивко време со натпросечни дневни температури

Времето денеска ќе биде умерено до значително, претпладне на места со слаб дожд особено во северните делови. Попладне облачноста ќе се намалува и слаб доже ќе има само на југоистокот. Ќе дува слаб јужен ветер. Минималната температура ќе биде во интервал од 1 до 6 степени, а максималната ќе достигне од 5 до 16 степени. […]

Повеќе

Временска прогноза: Со какво време го испраќаме Јануари, а со какво го дочекуваме Февруари?

Времето денеска ќе биде променливо облачно со повеќе сончеви периоди во источните делови. Ќе дува слаб до умерен ветер од јужен правец. Во вечерните и ноќните часови ќе има повремени врнежи од дожд, а на планините и на некои повисоки места од снег. Во западните делови врнежите повремено ќе бидат поинтензивни и проследени со засилен […]

Повеќе

Од среда попладне снег, за викендот многу студено

Како што соопшти Управата за хидрометеоролoшки работи (УХМР), утре ќе преовладува променливо облачно време со локални и послаби врнежи од дожд, а на планините на север од снег. Ќе дува умерен до засилен северен ветер, осoбено вдолж Повардарието, кој ќе се задржи и во следните денови. Поради продор на студена воздушна маса од север в […]

Повеќе

Изминативе 24 часа во Охрид наврнаа 26 литри дожд на м2: Времето и денеска облачно и врнежливо

Времето денеска ќе биде облачно со врнежи од дожд, кои на места ќе бидат пообилни и поројни, проследени со ретки грмежи. Ќе дува умерен, а во повисоките места повремено засилен ветер, претежно од југозападен правец, информира Управата за хидрометеоролошки работи. Дневната температура ќе се движи од 7 до 14 степени. Во текот на ноќта и […]

Повеќе

Какво време нè чека за Нова година?

Во следните денови ќе преовладува променливо облачно и релативно топло време со сончеви периоди и со умерен до засилен јужен ветер, а во крајните западни делови ќе има услови за повременислаби врнежи. Во среда кон крајот на денот и во четврток претпладне врнежи од дожд ќе има на повеќе места. За време на Новогодишната ноќ […]

Повеќе

УХМР објави каква зима не очекува

Зимата 2020/2021 се очекува да биде со натпросечни темератури и просечно врнежлива, покажуваат хидрометеоролошките следења и прогнози. Како што соопшти УХМР, во однос на врнежите кои ќе бидат во рамки на просекот од периодот 1981 – 2010 година, мала е веројатноста за позитивно отстапување во источниот регион на северниот дел на Македонија и за мало […]

Повеќе

Ќе биде потопло, ама влажно: Следува пораст на температурите и обилни врнежи од недела

Во наредните денови се очекува пораст на температурите, а на крајот на неделата пообилни врнежи од дожд. Од УХМР информираат дека во следните денови ќе преовладува значително облачно време, на места со врнежи од дожд. Ќе дува умерен, повремено засилен ветер од југоисточен правец. Температурите ќе бидат во пораст. Пообилни врнежи се очекуваат во недела […]

Повеќе

Ни претстои сончев, но студен ден

Времето денеска ќе биде претежно сончево, по одделни котлини со појава на утринска магла. Ќе дува слаб ветер од променлив правец. Минималната температура е во интервал од -11 до -3, а максималната ќе достигне од 3 до 9 степени Целзиусови. Од среда ќе преовладува променливо облачно време со повремени врнежи од дожд со променлив интензитет. […]

Повеќе

Од ноќеска локален дожд и снег, утре услови за снег и на пониските места

Во текот на претстојната ноќ ќе има повремен локален дожд и снег на планините. Поради спуштање на значително постудена воздушна маса од север ќе започне да дува северен и североисточен ветер кој полека ќе засилува на интензитет, во текот на ноќта и утре услови за провејување на снег ќе има и на местата со помала […]

Повеќе

Какво време не очекува за викендот?

За денеска синоптичарите најавуваат сончево и ведро време со мала до умерена локална облачност. Веќе од попладне ќе почне да дува умерен, а вдолж Повардарието и засилен северен ветер по што во текот на ноќта облачноста од север ќе се зголемува. Под влијание на продор на студена воздушна маса во сабота ќе дува силен северен ветер, […]

Повеќе