Времето денеска променливо облачно и релативно топло

Времето денеска ќе биде променливо облачно и релативно топло. Во јужните делови ќе има услови за слаб локален дожд. Ќе дува слаб до умерен, а долж Повардарието и во источните делови повремено засилен ветер од југоисточен правец, соопшти УХМР. Минималната температура ќе биде во интервал од 3 до 9, а максималната ќе достигне од 13 […]

Повеќе

Времето во Охрид сончево со мала до умерена облачност, температурата до 12 степени

Синоптичарите за денеска најавуваат сончево време со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од југоисточен правец. Минималната температура ќе биде во интервал од -4 до 3, а максималната ќе достигне од 10 до 16 степени. Во текот на следната работната седмица ќе преовладува сончево време со мала до умерена облачност. […]

Повеќе

Променливо облачно со сончеви периоди, температурата во Охрид до 10 степени

Времето претпладне ќе биде променливо облачно со сончеви периоди, а од пладневните часови облачноста ќе се намалува. Преку ден ќе дува умерен, а особено долж Повардарието и во источните делови, засилен ветер од северен правец, соопшти Управата за хидрометеоролошки работи. Минималната температура ќе биде во интервал од 0 до 6, а максималната ќе достигне од […]

Повеќе

Времето денеска променливо облачно со сончеви периоди

Времето денеска ќе биде променливо облачно со сончеви периоди особено попладне. Ќе дува умерен, а долж Повардарието и во источните делови засилен ветер од северен правец, информираат од Управата за хидрометеоролошки работи . Минималната температура ќе биде во интервал од -4 до 2, а максималната ќе достигне од 4 до 13 степени. По денешното преодно […]

Повеќе

Следува стабилно време со утрински ниски температури, од викенд потопло

До крајот на денов времето ќе биде сончево со мала локална облачност. Ќе дува слаб до умерен, а наместа долж Повардарието повремено засилен ветер од северен правец. Максималната температура ќе биде во интервал од 4 до 12 степени. Синоптичарите најавуваат дека следува период на стабилно време со ниски утрински температури и услови за појава на […]

Повеќе

Најтопло утринава било во Охрид, а најстудено во Петровец

Најстудено утринава било во Петровец, а најтопло во Охрид, покажуваат утринските мерења на Управата за хидрометеоролошки работи. Во Петровец се измерени -3 степени, во Струмица -2 степена, на Зајчев Рид -1 степен. Нула степени се измерени во Тетово и Гевгелија, еден степен во Крива Паланка, Берово, Маврови Анови, Куманово и Велес, два степена во Демир […]

Повеќе

Денеска сончево и студено, претпладне ќе провејува снег – од УХМР најавуваат нови врнежи во следните денови

Претпладне променливо облачно и студено, понекаде и особено во источните делови ќе провејува слаб снег. Од пладневните часови во поголемиот дел од земјата ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува умерен, а вдолж Повардарието и во источните делови силен ветер од северозападен правец (над 70 км/час). Минималната температура ќе биде во интервал […]

Повеќе

Облачно со повремен дожд, викендов прв снег и на пониските места

Претежно облачно со повремени врнежи од дожд со слаб, а наместа со умерен интензитет. Ќе дува слаб до умерен ветер од јужен, а попладне долж Повардарието од северен правец. Утринските температури ќе се движат од 4 до 8 степени, а дневните до максимални 15 степени. До петок ќе преовладува променливо облачно време, по одделни котлини […]

Повеќе

Времето денеска променливо облачно со повремени врнежи од дожд

Времето денеска ќе биде претежно облачно со повремени врнежи од дожд, особено од средината на денот и најпрвин во западните делови од земјата каде што повремен дожд ќе има и во ноќните часови. Ќе дува умерен до засилен ветер од јужен правец најизразен вдолж Повардарието и наместа во југозападните делови. Утринските температури ќе се движат […]

Повеќе

Времето денеска сончево со мала облачност, температурата во Охрид до 14 степени

Претпладне во западните делови ќе има појава на ниска облачност или магла, а во текот на денот ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб ветер од променлив правец. Утринските температури ќе се движат од 1 до 9 степени, а дневните до максимални 18 степени. Од утре попладне под влијание на […]

Повеќе